Szczepionka - wytrych dla zamkniętych szkół

Szczepionka - wytrych dla zamkniętych szkół
Pierwszy transport szczepionki przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca, 120 tysięcy dawek, trafił do Polski w sobotę, 6 lutego. Wczoraj (piątek, 12 lutego) zostali nią zaszczepieni pierwsi nauczyciele.


To trzecia szczepionka przeciw COVID-19 dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej, a więc i w Polsce, po preparatach firm BioNTech/Pfizer i Moderna. Nieco mniej efektywna w stosunku do poprzedniczek (ale chroni w stu procentach przed ciężkim przebiegiem choroby) i jak donoszą zagraniczne media, być może nieskuteczna w przypadku niektórych mutacji koronawirusa (np. z RPA). Z uwagi na zakres badań klinicznych, preparatem AstraZeneca w Polsce zostaną zaszczepione tylko osoby poniżej 60. roku życia. W pierwszej kolejności głównie opiekunowie w żłobkach, nauczyciele przedszkolni, klas I-III czy praktycznej nauki zawodu, na których ta wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba. I to z ich obawami mierzył się rząd. – Preparat jest najwyższej jakości, spełnia wszystkie parametry bezpieczeństwa – uspakajał nauczycieli minister zdrowia Adam Niedzielski, a prof. Andrzej Horban, doradca premiera ds. COVID-19, przekładał „z polskiego na nasze”: - AstraZeneca to dobre bmw.

Podziałało?

Koronny argument

- U nas chęć zaszczepienia praktycznie wyrazili wszyscy, ponad 60 osób, bo nawet pracownicy administracji i obsługi, choć teraz jeszcze zaszczepić się nie mogą – śmieje się Kinga Krutulska, dyrektorka zielonogórskiego Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”. Lista chętnych czekała od piątku, więc placówka zgłosiła swoich 24 nauczycieli w poniedziałek, zaraz po uruchomieniu specjalnej zakładki w Systemie Informacji Oświatowej. Następnego dnia otrzymała ze szpitala informację o terminie szczepień: piątek, 12 lutego, godz. 12.00-13.00.

- Radość była ogromna, wszyscy pytali: to już, to już naprawdę?! I trudno się nauczycielom dziwić, bo choć stosujemy wszystkie środki ostrożności, to jednak od 18 maja pracujemy z dziećmi właściwie bez przerwy: w wakacje, we wrześniu, w ferie i teraz – opowiada nieustraszona dyrektorka. – Od rodziny, która mieszka w Wielkiej Brytanii wiem, że tam wszyscy są szczepieni AstraZenecą, królowa Elżbieta II też - wyjaśnia.

<strong>Miarka do miarki</strong>

Polscy nauczyciele będą szczepieni z mniejszą estymą, w szpitalach węzłowych. W Lubuskiem jest ich kilkanaście, w Zielonej Górze dwa – Poliklinika i Szpital Uniwersytecki. Ten drugi zamówił w tygodniu 100 dawek brytyjsko-szwedzkiej szczepionki i tą pierwszą partią zaszczepi dziś, 12 bm., m.in. nauczycieli z zielonogórskiej Nibylandii.

- W naszym przedszkolu jest tylko trzech nauczycieli i dwóch chce się zaszczepić. A panie z kadry pomocniczej wszystkie – informuje Danuta Konatkiewicz, dyrektorka maleńkiej placówki.

Jednak miarka do miarki i wyzwanie przed szpitalem stoi coraz większe.

- Dodatkowe szczepienia są dla nas ogromnym obciążeniem pod względem kadrowym, bo pracownicy już przekierowani są do szpitala tymczasowego i do dwóch punktów szczepień, które mają coraz więcej pracy – stwierdza Sylwia Malcher-Nowak, rzeczniczka szpitala, którego podstawową misją jest leczenie. W tej kwestii podobno nic się nie zmieniło. - Mamy już trzy grupy do szczepień: medycy, seniorzy i nauczyciele, do tego trzy różne szczepionki, szczepimy też drugą dawką. 200-300 szczepień dziennie. Grafiki robią się coraz bardziej skomplikowane. A proponowano nam jeszcze szczepienia wyjazdowe! To oznaczałoby zaangażowanie kolejnej pielęgniarki, kolejnego lekarza i kierowcy… – mówi rzeczniczka.

W środowe przedpołudnie na liście przekazanej szpitalowi widniało kilkaset nazwisk nauczycieli, nawet tych z Nowogrodu Bobrzańskiego, a zapisy jeszcze trwały.

- Pomyślałam sobie, że Poliklinika może być mniej obciążona i tam zapisałam nas na szczepienie – mówi Monika Świątkowska, dyrektorka Zespołu Edukacyjnego nr 10. Tu, podobnie jak np. w ZE nr 6 w zielonogórskim Przylepie, w którym na szczepienie zapisało się 35 nauczycieli, logopedów i psychologów, zainteresowanie szczepieniami było duże. – To jakieś 80 procent naszej kadry – mówi dyrektor Przemysław Grabiec.

- Choć organ prowadzący nie ma dostępu do informacji o szczepieniach nauczycieli, wiem że różnie bywa z tymi zapisami w szkołach – kwituje jednak Jarosław Skorulski, szef zielonogórskiej oświaty.

<strong>Luz na próbę</strong>

Celem przesunięcia nauczycieli o dwa oczka wyżej w kolejce do szczepień przeciw COVID-19 jest – jak twierdzą przedstawiciele rządu - otwarcie szkół i zapewnienie im bezpieczeństwa. Kiedy? Oby w lepszym momencie, bo na razie mamy na odwrót. W minioną środę ogłoszono, że ze względu na ognisko zakażeń koronawirusem, do 18 lutego na cztery spusty zamknięty zostaje jeden z dwóch budynków szkolnych zielonogórskiego ZE nr 9, a uczniowie przeszli na zdalny tryb nauczania.

Środa, 10 lutego - to w ogóle nie był dobry dzień. Koronawirusem zaraziło się prawie 7 tysięcy  Polaków - najwięcej od 21 stycznia, a 360 kolejnych zmarło. W Lubuskiem nie lepiej: zdiagnozowano 258 nowych zarażonych – najwięcej od 14 stycznia. Czwartek nie przyniósł lepszych wieści.

- W marcu czeka nas jeszcze większy wzrost. To efekt posłania dzieci do szkół i rozluźnienia dyscypliny społecznej – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, analizując badania naukowców Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW. Tymczasem dziś (piątek), na próbę i dwa tygodnie, rząd otworzył stoki, boiska, hotele, baseny, teatry, filharmonie i kina… - To absurdalna propozycja – stwierdziły te ostatnie. I filmu w Cinema City nadal nie obejrzymy.

(el)-ŁZ
kwiecień 19, 2024

WYBORY SAMORZĄDOWE 2024 - Zmiany w lokalach wyborczych

W niedzielę, 21 kwietnia, druga tura wyborów na prezydenta miasta.…
kwiecień 19, 2024

Zielonogórska Rada Seniorów podsumowała swoją kadencję [ZDJĘCIA]

Za nami ostatnie w tej kadencji posiedzenie Zielonogórskiej Rady Seniorów.…
kwiecień 19, 2024

„CHRZEST BOJOWY” policyjnej suczki SUZY [ZDJĘCIA]

Suza - najmłodsza stażem wśród policyjnych psów w zielonogórskim zespole,…
kwiecień 19, 2024

Szansa na przychodnię w Ochli

Mieszkańcy mogą myśleć, że nie mają szczęścia do przychodni przy…
kwiecień 16, 2024

„Mamy wspaniałą młodzież”. Poznaliśmy laureatów konkursu Ośmiu Wspaniałych [DUŻO ZDJĘĆ]

W Sali Kryształowej ratusza odbyła się uroczysta gala Ośmiu Wspaniałych,…

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.