Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON] fot. Bartosz Mirosławski
W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych Straży Pożarnych. Pierwszy, choć wzbudza kontrowersje mieszczuchów oderwanych od realiów świata lasów i pól, ma niemałe zasługi dla ratowania polskiej przyrody. Gdyby nie myśliwi, z naszego krajobrazu dawno temu zniknąłby żubr, bóbr, głuszec, cietrzew, a zwierzyna zjadłaby pracę polskich rolników. Mało kto wie, że najbardziej znana organizacja ochrony przyrody - WWF - została założona właśnie przez tych, którzy tę przyrodę ratują i użytkują.

 

Zrzeszeni w OSP z kolei ratują nasze życie, zdrowie i mienie. Nie na darmo na strażackich sztandarach wyszywa się hasło „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Choć sam należę do strażackiej braci, czasy biegania z wężem mam już dawno za sobą. Siwy włos na głowie powoduje jednak refleksję: co sprawia, że ludzie chcą narażać zdrowie i życie dla innych, najczęściej sobie nieznanych? Altruizm? Adrenalina? Wyniesione z domu przeświadczenie, że człowiek rodzi się, by pomagać innym? Co jest w strażackim, społecznym powołaniu, że dziesiątki młodych ludzi chcą wylewać pot na ćwiczeniach i przeżywać trud akcji? Kiedy obserwuję młodego kolegę, radnego Pawła Wysockiego, który kilka lat temu „wkręcił się” do OSP Sucha, a teraz na naszych spotkaniach o niczym innym nie opowiada,tylko o tym. co zrobili dla dzieci, komu ze starszych pomagali i jak to jest wyjść z aparatem tlenowym w zadymione piwnice Castoramy, to mówiąc poetą - „serce rośnie”.

W piątek w Muzeum Ziemi Lubuskiej otwarto piękną wystawę z okazji stulecia istnienia związku OSP. Pokazano rzeczy ocalone od zapomnienia przez społeczników z OSP Międzyrzecz. Dla mnie to dobry pretekst dla skreślenia paru słów o naszych strażakach.

Kiedy łączono gminę z miastem, przeciwnicy połączenia mówili, że w mieście OSP „zginą”. Jest na odwrót. Janusz Kubicki, choć wcześniej z ruchem strażackim do czynienia nie miał, zrozumiał jaką wartością są dla miejskiej społeczności druhowie-ochotnicy. Dofinansował OSP na skalę niespotykaną w Polsce. Za jego prezydentury-prezesury chyba każda zielonogórska OSP otrzymała nowy samochód i duże pieniądze na działanie. Jak mawia prezes wojewódzki druh Edward Fedko: „zielonogórskie straże maja się jak pączusie w maśle”. Oczywiście apetyt rośnie… Strażacy z Kisielina już witają się z nowym wozem bojowym, strażacy z Raculi chodzą za nową remizą i za kilka lat dopną swego. Inni też będą się rozwijali.

Ale druhowie odwdzięczają się nam swoją pracą. Są wszędzie tam, gdzie ich potrzebujemy - przy wypadkach, tam gdzie się pali i gdzie trzeba kota ściągnąć z drzewa, a w Wielkanoc robią nam wielki śmigus-dyngus. Czy wiecie, że Castorama funkcjonuje tylko dlatego, iż co noc druhowie pełnią tam prewencyjny dyżur? My robimy zakupy, a oni, niewidoczni, pilnują, byśmy mogli robić to bezpiecznie.

Wszystko to jest możliwe dzięki dziesiątkom zapaleńców. Wybaczcie, że nie wymienię ich nazwisk, bo jak kogoś pominę, będzie niesprawiedliwie. Więc tylko powiem, że na czele tego ruchu stoi druh Jan Rusak, gość z niesamowitą energią, który, tak podejrzewam, o straży myśli 23 godziny na dobę.

A ponieważ skończył się maj - „miesiąc ogniowych straży”, tym felietonem chcę im oddać honory. Znów zacytuję druha Edwarda: „Krótko mowa, pikno mowa, niechaj żyje śtraż ogniowa!”.

 

PS. Na otwarciu wystawy „odnalazł się” pierwszy sztandar zielonogórskich strażaków, ten z 1945 r. Uważaliśmy go za zaginiony, a tu masz… Znajduje się w zbiorach Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach, o czym na wernisażu powiedział, będący gościem, dyrektor tej placówki.

 

Andrzej Brachmański
marzec 04, 2024

Nowa komendant Zielonogórskiej Straży Miejskiej!

W piątek, 1 marca, pełniąca funkcję zastępcy komendanta Agnieszka Pawłow…
marzec 04, 2024

Wybierz mural oraz nazwę schroniska! [ANKIETA]

Już wiosną, zwierzaki z zielonogórskiego przytuliska, będą przebywać w nowych…
marzec 04, 2024

Wyłączenia prądu w Zielonej Górze – przygotuj się!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na dwóch ulicach w Zielonej…
marzec 04, 2024

Tomasz Sroczyński. "On żyje sprawami Dzielnicy Nowe Miasto"

 - Jego telefon dzwoni o każdej porze dnia i nocy,…
marzec 04, 2024

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Trasa Aglomeracyjna będzie dłuższa. Ogród botaniczny do rozbudowy!

To był tydzień obfity w polityczne newsy, ale nie zabrakło…

Jak idzie budowa schroniska dla zwierząt? J. Kubicki: Koniec za dwa miesiące!

- Dziś miałem okazję zobaczyć postęp prac na budowie schroniska dla zwierząt. Jeszcze dwa miesiące…

Popularność Minibusów Karsan - Powstają kolejne przystanki!

Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze informuje, że w związku z rosnącą popularnością linii 101…

Zwierzęta cierpią i nie mogą liczyć na pomoc. Jest apel do wojewody! [PODPISZ PETYCJĘ /…

To była spontaniczna akcja. W niedzielne popołudnie na parkingu przy amfiteatrze radni Zielonej Razem i…

Filip Gryko nie zwalnia tempa. Gęsie Tarasy, SkyPark szkoła i rekreacja w Łężycy!

- Wielopoziomowy parking przy Palmiarni to jego pomysł. Podobnie jak SkyPark, czyli plac zabaw na…

Kampania na biało i czarno [FELIETON]

Lubię kampanie wyborcze. Sam w nich startuję, ale też obserwuję, jak to robią inni. Bo…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.