WINIARKA EMMA WRACA

Rzeźba Winiarki Emmy, autorstwa Artura Wochniaka, czeka w odlewni na montaż Rzeźba Winiarki Emmy, autorstwa Artura Wochniaka, czeka w odlewni na montaż Fot. Tomasz Czyżniewski
Przed wojną była jednym z symboli winiarskiej tradycji miasta. Teraz wróci - z okazji jubileuszu powstania Zielonej Góry. Są firmy gotowe wykonać rekonstrukcję pomnika. Uroczyste odsłonięcie rzeźby zaplanowane jest na tegoroczne Winobranie.

 

- Zgadza się! Chcemy, żeby odsłonięcie pomnika Winiarki Emmy rozpoczynało oficjalne obchody 800-lecia powstania miasta i 700-lecia nadania mu praw miejskich, które potrwają od tegorocznego Winobrania do Winobrania w 2023 r. - mówi prof. Czesław Osękowski, przewodniczący komitetu organizacyjnego obchodów. - Emma ponownie będzie jednym z symboli miasta i jego winiarskiej tradycji. Sam za nią głosowałem.

Pomnik Winiarki Emmy, autorstwa Arnolda Kramera, został zaprojektowany jeszcze przed I wojną światową, jednak zrealizowano go w 1937 r. Błyskawicznie stał się symbolem miasta. Nie przetrwał jednak II wojny światowej.

Pomysł rekonstrukcji rzeźby wygrał w Zielonogórskim Budżecie Obywatelskim w 2017 r. - zdobył 526 głosów mieszkańców. Gotowa jest już rzeźba w brązie przedstawiająca Emmę, wykonana przez Artura Wochniaka. Natomiast w kilku przetargach nie udało się wyłonić wykonawcy bryły pomnika z piaskowca.

W miniony poniedziałek otwarto oferty w kolejnym przetargu. Zgłosiły się dwie firmy. Katanga z Parszowa chce za wykonanie cokołu 283 tys. zł, a Progres z Leszna 492 tys. zł. Miasto przeznaczyło na ten cel 230 tys. zł.

- Prezydent postanowił dołożyć brakujące 53 tys. zł. Teraz musimy przeprowadzić wszystkie formalności i zakładamy, że umowę będzie można podpisać na przełomie stycznia i lutego - informuje Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie.

Harmonogram prac zakłada, że wykonawca na plac budowy wejdzie w kwietniu-maju i będzie miał 120 dni na wykonanie prac. Cokół powinien być gotowy pod koniec sierpnia. Tuż przed Winobraniem zostanie zamontowana na nim rzeźba Emmy.

Pierwotnie planowano, że pomnik stanie nieopodal ronda Dmowskiego. Lokalizacja została zmieniona - ostatecznie umiejscowiony będzie na skraju deptaka, w miejscu gdzie al. Niepodległości dochodzi do pl. Bohaterów.

 

(tc)

 

 

ŻYCZENIA DLA EMMY

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pomnik powinien być gotowy na Winobranie - wtedy będzie można uroczyście odsłonić Emmę. U stóp pomnika zostanie wmurowana pamiątkowa tuba. Trafią do niej różne pamiątki i opis miasta. Jednak najważniejsze jest upamiętnienie żyjących obecnie zielonogórzan, bo to ludzie tworzą naszą Zieloną Górę. Dlatego każdy, z okazji jubileuszu miasta, może zostawić ślad po sobie.

Napiszcie „Życzenia dla Emmy”, które w głównej mierze, zapewne, będą życzeniami dla naszego miasta. Wszystkie zostaną włożone do tuby, by pamięć przetrwała przez pokolenia.

Głosowaliście na Emmę? To teraz do klawiatur. Nie głosowaliście, ale kochacie nasze miasto? To też siądźcie do klawiatur i piszcie!

Adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

styczeń 23, 2022

Czy pomnik przy placu Bohaterów może zostać wyczyszczony?

Czy miasto może coś zrobić i uprzątnąć pomnik przy placu…
styczeń 21, 2022

A to ci historia!

Były prezydent, premier, kilku ministrów oraz rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego -…
styczeń 21, 2022

Sąsiedzka pomoc

Nie ma kto zrobić ci zakupów? Jesteś na kwarantannie, a…
styczeń 21, 2022

Strażnicy świata, którego już nie ma…

Regały aż po sufit uginają się od starych książek. W…
styczeń 21, 2022

Nadciąga katastrofa. Czy leci z nami pilot?

Piąta fala pandemii nadeszła, gdy jeszcze walczymy ze skutkami czwartej,…

Odloty [FELIETON]

O kimś, kto stracił kontakt z rzeczywistością mówi się, że odleciał. Ostatnio tych odlotów mamy…

Złota Piłka z autografami Zastalu i sportowe gadżety w galerii Focus Mall

Szklana gablota, która stanęła w galerii Focus Mall ugina się pod ciężarem sportowych skarbów. Wzrok…

Marszałek wyrzuca „Medyk”? Trwa protest!

Marszałek Elżbieta Anna Polak chce przenieść szkołę do Sulechowa. - To skandal! Rozmawiałem z nauczycielami…

OSP Zawada ma pierwszą łódź ratowniczą - nazywa się SYRENA! [ZDJĘCIA]

Mieliśmy rzekę, ale nie mieliśmy łodzi. To już przeszłość. Na szerokie wody Odry wypłynęła Syrena…

Słuchaczka: Co dalej z amfiteatrem? Prezydent mówi „Sprawdzam!”

- Co z remontem amfiteatru? - pyta zielonogórzanka Pani Wanda. Pytanie padło podczas audycji „Prezydent…

Kierowcy „od zawsze” jeździli przez tory często klnąc na opuszczone rogatki

Pół wieku temu w Zielonej Górze. Kierowcy nie mogli się pozbyć starych przyzwyczajeń – przecież…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.