Wybudują most w Pomorsku

Wybudują most w Pomorsku
Rząd dołoży 70-80 milionów złotych do budowy mostu na Odrze w Pomorsku. Projekt wysoko oceniło Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Pieniądze będą pochodzić z programu „Mosty dla regionów”. W ministerialnej puli do wydania było 2 miliardy złotych. Samorządy złożyły wnioski na dofinansowanie na łączną kwotę 4 mld zł. W pierwszym naborze na pomoc rządową nie załapały się mosty w Połęcku i Gościmcu, te powalczą o dotację w tzw. drugim rozdaniu. Planowany most w Pomorsku będzie miał długość ok. 400 metrów. Dodatkowo po obu stronach przeprawy powstanie kilka kilometrów drogi. Obecnie, aby przedostać się na drugą stronę brzegu trzeba skorzystać z promu. Problem w tym, że z uwagi zbyt niski lub zbyt wysoki stan rzeki, silny wiatr, niedostateczną widoczność lub spływ kry, w ostatnich latach prom nie kursował: w 2016 r. – 83 dni, 2017 r. – 32 dni i w 2018 r. – rekordowe 163 dni! Most ma umożliwić płynną komunikację z istniejącą siecią drogową regionu, łączyć się z drogą ekspresową S3. Co nie tylko może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu i skrócić czas przejazdu, ale i zaktywizować tereny inwestycyjnie i wpłynąć na rozwój ekonomiczny lubuskiego. Budowa zajmie przynajmniej cztery lata. Wojewoda w ciągu miesiąca podpisze umowę z samorządem województwa lubuskiego. Dopiero później ruszy procedura przetargowa. Ten harmonogram jest ważny, bo to samorząd lubuski będzie współfinansował budowę mostu. Na budowę przeprawy w Pomorsku, lubuskie otrzyma dofinansowanie na poziomie 80 proc. Całkowita wartość inwestycji zamyka się w kwocie 88 mln zł. - Wszystko jest na dobrej drodze – napisał na Facebooku prezydent Janusz Kubicki. – Uda się odciążyć ulicę Batorego. To jest oczywiście początek procesu inwestycyjny, który potrwa ładnych kilka lat. - Rozmawialiśmy z samorządowcami o przebiegu tras przez te mosty – mówił na specjalnie zwołanej konferencji, Marcin Jabłoński, członek zarządu województwa. – Te spotkania doprowadziły do przygotowania właściwej dokumentacji. Postanowiliśmy podzielić się kosztami. Do tego potrzebna jest pomoc państwa. Mostów na Odrze mamy za mało - są tak naprawdę tylko dwa. To Słubice i Cigacice – podkreślił. - To są inwestycje wpisane do Wojewódzkiego Programu Budowy Dróg od wielu lat – dodawała marszałek Elżbieta Polak. – Zabiegaliśmy o środki finansowe na ich realizację z rezerwy Budżetu Państwa.

RK

grudzień 01, 2023

Rodzinna tradycja kwitnie od czterech dekad

Na ich przykładzie można tłumaczyć sens przysłowia „bez pracy nie…
grudzień 01, 2023

O pedagogice dziecka i jakości edukacji

Zakład Pedagogiki Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej UZ po raz czwarty zaprosił…
grudzień 01, 2023

Mały autobus na nowej trasie

Trzy minibusy marki Karsan są już w mieście. Mają wyjechać…
grudzień 01, 2023

Skarpetki uczą tolerancji

Maluchy z „Rozśpiewanego Przedszkola” nr 34 miały okazję, jako pierwsze…
grudzień 01, 2023

W niedzielę spacer do Nietkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (3.12) na pieszą wycieczkę…

Światełka na zielonogórskim deptaku zapalone! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Jak myślicie ile można iść spacerkiem z pl. Bohaterów pod ratusz? 10 minut? Kwadrans? W…

Kraj z dykty? [FELIETON]

Kiedy minister Bartłomiej Sienkiewicz powiedział, że Polska to kraj z dykty (użył słów ostrzejszych), wielu…

„Baśniowe Zatonie” zachwyca światełkami [ZDJĘCIA / WIDEO]

Powiedzieć, że w Zatoniu pojawił się dziki tłum zielonogórzan, to… nic nie powiedzieć. Więcej ludzi…

Rozświetlamy miasto! [ZDJĘCIA / HARMONOGRAM / MAPKA]

W świątecznym oświetleniu miasta wielkie zmiany! Nowa oprawa fontanny na pl. Bohaterów, ozdoby i girlandy…

Mikołaj na żużlu, renifery, choinki i upominki. Cudowne dekoracje na deptaku! [ZDJĘCIA]

Mikołaj na motorze żużlowym i renifer, który kopytami otwiera świąteczne prezenty, takie świąteczne dekoracje już…

Wystawa „Grudniowe Anioły” i rozświetlenie Parku Iluminacji w Zatoniu!

„Grudniowe Anioły” – tak nazywa się wystawa, którą dziś popołudniu będzie można oglądać w oranżerii…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.