Wioleta Haręźlak. Odmieniła zielonogórską oświatę!

Wioleta Haręźlak. Odmieniła zielonogórską oświatę! fot. łz
- Wioletę poznałem po tym, gdy objąłem funkcję prezydenta miasta. To było wiele lat temu. Doskonale pamiętam, jak szukałem osoby, która mogłaby skutecznie zająć się zielonogórską oświatą. A nie jest to łatwe i proste zadanie, samych nauczycieli miasto zatrudnia ponad trzy tysiące - pisze Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry i przedstawia kolejną kandydatkę do Rady Miasta. - Niezwykle empatyczna, ciepła, oddana sprawie, a przede wszystkim ze świeżym, nowatorskim podejściem do nauczania - dodaje Kubicki.
 
 
- Pamiętam, gdy pojechałem do szkoły na Chynowie, której Wioleta była dyrektorem i zaproponowałem jej stanowisko wiceprezydenta Zielonej Góry. Mało nie zemdlała! Myślała, że to żart, nie mogła uwierzyć, zwłaszcza, że nigdy wcześniej nie mieliśmy ze sobą kontaktu. Nie chciała opuścić murów szkoły. Gdy już się zdecydowała, szybko wprowadziła rewolucję w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Zastanawiała się nie raz, czemu właśnie Ona, przecież nie należała do żadnej partii?. Wiadomo czemu, bo szukałem SPECJLAISTY, a nie kogoś, kto ma legitymację partyjną. Z każdym kolejnym rokiem dzięki jej staraniu zwiększamy liczbę miejsc dostępnych we wszystkich placówkach, tak aby rodzice mogli bez problemu oddać pociechy do żłobka, przedszkola i wrócić na rynek pracy. Dziś rozbudowujemy żłobek „Wisienka”. Zaplanowaliśmy tam blisko 160 miejsc dla maluszków, powiem Wam, że będzie cudownie. Przy ul. Energetyków wybudowaliśmy nowoczesną szkołę wraz z halą sportową, podobnie, jak na Os. Zastalowskim, gdzie powstała Akademia Talentów. Teraz budujemy nową placówkę oświatową w Łężycy - będzie tam przedszkole i szkoła – 1 września rozbrzmi tam pierwszy dzwonek. Długo by wymieniać inwestycje, bo jest ich bardzo dużo. Wioleta troszczy się o uczniów i pedagogów. Ostatnio zadecydowaliśmy o podwyżkach dla nauczycieli, bo tym ludziom należy się szacunek i godne wynagrodzenie za ciężką pracę. Jej podejście sprawia, że od lat uczniowie naszych szkół odnoszą sukcesy na wielu płaszczyznach, a szkoły są wysoko w rankingach nauczania. Ale Wioleta w swojej pracy nie zajmuje się tylko edukacją. Seniorzy, osoby niepełnosprawne i zielonogórzanie, którzy różnych przyczyn potrzebują pomocy, korzystają z opieki naszych jednostek. To Wioleta wpadła na pomysł, aby jednostki pomocowe umieścić w jednym budynku przy ul. Długiej tak, aby każdy mógł uzyskać tam kompleksową pomoc. Zielonogórskie Centrum Pomocy Rodzinie okazało się strzałem w dziesiątkę. Domy Rodzinkowe zamiast wielkiego domu dziecka, to też jej pomysł. Jest to miejsce, gdzie dzieci mieszkają w prawdziwym domu, razem z opiekunami. Gdy wybuchła wojna na Ukrainie, to dzięki sprawnej organizacji i zaangażowaniu Wiolety jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadziliśmy nowoczesny system nadawania nr PESEL obywatelom Ukrainy, którzy uciekli do nas przed wojną. Miejsca w szkołach, przedszkolach to wszystko wymagał mega wysiłku i organizacji. Nie wiem skąd u niej tyle sił i energii. Wioleta Haręźlak to niezwykle doświadczony samorządowiec. Od 2006 do 2018 pełniła funkcję mojego zastępcy. Uzyskała też mandat radnej Sejmiku Województwa, a później została jednogłośnie wybraną przewodniczącą tego gremium. Na koniec muszę wspomnieć o licytacjach na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy z udziałem Wioli. Pamiętacie, jaki rąbała drewno, myła okna, sprzątała mieszkanie zwycięzcy licytacji! Ona po prostu żadnej pracy się nie boi i we wszystkie projekty angażuje się na 100%. W mieście potrzebujemy takich ludzi.

 

 

(wzg / FB JK)
kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.