Z Bachusem autobusem jedziemy na winnice - reportaż

Winnica Miłosz, cisza, słońce i… wino - Fot. Bartosz Mirosławski Winnica Miłosz, cisza, słońce i… wino - Fot. Bartosz Mirosławski
Z okazji Winobrania Zielona Góra przeżywa najazd turystów. Chcą zobaczyć nasze winnice i skosztować naszego wina. Niektórzy przyjechali tu specjalnie aż drugiego krańca Polski.

 

Zeszła sobota. Winnica Julia w Starym Kisielinie. Pod bramą czekamy z fotoreporterem na przyjazd winobusa, który zabiera turystów z zatoczki przy filharmonii. W tym czasie na winnicy kłębi się tłum gości. - Wypiliśmy już całe wino, nic dla was nie zostało - żartują. Kolejka ustawiła się do stoiska, gdzie można kupić wino wyprodukowane na winnicy.

- Co roku podczas Winobrania mamy zjazd architektów. Za każdym razem odwiedzamy inną winnicę. Jak widać, to duża atrakcja. Podoba się - mówi architekt Paweł Kochański, poganiając koleżanki i kolegów, by wsiadali do podstawionego autobusu. Za chwilę podjedzie oczekiwany przez nas winobus, czyli specjalny autobus, który podczas Winobrania rozwozi grupy na okoliczne winnice.

Roman Grad, właściciel winnicy Julia, pokazuje różne gatunki winogron posadzone na jego winnicy - Fot. Bartosz Mirosławski

 

Na czele pojawia się Bachus, ale nie jest to ten sam Bachus, który rządzi teraz w mieście (aktor Marcin Wiśniewski). - Bachus jest tylko jeden, a my jesteśmy dodatkiem. Nie śmiemy z szefem konkurować - śmieje się Marcin Wyrwas, przewodnik wycieczek, który opiekuje się grupą z winobusa. - W podobnych strojach występuje jeszcze dwóch kolegów i koleżanka przebrana za Bachantkę.

W jego ocenie większość uczestników wycieczki to goście spoza miasta. Nie sprawdzał tego dokładnie, ale ocenia, że to 70-80 proc. składu autobusu.

- My przyjechałyśmy z Rawy Mazowieckiej - zdradzają Anna Lewandowska i Barbara Staruch. - Od dawna planowałyśmy przyjazd na Winobranie. To duża atrakcja. Rano byłyśmy na pieszej wycieczce z przewodnikiem po piwnicach winiarskich. Teraz jesteśmy na winnicy. Zaraz zacznie się degustacja. Wieczorem wybieramy się jeszcze do piwnicy przy ul. Wodnej.

- Ja przyjechałem ze Szczecina - rzuca przechodzący obok mężczyzna.

O wiele bliżej na winnicę Julia miał Andrzej Lisowski. - Jestem z osiedla Pomorskiego. Mimo, że mieszkam tuż za miedzą, jeszcze nigdy tu nie byłem. Trzeba było to zmienić. Bardzo sympatyczne miejsce - mówi A. Lisowski.

Tymczasem właściciel winnicy, Roman Grad, opowiada gościom o tajnikach uprawy winorośli. Przy okazji nawiązuje do historii miasta, bo na jego winnicy stoją miniatury winiarskich budowli.

- To jest dom winiarski tzw. Wein Schlos, który stał na winnicy, a goście z tarasu mogli podziwiać panoramę miasta - R. Grad omawia stare pocztówki umieszczone na tablicy informacyjnej , po czym ją obraca, pokazując współczesny widok domu przy ul. Pięknej. Rozpoczyna się degustacja.

 

Winnica Julia. Podczas degustacji win serwowane są również zakąski - Fot. Bartosz Mirosławski

 

My wyruszamy dalej, do winnicy Miłosz w Łazie. Tutaj goście z innego winobusa już zwiedzili winnicę i są w trakcie degustacji. Krzysztof Fedorowicz, właściciel winnicy, właśnie zagłębia się w tajniki wina różowego. Oczywiście nie może się obyć bez anegdoty. K. Fedorowicz pokazuje wino pandemiczne z charakterystyczną etykietą. Na rysunku lekarz w masce z długim dziobem - tak wyglądały dawniej osoby pracujące przy umierających na zarazę. - To Doktor Dziób. Wino powstało podczas pandemii. W tym samym czasie archeolodzy odkopali na pl. Matejki szczątki ludzkie, prawdopodobnie ofiary zarazy sprzed kilkuset lat. Żeby się nie zamieniły w strzygi, obcięto im głowy - zdradza gościom. Jak się okazuje, wino sprzedaje się znakomicie.

Opowieściom przysłuchuje się kolejny Bachus. To Mariusz Grabowy, właściciel firmy turystycznej Mega Tours, która prowadzi portal lubuskielove.pl, poprzez który rozprowadzane są bilety na winobusy. Podczas tegorocznego Winobrania zaplanowano 56 wyjazdów, co oznacza, że w przeciągu tygodnia winobusy zabiorą na winnice ponad 2 tys. chętnych. - W większości są to turyści z innych części Polski. Początkowo nie sprawdzaliśmy dokładnie skąd przyjeżdżają. Oceniam, że stanowią ok. 80-85 proc. zwiedzających - wylicza M. Grabowy. - To pokazuje jaki olbrzymi potencjał turystyczny tkwi w Winobraniu, winnicach i piwnicach winiarskich. Myślę, że można organizować w ciągu roku cztery duże imprezy, które przyciągną rzesze turystów. Na razie mamy Winobranie we wrześniu i dni otwartych piwnic winiarskich w czerwcu.

Na koniec zwiedzania pamiątkowe zdjęcie - Fot. Bartosz Mirosławski

 

Tomasz Czyżniewski - ŁZ

 

 

wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.