Z Sesji Rady Miasta: Klamka zapadła, świętujemy!

Z Sesji Rady Miasta: Klamka zapadła, świętujemy! fot. Bartosz Mirosławski UM
Zielonogórzan nikt nie musi uczyć, jak się dobrze bawić. Ba, w całej Polsce słyniemy w końcu z wina i poczucia humoru. Bank Dobrych Pomysłów związany z jubileuszem 800- i 700-lecia miasta napełnia się propozycjami, a prezydent oficjalnie już zaprasza na okrągłe urodziny podczas sesji rady miasta.

 

- Chcemy żeby w organizację obchodów zaangażowała się jak największa liczba zielonogórzan i lokalnych organizacji pozarządowych. Jesteśmy otwarci nawet na z pozoru szalone pomysły. Może z nich wyniknąć coś ciekawego i oryginalnego – mówił prezydent Janusz Kubicki, zapraszając radnych do współpracy.

Chociaż do jubileuszu zostało jeszcze trochę czasu, to przygotowania idą pełną parą. Będziemy świętować przez okrągły rok – od Winobrania w 2022 r. do Winobrania w 2023 r. Mamy już logo i hasło, oba wybrane przez mieszkańców w głosowaniu. Są też plany – te dotyczące hucznej zabawy, jak i szeregu publikacji związanych z historią miasta, imprez sportowych, kulturalnych, oświatowych. Dzięki jubileuszowi miasto zyska również na estetyce – ma być bardziej zielono i kolorowo.

Skoro kobiety mają pierwszeństwo, obchody zaczną się od odsłonięcia pomnika Emmy, urokliwej zielonogórskiej winiarki. Ma stanąć przy al. Niepodległości. Zostaną tu również wymienione ławki i nawierzchnia, będzie więcej zieleni. Lifting przejdzie też 11 zielonogórskich pomników.
- Zagospodarowana ma być najstarsza część miasta – Plac Matejki. Będzie tu skwer, parking i mural odnoszący się do początków Zielonej Góry i obu jubileuszy. W planach jest również stworzenie Zielonogórskiego Szlaku Winiarskiego i renowacja wybranych piwnic winiarskich. Na tyłach DPS-u przy al. Słowackiego ma powstać platforma widokowa i miejska winnica z prawdziwego zdarzenia – wyliczał prof. Czesław Osękowski, szef komitetu organizacyjnego obchodów.

 

fot. Bartosz Mirosławski UM

 

Jubileusz Zielonej Góry pozostawi po sobie zrewitalizowany Park Tysiąclecia czy trasę rowerową 800-lecia: Cigacice-Zielona Góra-Zatonie. Z okazji okrągłych urodzin Zielonej Góry mają powstać dwa okolicznościowe murale – na rogu ulic Lwowskiej i Wrocławskiej oraz na budynku przy al. Wojska Polskiego w pobliżu siedziby biblioteki im. Norwida.

Dla tych, których ciągnie do zgłębiania historii miasta, komitet organizacyjny szykuje szereg publikacji – od albumu z najstarszymi dokumentami dotyczącymi Zielonej Góry, przez książki dla dzieci czy te związane z wątkiem procesów czarownic czy Bachusikami aż po wznowienie „Topografii winiarskiej Zielonej Góry” Mirosława Kuleby.

Tydzień temu powstał jubileuszowy Bank Dobrych Pomysłów, gdzie zielonogórzanie mogą składać swoje propozycje dotyczące jubileuszu.

Pierwsze już napływają do biura obchodów jubileuszu, które ma siedzibę w zielonogórskim ratuszu. To m.in. rzeźba mająca być wyrazem wsparcia dla mniejszości LGBT czy organizacja jednego z etapów pucharu Polski w nordic walking.

– Zielonogórzanie są żywo zainteresowani obchodami – podkreśla prof. Osękowski. – Czekamy na kolejne propozycje. Szczególnie liczę na oferty organizacji pozarządowych z konkretnymi propozycjami, harmonogramem działań i ewentualnymi kosztami. Wtedy łatwiej będzie zaplanować dodatkowe imprezy.

 

(ah)

Masz ciekawy pomysł i jesteś gotowy go zrealizować? Szukasz wsparcia miasta? Przyślij nam swoją propozycję. Krótko opisz ją w kilkuset znakach tekstu, określ przewidywane koszty i kto będzie realizował zadanie.
Ofertę wyślij na adres:

sekretariat obchodów 800-700 lat Zielonej Góry
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

tel. 68 456 49 35

styczeń 23, 2022

Czy pomnik przy placu Bohaterów może zostać wyczyszczony?

Czy miasto może coś zrobić i uprzątnąć pomnik przy placu…
styczeń 21, 2022

A to ci historia!

Były prezydent, premier, kilku ministrów oraz rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego -…
styczeń 21, 2022

Sąsiedzka pomoc

Nie ma kto zrobić ci zakupów? Jesteś na kwarantannie, a…
styczeń 21, 2022

Strażnicy świata, którego już nie ma…

Regały aż po sufit uginają się od starych książek. W…
styczeń 21, 2022

Nadciąga katastrofa. Czy leci z nami pilot?

Piąta fala pandemii nadeszła, gdy jeszcze walczymy ze skutkami czwartej,…

Odloty [FELIETON]

O kimś, kto stracił kontakt z rzeczywistością mówi się, że odleciał. Ostatnio tych odlotów mamy…

Złota Piłka z autografami Zastalu i sportowe gadżety w galerii Focus Mall

Szklana gablota, która stanęła w galerii Focus Mall ugina się pod ciężarem sportowych skarbów. Wzrok…

Marszałek wyrzuca „Medyk”? Trwa protest!

Marszałek Elżbieta Anna Polak chce przenieść szkołę do Sulechowa. - To skandal! Rozmawiałem z nauczycielami…

OSP Zawada ma pierwszą łódź ratowniczą - nazywa się SYRENA! [ZDJĘCIA]

Mieliśmy rzekę, ale nie mieliśmy łodzi. To już przeszłość. Na szerokie wody Odry wypłynęła Syrena…

Słuchaczka: Co dalej z amfiteatrem? Prezydent mówi „Sprawdzam!”

- Co z remontem amfiteatru? - pyta zielonogórzanka Pani Wanda. Pytanie padło podczas audycji „Prezydent…

Kierowcy „od zawsze” jeździli przez tory często klnąc na opuszczone rogatki

Pół wieku temu w Zielonej Górze. Kierowcy nie mogli się pozbyć starych przyzwyczajeń – przecież…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.