Wybudują most w Pomorsku

Wybudują most w Pomorsku
Rząd dołoży 70-80 milionów złotych do budowy mostu na Odrze w Pomorsku. Projekt wysoko oceniło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Pieniądze będą pochodzić z programu „Mosty dla regionów”. W ministerialnej puli do wydania było 2 miliardy złotych. Samorządy złożyły wnioski na dofinansowanie na łączną kwotę 4 mld zł. W pierwszym naborze na pomoc rządową nie załapały się mosty w Połęcku i Gościmcu, te powalczą o dotację w tzw. drugim rozdaniu. Planowany most w Pomorsku będzie miał długość ok. 400 metrów. Dodatkowo po obu stronach przeprawy powstanie kilka kilometrów drogi. Obecnie, aby przedostać się na drugą stronę brzegu trzeba skorzystać z promu. Problem w tym, że z uwagi zbyt niski lub zbyt wysoki stan rzeki, silny wiatr, niedostateczną widoczność lub spływ kry, w ostatnich latach prom nie kursował: w 2016 r. – 83 dni, 2017 r. – 32 dni i w 2018 r. – rekordowe 163 dni! Most ma umożliwić płynną komunikację z istniejącą siecią drogową regionu, łączyć się z drogą ekspresową S3. Co nie tylko może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu i skrócić czas przejazdu, ale i zaktywizować tereny inwestycyjnie i wpłynąć na rozwój ekonomiczny lubuskiego. Budowa zajmie przynajmniej cztery lata. Wojewoda w ciągu miesiąca podpisze umowę z samorządem województwa lubuskiego. Dopiero później ruszy procedura przetargowa. Ten harmonogram jest ważny, bo to samorząd lubuski będzie współfinansował budowę mostu. Na budowę przeprawy w Pomorsku, lubuskie otrzyma dofinansowanie na poziomie 80 proc. Całkowita wartość inwestycji zamyka się w kwocie 88 mln zł. - Wszystko jest na dobrej drodze – napisał na Facebooku prezydent Janusz Kubicki. – Uda się odciążyć ulicę Batorego. To jest oczywiście początek procesu inwestycyjny, który potrwa ładnych kilka lat. - Rozmawialiśmy z samorządowcami o przebiegu tras przez te mosty – mówił na specjalnie zwołanej konferencji, Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa. – Te spotkania doprowadziły do przygotowania właściwej dokumentacji. Postanowiliśmy podzielić się kosztami. Do tego potrzebna jest pomoc państwa. Mostów na Odrze mamy za mało - są tak naprawdę tylko dwa. To Słubice i Cigacice – podkreślił. - To są inwestycje wpisane do Wojewódzkiego Programu Budowy Dróg od wielu lat – dodawała marszałek Elżbieta Polak. – Zabiegaliśmy o środki finansowe na ich realizację z rezerwy Budżetu Państwa.

RK

listopad 30, 2022

Miasto w lesie. O plusach i minusach będą dyskutować naukowcy, leśnicy i samorządowcy [ANKIETA]

Zielona Góra otoczona jest pięknymi lasami. To daje ogromne szanse…
listopad 30, 2022

Ścinając ją w lesie możemy wrócić do domu z mandatem!

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a co za tym idzie…
listopad 30, 2022

Pijana, naćpana i z narkotykami przy sobie prowadziła auto w Zielonej Górze!

To czego dopuściła się 42-letnia zielonogórzanka zatrzymana przez policjantów ruchu…
listopad 30, 2022

„Warto jest pomagać” ufundowało nowoczesny sprzęt dla Centrum Zdrowia Matki i Dziecka [ZDJĘCIA / FILM]

Zielonogórskie stowarzyszenie „Warto jest pomagać” przeprowadziło zbiórkę pieniędzy dla małych…
listopad 30, 2022

Nie masz pomysłu na prezent. Wojsko przychodzi z odsieczą. Spraw bliskim ciepły sweter oficerski

To nie lada gratka nie tylko dla miłośników militariów. Z…

Janusz Kubicki: Oszczędzamy! Rezygnujemy z promocji, reklam i hucznych obchodów jubileuszu

- Popatrzmy z jakim pietyzmem zarząd województwa ogłasza budowę pałacu marszałkowskiego. W tym trudnym czasie…

To ostatni dzień na wypożyczenie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jutro jednoślady jadą do serwisu

Jutro (1.12) charakterystyczne zielone rowery znikną z ulic. Kończy się sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady…

Pojawiają się już świąteczne ozdoby w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Kto po zmierzchu przejeżdżał ul. Bohaterów Westerplatte, z pewnością poczuł już świąteczną atmosferę. Nasłupowe dekoracje…

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej…

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion…

Kiedyś w Zielonej Górze – Powstaje Kino Zuch!

Ciekawe czy bez odwilży październikowej i dojścia do władzy Władysława Gomułki powstałoby w mieście kino…

„Robocza” sesja rady miasta - Na agendzie apteki, nowe pomniki przyrody i plany miejscowe

Ostatnia sesja rady miasta, 29 listopada, miała wyjątkowo spokojny przebieg. Radni zajęli się wieloma formalnymi…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.