W mieście ruszy weryfikacja opłat za wywóz śmieci

W mieście ruszy weryfikacja opłat za wywóz śmieci fot. Bartosz Mirosławski
Nie ma co udawać, wszyscy śmiecą, nie wszyscy płacą za wywóz odpadów. – Szacujemy, że zgłoszonych do wywozu odpadów jest 90 proc. mieszkańców – wyjaśnia Krzysztof Sikora, prezes ZGK. Nie da się ukryć, że wysoka inflacja czy rosnące koszty energii uderzają po kieszeni samorządy w całej Polsce. Tym bardziej nie można sobie pozwolić, by nie wszyscy płacili za wywóz śmieci. 

 

Niezgłoszeni mieszkańcy


Tymczasem na osiedlach coraz częściej zdarzają się sytuację, że w danym mieszkaniu zgłoszona jest jedna osoba, a tak naprawdę mieszkają cztery. I wspólnie generują więcej śmieci niż zakłada wspólnota. Dlatego też miasto zamierza przeprowadzać więcej kontroli i karać nieuczciwych mieszkańców.
- To poważny problem, szczególnie że Zielona Góra się rozrasta, mamy coraz większą liczbę przyjezdnych, studentów a ostatnio cudzoziemców. Szacujemy, że zgłoszonych do wywozu odpadów jest 90 proc. mieszkańców – tłumaczy prezes Krzysztof Sikora. Dlaczego tak się dzieje? Właścicielom wynajmowanych mieszkań często nie zależy na zgłaszaniu nowych domowników, oni żyją i „śmiecą” poza naszym systemem.
- Próbujemy z tym walczyć, cały czas apelujemy do spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot, ale nie zawsze przynosi to skutek. I później na tym cierpią inni zielonogórzanie, którzy muszą ponosić za nich koszty, bo przecież ostatecznie zawsze ktoś płaci z wywóz tych śmieci – podkreśla Sikora.
Ważnym aspektem sprawy są również przepełnione pergole śmietnikowe, które straszą przechodniów. Zgodnie z przepisami można dostarczyć tylko tyle pojemników i kontenerów na odpady, ile zgłoszonych jest osób do wywozu śmieci w danym miejscu. - W momencie, gdy ta liczba jest zbyt mała i nieprawdziwa, śmietniki zapełniają się szybciej i mamy całkowicie zawalone pergole. Zdarza się, że odpady walają się po okolicy. To często smutny i nieprzyjemny widok – martwi się prezes Sikora.
Gdzie najczęściej występują takie sytuacje? Na dużych osiedlach, takich jak Pomorskie i Śląskie, ale też przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie czy szybko rozstającej się Łężyczy, gdzie przybywa mieszkańców a brak jest zgłoszeń do wywozu śmieci. - Podobnych sytuacji nie brakuje też w blokach przy campusach uniwersyteckich, m.in. przy ul. Władysława IV, Bułgarskiej czy Francuskiej – wylicza K. Sikora.

Ktoś za to zapłaci


Prezes ZGK zwraca się także z apelem do samych mieszkańców. – Warto podejść do sprawy uczciwie i jednak płacić za generowane śmieci, bo dzięki temu dbamy wspólnie o nasze miasto. Nie pozostańmy również bierni, gdy widzimy nieprawidłowości, nadużycia. Za to należą się kary, bo ostatecznie płacimy za gospodarkę odpadami wspólnie – przekonuje nasz rozmówca.
Do tematu wrócimy.

(md) - łz

 

luty 03, 2023

W niedzielę spacer z Nietkowic do Będowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (5.02) na kolejną wycieczkę…
luty 03, 2023

Zaczarowane bąbelki

18 lutego, o godz. 13.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Teatr…
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.