Więcej e-sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim

Od lewej: Marek Lemański oraz Wojciech Łopiński wierzą, że warto inwestować w rozwój e-sportu w Zielonej Górze  Od lewej: Marek Lemański oraz Wojciech Łopiński wierzą, że warto inwestować w rozwój e-sportu w Zielonej Górze fot. Tomasz Ostrowski - Ostry Kadr
Rozwój e-sportu nie omija Zielonej Góry. Lodis, profesjonalna organizacja graczy wywodząca się z naszego miasta, połączyła właśnie siły z AZS Uniwersytetu Zielonogórskiego, aby promować cyfrową formę rywalizacji. W planach jest więcej turniejów i profesjonalny Gaming House.

 

 E-sport, jak sama nazwa wskazuje to sport elektroniczny, gdzie rywalizacja odbywa się na konsolach lub komputerach w ramach rozgrywek w konkretne tytuły gier np. sportowych lub strzelanek. Cyfrowa zabawa przyciąga coraz większą liczbę uczestników, ale też potencjalnych kibiców, którzy śledzą sukcesy swoich ulubionych zawodników w sieci. Wraz z rozwojem e-sportu i napływem sponsorów gracze łączą się w organizacje, aby wejść na wyższy poziom profesjonalizmu.

Warto wiedzieć, że z Zielonej Górze wywodzi się jedna z takich polskich organizacji – Lodis – założona przez zielonogórzanina Wojciecha Łopińskiego. - Grami komputerowymi interesuję się od lat, sam gram, bo to świetna rozrywka.  W 2019 roku wpadłem na pomysł, aby stworzyć własną organizację. Początki były trudne, musiałem wejść to środowisko. W końcu jednak przyszły sukcesy w e-sportowych zawodach – tłumaczy nam W. Łopiński.

I faktycznie Lodis posiada obecnie drużynę w popularnej grze League Of Legends biorącą udział w drugiej lidze Ultraligi, organizowanej przez Polsat Games we współpracy z Riot Games. Organizacja stratuje też w Mistrzostwach Polski ESL, gdzie ich sekcja CS:GO odnosiła spore sukcesy w walce z najlepszymi zespołami w kraju. - Staramy nieustannie się rozwijać i temu ma służyć połączenie sił z AZS UZ – tłumaczy nasz rozmówca. Na czym dokładnie będzie polegała ta współpraca?

Współpraca z AZS UZ

- Zależy nam, aby budować mosty między różnymi środowiskami, tak aby e-sport na stałe znalazł swoje miejsce w życiu uniwersytetu i miasta, jako jego ważna część kultury i edukacji – przekonuje nas W. Łopiński.

Ten pogląd podziela Marek Lemański, dyrektor klubu uczelnianego. – Pomimo, że w Polsce część osób wciąż nie uważa e-sportu za prawdziwą sportową rywalizację, to jednak warto pamiętać, że świat nie stoi w miejscu. E-sport jest coraz bardziej popularny na świecie, przyciąga rzesze młodych ludzi. Dlatego zależy nam, aby nasi studenci mieli większy dostęp do e-sportu, aby mogli rozwijać swoje pasje – podkreśla M. Lemański.

Jednym z pierwszych wydarzeń po ogłoszeniu fuzji będzie organizacja dużego turnieju, który odbędzie się podczas Dni Kultury Studenckiej - Bachanalia 2023.  Na UZ powstanie również sekcja e-sportowa AZS-u, która będzie stanowić integralną część organizacji, tak aby ułatwić rozwijanie uzdolnionych studentów pod okiem profesjonalistów.

Gaming House w akademiku

- Warto, aby młodzi ludzie poznali tę branżę zarówno od strony zawodowej, jak i teoretycznej. Ścieżki kariery w e-sporcie nie muszą zresztą wiązać się tylko z występowaniem na zawodach. Można zostać też trenerem lub menadżerem zespołu – tłumaczy założyciel Lodis.

Co ważne, w Domu Studenckim Ziemowit zielonogórska uczelnia wyasygnuje pomieszczenia, aby w tym roku stworzyć tzw. Gaming House, czyli miejsce, gdzie studenci będą mogli trenować i rozwijać swoje umiejętności w grach.

 - Podczas organizowanych wydarzeń będzie można spotkać się tutaj z profesjonalnymi graczami, influencerami i innymi osobistościami ze świata internetu – wyjaśnia W. Łopiński. – To dopiero początek, ale jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczymy zielonogórskich graczy – dodaje.

 

md
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.