Tusk i Sługocki [FELIETON]

Tusk i Sługocki [FELIETON] fot. pixabay/wzg
Polityczna Polska żyła w minionych dniach protestami przeciwko wyrokowi Trybunału magister Przyłębskiej, odrzucającemu świętą zasadę prawa rzymskiego - państwo uznaje za wiążące, podpisane przez siebie umowy międzynarodowe. Tak było od wieków. Na tej zasadzie przez setki lat państwa się umawiały, na tej zasadzie zawierano pokoje i wojenne sojusze. I nagle… bach. Umowy międzynarodowe (a taką jest traktat o przystąpieniu do Unii Europejskiej, w którym dobrowolnie, w drodze referendum, poddaliśmy się jurysdykcji prawa europejskiego) nie obowiązują w III Rzeczypospolitej pod obecnymi rządami. Sprowadzając sprawę ad absurdum chciałbym widzieć kraj, który zawiera z nami umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, skoro każdy sąd w Polsce może ją podważyć.

 

Nic więc dziwnego, że Donald Tusk zwołał w Warszawie wiec, w którym, jak pisze „Gazeta Wyborcza”, wzięło udział 100 tysięcy osób, co oznacza realnie jakieś 50 tys. Ale to i tak bardzo dużo! Tusk najpierw zadzwonił do liderów innych sił opozycyjnych, a potem zaprosił na scenę Leszka Millera - premiera, który podpisał Akt Akcesyjny i Leszka Moczulskiego, który przez lata zwalczał Millera, ale w sprawie UE ma to samo zdanie, zaprosił Władysława Kosiniaka-Kamysza, zaprosił Włodzimierza Czarzastego, którego organicznie nie cierpi i wiele różnych osób, z którymi pewnie się nie zgadza, ale na ten moment uznał, że ważniejsza jest walka o utrzymanie Polski w UE niż osobiste animozje.

Tym właśnie Tusk różni się od posła Waldemara Sługockiego i zielonogórskich lemingów. Ci bowiem zwołali zielonogórzan, po czym wiele czasu poświęcili atakom na urzędującego prezydenta miasta, próbując postawić znak równości miedzy nim a PiS, bo tak łatwiej go atakować. Słuchając relacji ze zgromadzenia pod Filharmonią Zielonogórską miałem wrażenie, że radny KO Janusz Rewers i koledzy uznali, że w Zielonej Górze mniej ważne jest bronienie Unii, ważniejsze jest atakowanie prezydenta i jego ekipy.

Ponieważ organizatorzy mniej uwagi poświęcili Julii Przyłębskiej, a więcej eksponowaniu Wadima Tyszkiewicza, mogę się założyć, że pan senator już zmęczył się senatorowaniem i chce wrócić na fotel prezydenta. Ale ponieważ w Nowej Soli szans nie ma, bo okazało się, że jego następca mniej się lansuje, a więcej buduje, to będzie kandydatem KO w Zielonej Górze. Bowiem jedną umiejętność na pewno senator posiada - umiejętność autokreacji. I bije w tym na głowę Janusza Kubickiego.

Reasumując polityczny tydzień - Tusk wykorzystał manifestację do jednoczenia opozycji, Sługocki do jej dzielenia i wykorzystania ważnej, bardzo ważnej sprawy do lokalnego wiecu wyborczego.

Ale mieszkańcy żyją nie tylko polityką. W ostatnim tygodniu większość rozmów ze znajomymi kręciła się wokół cen benzyny. I drożyzny ogólnie panującej. Tym żyje dziś ulica! Jesteśmy coraz bardziej przerażeni tym, co dzieje się na rynku. Rosnące ceny to zarówno efekt programów socjalnych, jak i szybkiego startu gospodarki po pandemii. Mówił mi w sobotę jeden z leśników, że ceny drewna „na pniu” od wiosny wzrosły o 100 proc. To znaczy, że za chwilę poszybują ceny mebli i domów (więźba dachowa będzie kosztowała, jakby była ze złota). I wszystkiego, co z drewnem związane.

Mocne są też informacje z Wysp Brytyjskich. Sklepy wyglądają tam tak, jak u nas tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego, a kolejki przed stacjami benzynowymi są jak w 1973 roku. To efekt brexitu. I o tym powinno się mówić na lokalnym wiecu za pozostaniem w Unii, a nie o tym jaki to Kubicki jest be, a Tyszkiewicz cacy. Za dużo wymagam?

 

Andrzej Brachmański
grudzień 02, 2021

Urywał lusterka w autach - zniszczył witrynę sklepu - straty to 10 tysięcy złotych!

Zielonogórscy policjanci zatrzymali mężczyznę podejrzanego o zniszczenie trzech samochodów, witryny…
grudzień 01, 2021

Prezydent: Remont amfiteatru? Teraz ruch po stronie pani marszałek

- Remont amfiteatru? Decyzja jest po stronie pani marszałek –…
grudzień 01, 2021

11 lat temu na os. Pomorskim doszło do wybuchów gazu

Wszystko wydarzyło się 11 lat temu. W kuchenkach mieszkań w…
grudzień 01, 2021

Radna proponuje, zarząd odrzuca - Poszło o turystykę

Z projektu budżetu województwa na przyszły rok zarząd wycina w…
listopad 30, 2021

Wywóz śmieci droższy - ale tylko o 4 zł

Większość radnych zagłosowała za podwyżką opłat za wywóz śmieci. Zielonogórskie…

Narzędzia od Prezydenta dla mundurowych na wschodniej granicy

Prezydent Janusz Kubicki udowadnia, że nie jest gołosłowny. Za banerem poparcia dla służb mundurowych, który…

Za przebieg jubileuszy Zielonej Góry odpowiedzialne są dwa komitety – honorowy oraz organizacyjny

Będzie się działo w Zielonej Górze. Rok 2022 i 2023 minie bowiem pod hasłem wielkiego…

Mikołajki Miejskie w Zielonej Górze - rozświetlenie iluminacji i choinek! [PROGRAM]

Już są, chociaż na razie nie rzucają się w oczy. Dekoracje świąteczne oficjalnie rozbłysną 6…

Sytuacja COVID na UZ - ilu studentów choruje, a ilu jest na kwarantannie?

– Staramy się stworzyć takie warunki, żeby jak najbardziej zabezpieczać naszych studentów i pracowników przed…

Akcja Zima - Urząd Miasta informuje o przygotowaniach [MAPKA]

Urząd Miasta Zielona Góra poinformował o stanie przygotowania do zimowego utrzymania dróg i chodników na…

Z Sesji Rady Miasta: Klamka zapadła, świętujemy!

Zielonogórzan nikt nie musi uczyć, jak się dobrze bawić. Ba, w całej Polsce słyniemy w…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.