Więcej e-sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim

E-sport, jak sama nazwa wskazuje to sport elektroniczny, gdzie rywalizacja odbywa się na konsolach lub komputerach w ramach rozgrywek w konkretne tytuły gier np. sportowych lub strzelanek. Cyfrowa zabawa przyciąga coraz większą liczbę uczestników, ale też potencjalnych kibiców, którzy śledzą sukcesy swoich ulubionych zawodników w sieci. Wraz z rozwojem e-sportu i napływem sponsorów gracze łączą się w organizacje, aby wejść na wyższy poziom profesjonalizmu.
Warto wiedzieć, że z Zielonej Górze wywodzi się jedna z takich polskich organizacji – Lodis – założona przez zielonogórzanina Wojciecha Łopińskiego. - Grami komputerowymi interesuję się od lat, sam gram, bo to świetna rozrywka. W 2019 roku wpadłem na pomysł, aby stworzyć własną organizację. Początki były trudne, musiałem wejść to środowisko. W końcu jednak przyszły sukcesy w e-sportowych zawodach – tłumaczy nam W. Łopiński.
I faktycznie Lodis posiada obecnie drużynę w popularnej grze League Of Legends biorącą udział w drugiej lidze Ultraligi, organizowanej przez Polsat Games we współpracy z Riot Games. Organizacja stratuje też w Mistrzostwach Polski ESL, gdzie ich sekcja CS:GO odnosiła spore sukcesy w walce z najlepszymi zespołami w kraju. - Staramy nieustannie się rozwijać i temu ma służyć połączenie sił z AZS UZ – tłumaczy nasz rozmówca. Na czym dokładnie będzie polegała ta współpraca?
Współpraca z AZS UZ
- Zależy nam, aby budować mosty między różnymi środowiskami, tak aby e-sport na stałe znalazł swoje miejsce w życiu uniwersytetu i miasta, jako jego ważna część kultury i edukacji – przekonuje nas W. Łopiński.
Ten pogląd podziela Marek Lemański, dyrektor klubu uczelnianego. – Pomimo, że w Polsce część osób wciąż nie uważa e-sportu za prawdziwą sportową rywalizację, to jednak warto pamiętać, że świat nie stoi w miejscu. E-sport jest coraz bardziej popularny na świecie, przyciąga rzesze młodych ludzi. Dlatego zależy nam, aby nasi studenci mieli większy dostęp do e-sportu, aby mogli rozwijać swoje pasje – podkreśla M. Lemański.
Jednym z pierwszych wydarzeń po ogłoszeniu fuzji będzie organizacja dużego turnieju, który odbędzie się podczas Dni Kultury Studenckiej - Bachanalia 2023. Na UZ powstanie również sekcja e-sportowa AZS-u, która będzie stanowić integralną część organizacji, tak aby ułatwić rozwijanie uzdolnionych studentów pod okiem profesjonalistów.
Gaming House w akademiku
- Warto, aby młodzi ludzie poznali tę branżę zarówno od strony zawodowej, jak i teoretycznej. Ścieżki kariery w e-sporcie nie muszą zresztą wiązać się tylko z występowaniem na zawodach. Można zostać też trenerem lub menadżerem zespołu – tłumaczy założyciel Lodis.
Co ważne, w Domu Studenckim Ziemowit zielonogórska uczelnia wyasygnuje pomieszczenia, aby w tym roku stworzyć tzw. Gaming House, czyli miejsce, gdzie studenci będą mogli trenować i rozwijać swoje umiejętności w grach.
- Podczas organizowanych wydarzeń będzie można spotkać się tutaj z profesjonalnymi graczami, influencerami i innymi osobistościami ze świata internetu – wyjaśnia W. Łopiński. – To dopiero początek, ale jeszcze nie raz pozytywnie zaskoczymy zielonogórskich graczy – dodaje.
md