Umowa z Cottbus to same korzyści

Dzięki umowie z niemieckim Cottbus, zielonogórskie minizoo będzie większe Dzięki umowie z niemieckim Cottbus, zielonogórskie minizoo będzie większe fot. Facebook Ogród Botaniczny Bajkowa Zagroda
Współpraca Zielonej Góry i Cottbus opłaca się obu stronom. Dzięki niej zielonogórzanie doczekają się rozbudowy minizoo przy ul. Botanicznej i dalszej rewitalizacji Parku Książęcego w Zatoniu. Skorzystają też studenci i pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego.

 

W zeszły piątek, 5 listopada, prezydent Janusz Kubicki i burmistrz Cottbus Holger Kelch, podpisali kolejną umowę o współpracy. Dokument ma tajemniczo brzmiącą nazwę „Wizja przyszłości 2030”. Kryją się jednak za nią konkretne, wspólne projekty regionu Sprewa-Nysa- Bóbr.

- Niemcy są solidnym i niezawodnym partnerem, nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie kontynuowali naszej współpracy - podkreśla prezydent, który miał okazję wpisać się do Złotej Księgi Miasta Cottbus. - Ten wpis to dla mnie wielki zaszczyt. Po raz kolejny pokazujemy, że w Cottbus mieszkają nasi przyjaciele. Regularnie spotykamy się od 1975 r.

Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta miasta dodaje: - W tym roku nasze rozmowy odbyły się w historycznych murach zamku w Branitz, który doczekał się rewitalizacji dzięki wspólnemu projektowi inwestycyjnemu Zielonej Góry i Cottbus. W ramach tego samego zadania zrewitalizowaliśmy Park Książęcy w Zatoniu. To tylko jeden z elementów naszej doskonałej współpracy, którą chcemy kontynuować, realizując kolejne ambitne przedsięwzięcia - podkreśla.

Jednym z nich jest rozbudowa zielonogórskiego minizoo. Zielonogórzanie przy ul. Botanicznej zobaczą małpki, świnki pekińskie i lemury. W planach jest altana promocyjno-szkoleniowa, toalety, ogrodzenie z paneli, niwelacja terenu oraz utwardzone ścieżki. O kilkadziesiąt metrów zostanie przeniesiony azyl dla zwierząt. Obiekt zyska ławki, kosze na śmieci, oświetlenie, siedziska, tablice informacyjne i kraty pod drzewa. Partnerami w zadaniu, oprócz Cottbus, będą Gubin i Guben.

Kolejne inwestycje szykują się w parku w Zatoniu. W przyszłym roku wybudowane zostaną dwa parkingi - łącznie na 85 samochodów, a w planach na kolejne lata jest odnowienie pozostałych alejek w parku, pielęgnacja drzewostanu i rzeźby parkowe. W projekcie znajduje się też historyczne i kulturowe wzmocnienie oferty parku poprzez wykonanie kwerendy archiwalnej, badań archeologicznych i przeprowadzenie inwentaryzacji drzewostanu w ramach Europejskiego Związku Parków Łużyckich. Projekt „Europark - Wykorzystanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego do rozwoju turystyki w obszarze przygranicznym” ma wartość ok. 2 mln 625 tys. euro. Wartość projektu dla Zielonej Góry to około 394 tys. 215 euro (to ok. 1,8 mln zł).

K. Kaliszuk przyznaje, że wizyta w Niemczech została wykorzystana do podglądnięcia „od kuchni” infrastruktury technicznej w Cottbus i zapoznania się z koncepcją rozwoju tamtejszej miejskiej komunikacji. - Niemcy mają do wymiany średnio 33-letnie tramwaje i ośmioipółletnie autobusy. Wypytywali o zielonogórski projekt wymiany prawie całego taboru autobusowego na elektryczny. Prawdopodobnie zakupią pojazdy napędzane wodorem, choć my konsekwentnie stawiamy na pojazdy elektryczne - tłumaczy zastępca prezydenta.

Zielonogórska delegacja odwiedziła Brandenburski Uniwersytet Techniczny w Cottbus. Z nową prezydent uczelni ustalono, że potrzebna jest wymiana studentów między miejscowym uniwersytetem i Uniwersytetem Zielonogórskim w ramach programu Erasmus. Polacy i Niemcy chcą prowadzić razem prace badawcze, współfinansowane z funduszy Unii Europejskiej.

 

rk - ŁZ
kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.