Wiosnę witamy z Kraszanką - Ruszył Jarmark Wielkanocny w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Wiosnę witamy z Kraszanką - Ruszył Jarmark Wielkanocny w Zielonej Górze [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Rękodzielnicy i gospodarze straganów rozgościli się już na zielonogórskim deptaku. Do 6 kwietnia to będzie ich królestwo, a my dzięki temu zrobimy oryginalne przedświąteczne zakupy. Właśnie ruszyła Kraszanka 2023.

 

- Paznokcie mam w średniej kondycji – uśmiecha się rękodzielniczka Jadwiga Lechowska. Nic dziwnego, skoro prace nad świątecznymi dekoracjami wymagają pełnego zaangażowania rąk. Tak samo jaki prawej półkuli mózgu, która jest odpowiedzialna za kreatywność i zdolności artystyczne. Na stanowisku pani Jadwigi można zaopatrzyć się w przeróżne świąteczne dekoracje stworzone na bazie roślin – wieńce z bukszpanu i bazi, bukiety czy wielkanocne palmy z trawami, ziołami i suszkami.

- Od kiedy poszłam na emeryturę, czyli od 2006 roku, zaczęłam pracować po swojemu – opowiada. – Na Kraszance wystawiałam się naście razy. Nad dekoracjami pracuję w zasadzie przez cały rok. Pierwsze trawy ścinam w kwietniu, przez cały sezon zbieram zioła i kwiaty ze swojej działki. Później tworzę z nich kompozycje w zależności od okazji. – Najbardziej lubię deszcz – zdradza pani Jadwiga. – Wtedy zasiadam do pracy nad rękodziełem i … odpoczywam.

 

Dekoracje i przysmaki

Pełne ręce roboty ma również Beata Staszak z Leśnej Pakamery, rękodzielniczka która m. in. zdobi przedmioty metodą decoupage. To technika polegająca na naklejaniu na dekorowanym obiekcie warstw cienkiego papieru, między innymi serwetek. Na Kraszankowym stoisku uwagę przykuwają oryginalne pisanki – nie tylko z tradycyjnymi świątecznymi motywami, ale również starymi samochodami czy postaciami z uwielbianego przez dzieci „Psiego Patrolu”. Są też wielkanocne mydełka. – Klienci najchętniej kupują palmy, jajka oraz stroiki na stół i okna – relacjonuje Wojciech Woźnica, współgospodarz stanowiska leśnej Pakamery.

Rękodzielników spotkamy wokół ratusza, natomiast wędrując deptakiem w stronę pomniku Bachusa natkniemy się na stoiska z zabawkami, galanterią skórzaną czy świątecznymi przysmakami. Silny zawodnik wśród tych ostatnich to sołectwo Ługowo. Na posterunku jego reprezentantki – Agnieszka Głuska i Magdalena Jachacy, które są jednocześnie autorkami wypieków. Ługowo serwuje chałwowy sernik w formie torcika, kolorowe donuty i ciasta na bazie buraka czy dyni. Wszystko w niezwykle apetycznym wydaniu. – Nasze sołectwo zadebiutowało podczas bożonarodzeniowego jarmarku – opowiadają panie Agnieszka i Magdalena. – Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania. Teraz znowu postanowiłyśmy spróbować swoich sił.

 

Warsztaty i bicie rekordu

Kraszanka będzie czynna do 6 kwietnia w godzinach 11.00-19.00.

Tuż obok ratusza pojawiła się karuzela wenecka dla najmłodszych mieszkańców. Można z niej skorzystać bezpłatnie. To kraszankowa nowość, ale pomysł już zdążył chwycić. Na dzieci czeka również Zielonogórski Ośrodek Kultury z Kraszankową Warsztatownią.

1-2 kwietnia w namiocie obok ratusza w godzinach 12.00-16.00 odbędą się warsztaty plastyczne. Instruktorzy i animatorzy pomogą przygotować pisanki z masy solnej, zajączki-torebki, papierowe żonkile, filcowe ptaszki, palemki oraz zające XXL do wspólnego malowania.

Plastyczne wyzwanie stanie również przed dorosłymi. W sobotę, 1 kwietnia z Grupą Plastyczną „Babie Lato” zielonogórzanie postawią palmę wielkanocną przed ratuszem. To nasza doroczna tradycja, którą pielęgnujemy od 15 lat. Najwyższa palma miała 12 metrów, spróbujemy pobić rekord.

 

fot. Bartosz Mirosławski

 

(ah)
czerwiec 09, 2023

Trwa walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Można już kręcić kilometry dla Zielonej Góry. Przypomnijmy – nasze…
czerwiec 09, 2023

W niedzielę spacer do Górzykowa i spotkanie z papugami

 Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (11.06), na kolejną wycieczkę…
czerwiec 09, 2023

Rocznicowy mural na murach aresztu

Mur aresztu przy ul. Łużyckiej opanują winiarze, książęta, przemysłowcy i…
czerwiec 09, 2023

Jarmark Winobraniowy 2023 [MAPKA / REGULAMIN / CENNIK]

Centrum Biznesu Sp. z o.o., jako organizator po raz kolejny …
czerwiec 09, 2023

Flamenco dla chorego Bartka

W piątek, 9 czerwca, o 19.30 w Piekarni Cichej Kobiety…

Krzysztof Rutkowski w restauracji Casa Mia w Zielonej Górze. Co tam robił? (ZDJĘCIA)

W piątek, 9 czerwca, Krzysztof Rutkowski pojawił się w restauracji Casa Mia Zielonej Górze. Tym…

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.