Uchodźcy relokowani - Hala posprzątana - Wracają sportowcy [ZDJĘCIA]

Uchodźcy relokowani - Hala posprzątana - Wracają sportowcy [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
Zostanie do zrobienia jeszcze drobny remont i do hali akrobatycznej przy ul. Urszuli powrócą sportowcy. W marcu miasto utworzyło tu tymczasowy punkt noclegowy dla uchodźców. W ubiegłym tygodniu ostatni z nich zostali przeniesieni do innych obiektów.

 

Przez halę akrobatyczną, która w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie służyła jako tymczasowe miejsce noclegowe dla jej obywateli, od marca do sierpnia przewinęło się aż 1020 uchodźców. Najmłodsi mieli około roku, najstarszy 85 lat, większość stanowiły kobiety. Noce i dni uchodźcy - bywało, że i 200 osób naraz - spędzali na sali gimnastycznej, naprędce przystosowanej przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji do nowych okoliczności. Tu opiekowali się dziećmi i jadali posiłki, dzień w dzień przygotowywane i dostarczane przez Palmiarnię.

Łącznie na zakwaterowanie obywateli Ukrainy w hali akrobatycznej, jej eksploatację i wyżywienie tymczasowych mieszkańców miasto bez szemrania wyłożyło ponad 1,16 mln zł. Tak było trzeba.

 

Z sali do pokoi hotelowych

 

- O zachowaniu choćby odrobiny intymności mowy być nie mogło. Teraz mają zdecydowanie lepsze warunki - mówi Dariusz Mach, dyrektor miejskiego Departamentu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Ostatni tymczasowi mieszkańcy hali akrobatycznej, 47 obywateli Ukrainy, opuścili ją 3 sierpnia. Wszyscy, łącznie 88 osób, zostali przeniesieni do innych obiektów, z którymi Lubuski Urząd Wojewódzki ma podpisane umowy.

- 51 osób trafiło do dawnego akademika przy ul Prostej w Sulechowie, sześć do Hotelu Śródmiejskiego, a 14 do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Drzonkowie. Ponadto 17 uchodźców znalazło schronienie w kwaterach prywatnych - wymienia Mirosław Szwed, pełnomocnik prezydenta Zielonej Góry ds. uchodźców.

 

Treningi od września

 

Dwa dni po opuszczeniu hali przez uchodźców z Ukrainy, w nocy z piątku na sobotę, uwolniony obiekt sportowy przeszedł gruntowną dezynfekcję, po której stoły i krzesła wróciły do właściciela, firmy Jefferson’s Catering, a łóżka z pomocą strażaków ochotników trafiły do magazynu obrony cywilnej urzędu miasta. Pracownicy MOSiR-u, na których barki pięć miesięcy wcześniej spadł nietuzinkowy obowiązek, sami gruntownie wysprzątali obiekt.

- Ale z remontem nie damy rady, zatrudnimy firmę. Trzeba odświeżyć ściany, ponaprawiać kilka rzeczy w łazienkach... Podłoga w hali była zabezpieczona - mówi Robert Jagiełowicz, dyrektor MOSiR-u. - Chcemy, by sportowcy, których część na kilka miesięcy przerzuciliśmy do kompleksu przy Wyspiańskiego, a pozostałych do hali lekkoatletycznej przy Sulechowskiej, od 1 września mogli powrócić z treningami do hali akrobatycznej, już bez godzinowych ograniczeń. Daliśmy radę, ale czas na normalność.

Dziś w Zielonej Górze, w samych obiektach relokacyjnych - a więc również w Ośrodku Szkolenia i Wychowania i Laboratorium Językowym przy ul. Strzeleckiej oraz w hotelu Leśnym - mieszka około 700 uchodźców. Ta liczba wciąż jest płynna.

- Łącznie w mieście może być nawet 3,5-4 tys. obywateli Ukrainy, choć bardzo trudno to policzyć dokładnie - mówi M. Szwed.

 

 

(el) - łz
październik 06, 2022

75-lat Biblioteki "NORWIDA" - Prezydent uhonorował bibliotekarzy [ZDJĘCIA / VIDEO]

W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana…
październik 06, 2022

Zderzenie osobówki z motocyklistą - Kto nie ustąpił pierwszeństwa? [FILM]

W środę (5 października) w Zielonej Górze doszło do dwóch…
październik 06, 2022

R. Górski: Zainteresowanie szczepieniami na COVID-19 jest spore

Jak wygląda zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 w Zielonej Górze? To…
październik 06, 2022

Zbieraj kasztany i pomóż dzielnemu Olafowi

Olaf urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową otwartą, wodogłowiem oraz niedowładem…
październik 05, 2022

Bociany z UZ doleciały już do Czadu oraz Sudanu. Mają GPS

W sierpniu młode bociany z naszego regionu wyruszyły w kierunku…

Jak i gdzie w Zielonej Górze zdobyć tabletki w przypadku awarii elektrowni w Ukrainie? [LISTA…

Zielona Góra jest przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Odpowiednia…

Zielonogórscy seniorzy świętują - Tak było w Palmiarni! [ZDJĘCIA / FILM]

Zamiast siedzenia przed telewizorem wolą wypić kawę w gronie znajomych, porozmawiać czy… wybrać się na…

Czy zapłacimy więcej za śmieci? Sikora: Kalkulujemy, nie chcemy obciążać mieszkańców

- Dzisiaj wszystko liczy się w milionach, a ja muszę szukać pieniędzy, żeby nie obciążać…

Zdemolowana toaleta na Placu Teatralnym - Ktoś zapomniał do czego służy klamka?

Jak sądzicie czy monitoringi musi być wszędzie? Wychodzi na to, że tak, nie ma innego…

W Przylepie studenci spełniają swoje marzenia o lotnictwie [VIDEO]

Czym się zajmują działacze Akademickiego Koła Lotniczego UZ? Odpowiedź, między innymi na to pytanie, znajdziecie…

Tylko gadają, krytykują, nie robią nic i ustawiają się w kolejce po kasę!

Prezydent miasta Janusz Kubicki nie przebierał w słowach oceniając pracę zielonogórskich radnych Platformy Obywatelskiej na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.