Wszystko zaczęło się od marzenia

- Duże przedsięwzięcie, ale mamy pierwszych 51 lekarzy. Będzie jeszcze więcej – mówi Bożenna Bukiewicz. Na zdjęciu posłanka w 2019 r. odbiera od prezydenta Janusza Kubickiego nagrodę - Złoty Medal za osiągnięcia dla miasta Zielona Góra. - Duże przedsięwzięcie, ale mamy pierwszych 51 lekarzy. Będzie jeszcze więcej – mówi Bożenna Bukiewicz. Na zdjęciu posłanka w 2019 r. odbiera od prezydenta Janusza Kubickiego nagrodę - Złoty Medal za osiągnięcia dla miasta Zielona Góra. fot. Piotr Jędzura
- Jak w coś wierzę, to idę do przodu, choćby po kamieniach - mówi Bożenna Bukiewicz. Podczas uroczystości wręczenia pierwszych lekarskich dyplomów na UZ, prezydent Janusz Kubicki podkreślał: „Nie byłoby tu nas dzisiaj, gdyby nie determinacja poseł Bożenny Bukiewicz.” Uparcie dążyła do powstania kierunku lekarskiego na zielonogórskiej uczelni.  

- Z jakimi uczuciami obserwowała pani tę uroczystość?

Bożenna Bukiewicz, w latach 2002-2005 radna Zielonej Góry, posłanka V, VI, VII i VIII kadencji Sejmu, była przewodnicząca lubuskiej PO: - Z wielką satysfakcją i dumą. Dumna jestem z młodych absolwentów zielonogórskiej medycyny, a satysfakcję i wielką radość odczuwałam, widząc owoc swojej pracy i wieloletnich starań. Warto było marzyć i dążyć do celu.

 

- A to marzenie pojawiło się…

- Jeszcze gdy byłam radną. To wtedy wsłuchując się w głosy mieszkańców dostrzegłam potrzebę stworzenia kierunku lekarskiego na UZ. Wielu młodych, zdolnych mieszkańców naszego województwa nie było stać na studia medyczne we Wrocławiu, w Poznaniu, Katowicach czy Szczecinie, ponieważ koszty utrzymania w tych miastach przekraczały możliwości finansowe ich rodzin. W Lubuskiem mamy wielu wspaniałych lekarzy. Serce rośnie, gdy czytam o zielonogórskich osiągnięciach prof. Dawida Murawy czy prof. Pawła Golusińskiego. Ale wierzę, że tuzów medycyny w Zielonej Górze będzie jeszcze więcej i kierunek lekarski w Zielonej Górze będzie reprezentował coraz wyższy poziom. To kwestia czasu.

 

- Od początku wierzyła pani w potencjał zielonogórskiej uczelni?

- Wykształciła m.in. wielu wspaniałych inżynierów, choćby założycieli znanego na całym świecie ADB. I choć moi przyjaciele lekarze mnie krytykowali, a znajomi uznali, że zwariowałam, gdy zostałam posłem podjęłam starania o powstanie kierunku lekarskiego na UZ. Utwierdzały mnie takie wypowiedzi, jak ta prof. Jerzego Szaflika z Warszawy, najsławniejszego polskiego okulisty: - U nas na katedrę, to czekać i się nie doczekać, to dlaczego nie mieliby przyjeżdżać do Zielonej Góry? - powiedział. W 2012 r. wraz z ówczesnym rektorem UZ Czesławem Osękowskim, panią marszałek Elżbietą Anną Polak i prezydentem Januszem Kubickim pojechaliśmy do ministra nauki i szkolnictwa wyższego z podpisaną przez nas gotowością do utworzenia kierunku lekarskiego w Zielonej Górze. Jednak negatywne nastawienie rektorów uczelni medycznych w całej Polsce, i nie tylko ich, sprawiało że do ostatniej chwili wszyscy byli przekonani, że nie mamy żadnych szans. Co z tego, że ministrowie byli mili, ja cały czas czułam, że w sens zielonogórskich studiów medycznych nie wierzą. Gdy się tak wielokrotnie odbijałam od ministra zdrowia do ministra nauki i szkolnictwa wyższego, a w sprawie przez kilka lat nie działo się nic, zdeterminowana poszłam do premier Ewy Kopacz. To był maj albo czerwiec 2015 r. Pani premier, po wysłuchaniu moich argumentów, wsparła mnie u ministra zdrowia i wkrótce uzyskałam ten bezcenny podpis…

 

- …bez którego medycyny, być może na wieki wieków, w Zielonej Górze by nie było?

- Moglibyśmy nawet na rzęsach stawać... Potem była mozolna praca pracowników uniwersytetu i urzędu marszałkowskiego. Duże przedsięwzięcie, ale mamy pierwszych 51 lekarzy. Będzie jeszcze więcej. Tymczasem pandemia dodatkowo pokazała, że w Lubuskiem brakuje choćby zakaźników czy anestezjologów… Medycyna to jednak najdroższy kierunek i liczbę studentów na kierunkach lekarskich narzuca ministerstwo zdrowia. Zapewne dlatego, uszczuplając ogólną pulę, mieliśmy tylu przeciwników. Na szczęście, to już historia.

 

- Dziękuję.

 

Ewa Lurc-łz
wrzesień 23, 2021

Studenci kierunku lekarskiego na UZ najlepsi w Polsce!

Absolwenci kierunki lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego 18 września br. przystąpili do…
wrzesień 23, 2021

Ktoś strzelił do przystanku autobusowego w Zielonej Górze

O groźnym zdarzeniu czytelniczka powiadomiła portal poscigi.pl. Nieznana osoba strzeliła…
wrzesień 23, 2021

Zabytkowy parowóz wjedzie na tor przy ulicy Morwowej w Zielonej Górze

Sobota (25 września), to data, którą powinni zarezerwować sobie w…
wrzesień 23, 2021

Zatrzymani dwaj zielonogórzanie - Skarb Państwa mógł stracić prawie 24 miliony zł

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej…
wrzesień 22, 2021

Grzybobranie w zielonogórskich lasach - mały poradnik

Mamy jesień, a to oznacza … grzybobranie. Dla jednych wyprawa…

Schronisko na wystawie - zapraszamy na zielonogórski deptak [ZDJĘCIA]

Na deptaku, w sąsiedztwie ratusza można zobaczyć wystawę poświęconą Miejskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. –…

STOP TIROM - Piknik konsultacyjny w Łężycy – rozmowy o obwodnicy i nowej placówce edukacyjnej

W niedzielę, 3 października w godz. 12.00-18.00 na pętli autobusowej w Łężycy, Urząd Miasta Zielona…

Rotarianie ufundowali miastu kolejnego Bachusika

Do Zielonej Góry wprowadził się 59 Bachusik. Rotarianicus zamieszkał w Alei Niepodległości przy wejściu na…

Dwie zielonogórzanki - Dwa podobne zdjęcia - Różni je jednak 50 lat

Dwie zielonogórzanki. Zajęcia podobne. Jest tylko pewna różnica wieku. Jakieś 40-50 lat. Pierwsze zdjęcie wykonano…

Ponad 1000 książek ze Szperowiska trafi do polskiej biblioteki w Holandii!

Książki dla polskiej biblioteki w Eindhoven ruszają w drogę Na początku sierpnia zielonogórski Zakład Gospodarki…

Czeszyk o terenie rekreacyjnym przy Kąpielowej: Zrobiła się z tego sprawa polityczna

Będzie teren rekreacyjny przy ulicy Kąpielowej. Mediatorem w konflikcie pomiędzy mieszkańcami był gość środowej „Rozmowy…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.