Szkoła muzyczna do rozbudowy - drugi etap prac

Szkoła muzyczna do rozbudowy - drugi etap prac fot. Piotr Jędzura ŁZ
Dzisiaj (14.09) w urzędzie miasta podpisano umowę na drugi etap budowy siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Zielonej Górze przy ul. Dzikiej. Za ok. 32 mln zostanie dokończony Budynek Edukacji Artystycznej, powstanie też sala koncertowa w stanie surowym. Potrzebne będą jeszcze pieniądze na jej doposażenie.

 

 

Wykonawcą inwestycji będzie firma Exalo Drilling. Obecnie realizuje budowę sceny lalkowej Lubuskiego Teatru, wcześniej była odpowiedzialna między innymi za rewitalizację Parku Książęcego w Zatoniu i hali do koszykówki. Sylwester Janyszko, dyrektor zielonogórskiego oddziału firmy podkreślał duże doświadczenie Exalo w pracach budowlanych. - Cieszymy się, że wygraliśmy przetarg, doprowadzimy inwestycję do szczęśliwego końca – zapewnia S. Janyszko.

Wartość drugiego etapu zadania to 32 mln 658 tys. 483 zł. Pieniądze na ten cel przekazało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. - Województwo lubuskie jest jedynym w Polsce, gdzie nie ma szkoły muzycznej z prawdziwego zdarzenia, czyli takiej gdzie dzieci mogą uczyć się przedmiotów ogólnokształcących i muzycznych w jednym miejscu, nie zmieniając budynków – mówił prezydent Janusz Kubicki. – Kilka lat temu wyszła inicjatywa, która miała tą białą plamę zlikwidować. Ministerstwo kultury stwierdziło, że nowa szkoła nie może jednak powstać od zera, a jest jedynie możliwość adaptacji i rozbudowy istniejących budynków. Idealną lokalizacją okazał się Dom Harcerza, ale najpierw musieliśmy wybudować nową siedzibę tej placówki.

 

 

Prezydent dziękował za pomoc w pozyskaniu pieniędzy na inwestycję Kazimierzowi Łatwińskiemu, radnemu sejmiku lubuskiego.

Honorata Górna, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza w Zielonej Górze, wyjaśniała, że w sierpniu zakończył się pierwszy etap inwestycji, powstał Budynek Edukacji Artystycznej do poziomu stropu nad parterem. To w nim będą się kształcić dzieci i młodzież. W drugim etapie prac, do końca 2023 r. zaplanowano całą bryłę obiektu, a Budynek Edukacji Artystycznej zostanie dokończony. – Do realizacji pozostanie nam jeszcze dokończenie dwóch sal kameralnej na 152 miejsca i koncertowej na 340 miejsc w budynku koncertowym wraz garderobami i zapleczem gastronomicznym, magazynem i windą  – wylicza Honorata Górna. – Będzie to sala multimedialna przystosowana do realizacji wydarzeń artystycznych na wysokim poziomie wykonawczym. Musimy wybrać specjalistyczną firmę, która zadba o akustykę sal.

 

 

 

 

W zakresie prac znajdą się: część nadziemna budynku, sale kameralna i koncertowa wraz z zapleczem (tzw. stan surowy zamknięty), wykończoną elewacją i dachem oraz montażem stolarki okiennej i drzwiowej na elewacji oraz we wnętrzu obiektu, jak również zagospodarowanie terenu wokół obu budynków.

W odnowionej szkole znajdą się sale do zajęć indywidualnych z gry na instrumentach, 12 klas fortepianu, 25 klas instrumentów smyczkowych, 3 perkusji, 8 zajęć ogólnomuzycznych, 2 rytmiki z zapleczem sanitarnym i szatniowym z wydzielonymi salami do zajęć teoretycznych, 5 sal z teorii muzyki i 2 do prób kameralnych, jak również część administracyjno-biurowa oraz biblioteka. Obiekt zostanie wyposażony w nowoczesną windę. – Będziemy mieć w Zielonej Górze szkołę na miarę dwudziestego pierwszego wieku, która stanie się kolejną wizytówką miasta. Nie będziemy musieli się wstydzić, a nasze dzieci rozwiną tu talent muzyczny – podsumowuje dyrektor szkoły.

 

 

Andrzej Łączak, przewodniczący rady rodziców cieszy się, że budowa nowej siedziby szkoły doszła do skutku. – Zabiegaliśmy o to latami, zapukaliśmy do wszystkich możliwych drzwi. Chcemy żeby nasze utalentowane muzycznie dzieci nie musiały wyjeżdżać z Zielonej Góry.

Firma zacznie roboty we wrześniu, ma czas do końca 2023 r. Pierwszy etap robót kosztował  4 mln 488 tys. zł.  Wykonawcą była firma LK Inwest z Wrocławia. Trudno oszacować całkowity koszt inwestycji, bo sytuacja na rynku budowlanym wciąż się zmienia. Na wyposażenie sal koncertowej potrzeba kilku milionów. Całe zadanie ma kosztować prawdopodobnie ok. 40 mln zł.

W PSM I i II st. kształci się 320 uczniów pod kierunkiem 62 muzyków – artystów w ramach indywidualnych lekcji instrumentu oraz innych zajęć grupowych.

 

 

rk

 

 

wrzesień 23, 2021

Studenci kierunku lekarskiego na UZ najlepsi w Polsce!

Absolwenci kierunki lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego 18 września br. przystąpili do…
wrzesień 23, 2021

Ktoś strzelił do przystanku autobusowego w Zielonej Górze

O groźnym zdarzeniu czytelniczka powiadomiła portal poscigi.pl. Nieznana osoba strzeliła…
wrzesień 23, 2021

Zabytkowy parowóz wjedzie na tor przy ulicy Morwowej w Zielonej Górze

Sobota (25 września), to data, którą powinni zarezerwować sobie w…
wrzesień 23, 2021

Zatrzymani dwaj zielonogórzanie - Skarb Państwa mógł stracić prawie 24 miliony zł

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej…
wrzesień 22, 2021

Grzybobranie w zielonogórskich lasach - mały poradnik

Mamy jesień, a to oznacza … grzybobranie. Dla jednych wyprawa…

Schronisko na wystawie - zapraszamy na zielonogórski deptak [ZDJĘCIA]

Na deptaku, w sąsiedztwie ratusza można zobaczyć wystawę poświęconą Miejskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. –…

STOP TIROM - Piknik konsultacyjny w Łężycy – rozmowy o obwodnicy i nowej placówce edukacyjnej

W niedzielę, 3 października w godz. 12.00-18.00 na pętli autobusowej w Łężycy, Urząd Miasta Zielona…

Rotarianie ufundowali miastu kolejnego Bachusika

Do Zielonej Góry wprowadził się 59 Bachusik. Rotarianicus zamieszkał w Alei Niepodległości przy wejściu na…

Dwie zielonogórzanki - Dwa podobne zdjęcia - Różni je jednak 50 lat

Dwie zielonogórzanki. Zajęcia podobne. Jest tylko pewna różnica wieku. Jakieś 40-50 lat. Pierwsze zdjęcie wykonano…

Ponad 1000 książek ze Szperowiska trafi do polskiej biblioteki w Holandii!

Książki dla polskiej biblioteki w Eindhoven ruszają w drogę Na początku sierpnia zielonogórski Zakład Gospodarki…

Czeszyk o terenie rekreacyjnym przy Kąpielowej: Zrobiła się z tego sprawa polityczna

Będzie teren rekreacyjny przy ulicy Kąpielowej. Mediatorem w konflikcie pomiędzy mieszkańcami był gość środowej „Rozmowy…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.