Usiłowali ukraść katalizator na zielonogórskim parkingu - byli notowani

Kradzieże katalizatorów wciąż w modzie Kradzieże katalizatorów wciąż w modzie fot. kmp zg
Zielonogórscy policjanci z Ogniwa Patrolowo-Interwencyjnego zatrzymali w miniony weekend trzech mężczyzn, którzy odjechali z parkingu po usiłowaniu kradzieży katalizatora. W toku prowadzonego postępowania śledczy ustalili, że mężczyźni byli już notowani za podobne przestępstwa. Prokurator zastosował wobec podejrzanych dozór policyjny.

 

Kradzieże katalizatorów z pojazdów to od kilku miesięcy wyjątkowo dokuczliwy przestępczy proceder. W ciągu jednej nocy przestępcy potrafią zdemontować katalizatory z kilku lub nawet kilkunastu pojazdów. Najczęściej giną urządzenia z samochodów dostawczych, gdzie jeden katalizator jest wart od kilku do nawet 10 tys. zł. Pomimo tego, że przestępcy działają najczęściej w nocy, w miejscach odosobnionych, a kradzież zajmuje im kilka minut, zielonogórscy policjanci mają na swoim koncie sukcesy w zatrzymywaniu przestępców na gorącym uczynku i odzyskiwaniu skradzionego mienia.

Podobnie było w miniony weekend, kiedy w nocy z niedzieli na poniedziałek (11/12.04) zielonogórski policyjny patrol zatrzymał trzech mężczyzn, którzy właśnie odjechali z parkingu gdzie usiłowali ukraść katalizator. Patrol znalazł się na miejscu zaraz po tym kiedy na telefon alarmowy zadzwonił jeden z mieszkańców osiedla, który zobaczył trzech mężczyzn podejrzanie zachowujących się na parkingu. Dzięki sprawnemu działaniu Dyżurnego KMP w Zielonej Górze, który na ekranach monitoringu śledził zachowanie mężczyzn i informował patrol jakim pojazdem odjechali – policjanci zatrzymali ich w samochodzie Audi kilka ulic dalej.

W zatrzymanym pojeździe znajdowało się trzech mieszkańców powiatu lubińskiego. Bardzo zaskoczeni zatrzymaniem przez patrol nie potrafili ukryć zdenerwowania. Na siedzeniu i podłodze samochodu znajdowały się narzędzia, które mogą służyć do kradzieży z włamaniem do pojazdów oraz kradzieży katalizatorów. W samochodzie policjanci ujawnili także noże, maczetę oraz pistolet śrutowy. Mężczyźni trafili do policyjnego aresztu.

Samochodem kierował 41-latek, który jak się okazało ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Pasażerami byli 45-latek, który odbywał już karę pozbawienia wolności za przestępstwa narkotykowe oraz 19-latek, który mimo młodego wieku już był notowany przez policję. Wszyscy trzej mają notowania dotyczące przestępstw przeciwko mieniu, między innymi kradzieży katalizatorów. 

Wszyscy trzej zatrzymani usłyszeli zarzuty usiłowania kradzieży, 41-letni kierowca dodatkowo zarzut niestosowania się do zakazu sądu. Za usiłowanie kradzieży oraz za złamanie sądowego zakazu kodeks karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności. Podejrzani przyznali się do winy i złożyli wyjaśnienia. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze zastosował wobec wszystkich mężczyzn dozór policyjny.

 

 

kmp zg
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.