Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON] fot. wzg
To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa Agaty Miedzińskiej i Zdzisława Stracha oraz ich ekip z ZOK-u i Centrum Biznesu, trzeba uczciwie przyznać, że największy wpływ na sukces miała pogoda. Od lat powtarzam: żeby ożywić deptak, wystarczy zamówić słońce. Tłumy na deptaku każdy widział. W weekendy było niczym na Moście Karola w Pradze - bez mocnych łokci trudno było się przecisnąć. Winiarze lali do kielichów i jeździli po nowe zapasy, ludzie pili i… nie byli pijani. To jest atut wina - jesteś wesoły, podchmielony, ale czółka na stoliku nie składasz.

 

Choć ceny z kosmosu ani miejscowi, ani goście nie szczędzili grosza. Zatrzymując się przy winiarskich budkach wdawałem się w rozmowy i wiem, że gdyby władzę wybierali przyjezdni, obecna miałaby reelekcję w cuglach. Chwalili bardzo nasze miasto.

Wprawdzie pod względem kupieckim, stoiskami z mydłem i powidłem, ciągle bije nas na głowę Jarmark Dominikański, to pod względem imprez kulturalnych jesteśmy najlepsi w Polsce. Koncerty, koncerciki, pokazy, odsłonięcia, wernisaże - tyle tego było, że nie dało się wszędzie być. Mnie rozczarowała w muzeum wystawa poświęcona reklamie w Zielonej Górze, za to bardzo spodobała się prezentacja winnicy Equus. Nie dotarłem na spotkanie z pisarzami, przestałem natomiast sporo czasu przed jubileuszowym muralem na areszcie oraz w „Gościńcu u Deców” gdzie podawali wspaniałą dziczyznę.

Wina coraz więcej, coraz lepsze i coraz droższe. Na Winobraniu zasada, że ilość przechodzi w jakość - sprawdza się, natomiast teza, że konkurencja wymusza obniżkę cen - już nie.

Politycy - z wyjątkiem PSL-u, Winobranie przespali. Baner poseł Katarzyny Osos wisi tak wysoko, że nie sposób go dojrzeć, natomiast młodzież z PSL zrobiła kampanię z przytupem. Arek Dąbrowski w roli muzyka i Rafał Kasza w roli rozdającego kaszę zaciekawili przechodniów nawet do polityki zrażonych.

Najbardziej przechlapane miał Bachus. Fanki rzucały mu się na szyję, każdy chciał z nim fotkę, pod tuniką gorąco, a pić mógł tylko…wodę. Taka robota, dlatego Marcin Wiśniewski już choćby za to zasłużył na tytuł honorowego obywatela. A tytułów w tym roku nie przyznawano. Nie było godnych kandydatur…

Osobiście najbardziej zaskoczyła mnie dyrektor ZOK-u Agata Miedzińska. Nie wiedziałem, że ma talent na miarę Maryli Rodowicz i potrafi nieźle śpiewać, co można było usłyszeć na dużej scenie i w Internecie. Brawo, pani Agato!

Dwa mankamenty jednak dostrzegłem. Po pierwsze - było krucho z jedzeniem. Napić się można było do woli, zakąsić już gorzej. Po drugie - organizatorzy od lat konsekwentnie lekceważą głosy, że nie ma gdzie usiąść. Na całym świecie na festynach rozstawia się stoły i ławy. U nas sądzą, że wszyscy mamy tak zdrowe kręgosłupy, że wytrzymamy wieczór na stojąco, od czasu do czasu opierając się o parapet winobraniowej budki.

Wracamy do normalnego trybu. Dzieciaki zaczynają na dobre szkołę, politycy zaczynają kampanię „na ostro”, pani skarbnik miasta przygotowuje budżet na przyszły rok, wykonawca Ochli jak się obcyndalał, tak się obcyndala, radny Robert Górski „wychodził” komunikację MZK na os. Przyjaźni i za chwilę otwiera kolejną ścieżkę rowerową, a wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk przygotowuje się do budowy zachodniej obwodnicy, na którą rząd dał 170 milionów złotych. Wracamy do normalnego życia miasta. Też intensywnego, ale z mniejszą ilością wina.

Andrzej Brachmański
grudzień 01, 2023

Rodzinna tradycja kwitnie od czterech dekad

Na ich przykładzie można tłumaczyć sens przysłowia „bez pracy nie…
grudzień 01, 2023

O pedagogice dziecka i jakości edukacji

Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej UZ po raz czwarty zaprosił…
grudzień 01, 2023

Mały autobus na nowej trasie

Trzy minibusy marki Karsan są już w mieście. Mają wyjechać…
grudzień 01, 2023

Skarpetki uczą tolerancji

Maluchy z „Rozśpiewanego Przedszkola” nr 34 miały okazję, jako pierwsze…
grudzień 01, 2023

W niedzielę spacer do Nietkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (3.12) na pieszą wycieczkę…

Światełka na zielonogórskim deptaku zapalone! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Jak myślicie ile można iść spacerkiem z pl. Bohaterów pod ratusz? 10 minut? Kwadrans? W…

Kraj z dykty? [FELIETON]

Kiedy minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że Polska to kraj z dykty (użył słów ostrzejszych), wielu…

„Baśniowe Zatonie” zachwyca światełkami [ZDJĘCIA / WIDEO]

Powiedzieć, że w Zatoniu pojawił się dziki tłum zielonogórzan, to… nic nie powiedzieć. Więcej ludzi…

Rozświetlamy miasto! [ZDJĘCIA / HARMONOGRAM / MAPKA]

W świątecznym oświetleniu miasta wielkie zmiany! Nowa oprawa fontanny na pl. Bohaterów, ozdoby i girlandy…

Mikołaj na żużlu, renifery, choinki i upominki. Cudowne dekoracje na deptaku! [ZDJĘCIA]

Mikołaj na motorze żużlowym i renifer, który kopytami otwiera świąteczne prezenty, takie świąteczne dekoracje już…

Wystawa „Grudniowe Anioły” i rozświetlenie Parku Iluminacji w Zatoniu!

„Grudniowe Anioły” – tak nazywa się wystawa, którą dziś popołudniu będzie można oglądać w oranżerii…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.