Szpital mobilizuje się na wypadek koronawirusa

Szpital mobilizuje się na wypadek koronawirusa
– Monitorujemy naszą gotowość do ewentualnego pojawienia się takiego przypadku w województwie – mówi o ryzyku wystąpienia koronawirusa prezes Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Marek Działoszyński przypomniał jednocześnie, że sposób postępowania w przypadku zarażeń drobnoustrojami placówka opracowała w ubiegłym roku.     To właśnie latem minionego roku w szpitalu pojawiła się bakteria New Delhi. Lecznica musiała więc zaopatrzeć się w środki do dezynfekcji, jednorazowy sprzęt, a także aparaturę do szybszego i dokładniejszego wykrywania zarazków. "Nie tylko w teorii, ale i w praktyce bardzo mocno przećwiczyliśmy tego typu zagrożenia. Mamy wypracowane procedury, wczytujemy się w to, co przekazuje Ministerstwo Zdrowia. Te zalecenia, które dotyczą ewentualnych przypadków, które mogą pojawić się na terenie Polski z terenu Chin. Myślę, że jest to trochę za szeroko interpretowane – tam na razie jest to zawężone do kilku obszarów Chin – miasta Wuhan, prowincji. Staramy się być przygotowani, oczywiście jakieś potrzeby będziemy pewnie jeszcze identyfikować" - Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego. Do szpitala w Zielonej Górze trafił już jeden pacjent z podejrzeniem koronawirusa. Przyleciał z Chin do Polski przez lotnisko Tegel w Berlinie.
"Zgłaszał na lotnisku w Berlinie, że gorączkuje, ale tamtejsze służby powiedziały, że ma sobie kupić paracetamol i lecieć dalej do Polski. Przyjechał do nas na oddział i został potraktowany tak, jak powinien być potraktowany – dostał izolatkę, personel też został uprzedzony. Ustaliliśmy, że pacjent przede wszystkim ma grypę. A co do innej diagnostyki, w kierunku koronawirusów, testy potwierdzenia robimy na razie w Berlinie. Ale to się niebawem zmieni – w Polsce będziemy mogli wykonywać pozostałe badania. Po ustaleniu przyczyny pacjent został wypisany do domu" - Jacek Smykał, kierownik Klinicznego Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Uniwersyteckiego.
"Przypominamy procedury i mam nadzieję, że sobie poradzimy. A chciałam jeszcze dodać, że grypy mimo wszystko jest więcej niż koronawirusa" -  powiedziała Renata Korczak, przewodnicząca Zespołu ds. Zakażeń Szpitalnych. Lekarze przypominają, że podstawową zasadą walki z każdym drobnoustrojem jest higiena. Powinniśmy często myć ręce, a brudnych dłoni nie kierować w stronę twarzy, oczu i ust. – Koronawirus jest podatny na działanie środków dezynfekujących z alkoholem – wyjaśniła Renata Korczak. Osoby, które przebywały w chińskiej prowincji Hubei (gdzie mieści się miasto Wuhan) i rozpoznają u siebie niepokojące objawy, np. wysoką gorączkę, powinny zgłosić się na oddział zakaźny. W szpitalu zostaną przebadani również pacjenci, którzy wrócili z innych rejonów Chin, ale również mają objawy wskazujące na zakażenie.  
Marcin Fijałkowski - Radio Index
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.