Z Poznania pociągiem nie dojedziesz

Z Poznania pociągiem nie dojedziesz
Owszem, wyruszysz koleją, ale do Winnego Grodu dostaniesz się... autokarem. Od 16 marca między Zbąszynkiem a Zieloną Górą ruszy zastępcza komunikacja autobusowa. Przyczyna: remont linii kolejowej i stuletniego mostu kolejowego w Pomorsku. O tym, że na wspomnianej trasie pojawią się jeszcze przeszkody, kolejarze wiedzieli od dawna. - Wynikają z realizacji projektu „Modernizacja linii kolejowej nr 358 Zbąszynek-Gubin na odcinku Zbąszynek-Czerwieńsk – II etap” – wyjaśnia Piotr Tykwiński, zastępca dyrektora Departamentu Infrastruktury i Komunikacji urzędu marszałkowskiego. Wspomniany odcinek wykorzystują m.in. pociągi TLK kursujące między Zieloną Górą a Poznaniem. Zbliżający się milowymi krokami remont jest kontynuacją prac na linii nr 358 wykonanych w latach 2010-2013. Wtedy między Pomorskiem i Przylepem wybudowano łącznicę. Dzięki niej pociągi zaczęły omijać Czerwieńsk, a podróżni zaoszczędzili około pół godziny. We wrześniu ub.r. PKP PLK podpisały umowę z Przedsiębiorstwem Wielobranżowym Eco-Baza na kontynuację tamtych prac. Firma zmodernizuje tory na 42-kilometrowym odcinku Czerwieńsk-Sulechów-Babimost-Zbąszynek.  
Tory i most do naprawy
  - Zamontujemy elektrycznie ogrzewane rozjazdy, które umożliwią ruch kolejowy w trudnych warunkach zimowych. Bezpieczeństwo i sprawne przejazdy pociągów zapewni nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Na stacjach Sulechów i Babimost przebudowane zostaną układy torowe, które zwiększą przepustowość linii. Umożliwi to przewoźnikom uruchomienie dodatkowych połączeń. Przebudowane i unowocześnione zostaną również perony w Sulechowie i Babimoście – najważniejsze z planowanych prac wymienia Radosław Śledziński z zespołu prasowego PKP PLK. Łącznie mają kosztować 106 mln zł, a sfinansowane zostaną ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubuskiego, Funduszu Kolejowego oraz środków własnych PLK. Po zmodernizowanej „żelaznej drodze” Zbąszynek-Czerwieńsk nie tylko będzie mogło jeździć więcej pociągów, pojadą też szybciej, nawet z prędkością 120 km/h. W tym samym czasie gruntowny remont przejdzie również most kolejowy na Odrze w okolicy Pomorska, położony na odcinku Zbąszynek-Czerwieńsk. Wiekiem bije na głowę nawet stary most w Cigacicach, bo ma ponad sto lat. Urokliwy, położony wśród podzielonogórskich lasów, z dala od ludzkich osad, z uwagi na zły stan techniczny od dawna jest prawdziwym utrapieniem kolejarzy. Ale już niebawem konstrukcja obiektu zostanie częściowo rozebrana i odtworzona. Renowacja obejmie także stalowe przęsła (jest ich 17), które dodatkowo zostaną zabezpieczone przed korozją. W moście wymienione zostaną wszystkie uszkodzone elementy. Na jego modernizację zabezpieczono 32 mln zł. W tej chwili kończy się procedura przetargowa na wyłonienie wykonawcy. - Wykonane prace zapewnią sprawny i bezpieczny ruch pociągów w przyszłości – podsumowuje R. Śledziński. I dodaje: - Remont linii kolejowej na odcinku Zbąszynek-Czerwieńsk potrwa do połowy 2022 r.  
Autobusy do listopada
  Utrudnień komunikacyjnych należy się spodziewać już na dniach. - Z uwagi na fakt, iż linia 358 jest jednotorowa, prace modernizacyjne wymagają wstrzymania ruchu pociągów i wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Zielona Góra Główna-Zbąszynek. Utrudnienia w podróży w kierunku Poznania i Gorzowa Wlkp. rozpoczną się od 16 marca br. Podróżni będą przesiadać się z autobusów do pociągów i odwrotnie, na stacji w Zbąszynku. Czas przejazdu na odcinku Zielona Góra Główna-Poznań Główny wydłuży się o nieco ponad 10 minut, a na odcinku Zielona Góra-Gorzów Wlkp. o około 20 minut. Z nowym rozkładem jazdy pociągów już dziś można zapoznać się na stronie portalpasazera.pl – informuje dyrektor Tykwiński. Z nowego rozkładu jazdy (który rzeczywiście jest już dostępny) wynika, że autobusy w Zbąszynku będą wyruszać sprzed budynku dworca PKP (pl. Dworcowy 4 u zbiegu ulic Kosieczyńska i PCK), natomiast w Zielonej Górze z centrum przesiadkowego przy rondzie Henryka Maćkowiaka. Za organizację autobusowej komunikacji zastępczej odpowiadają poszczególni przewoźnicy. Jak długo będziemy się przesiadać z pociągów na autobusy i z autobusów na pociągi? - Do listopada 2020 r. – w imieniu PKP PLK deklaruje R. Śledziński i dodaje: - ... choć do zakończenia modernizacji będzie jeszcze bardzo daleko. Remont chcemy prowadzić w taki sposób, żeby do listopada zakończyć wszystkie prace związane z przejezdnością wspomnianego odcinka. Nie ukrywam, że ten termin to prawdziwe wyzwanie dla wykonawców. Organizacja prac na moście i na linii 358 przypomina ekwilibrystykę, bo to przecież jeden tor... Ale mamy nadzieję, że ten listopad się uda!  
Na prawo most, na lewo most
  ... a dołem Odra płynie. Mniej więcej za trzy miesiące rozpocznie się też gruntowny remont innego podzielonogórskiego mostu kolejowego – tego w Nietkowicach. Położony jest między przystankami Nietkowice i Czerwieńsk, na linii kolejowej nr 273 Wrocław-Szczecin. Podobnie jak ten w Pomorsku ma ponad sto lat, a jego stan techniczny jest daleki od zadowalającego. Prace na tym moście będą trwały trzy lata, ale – jak zapewnia rzecznik PKP PLK - nie będą wymagały uruchomienia komunikacji zastępczej. Przez most biegną bowiem dwa tory i najpierw odbędzie się remont przeprawy, przez którą przechodzi jeden z nich.
(el)
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 04, 2023

Kasza poczęstował Hołownię kaszą z ogórkiem od mamy. Smakowało (FILM, ZDJĘCIA)

We wtorek, 3 października, Zielona Górą odwiedził Szymon Hołownia. Ze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.