Zabytkowy talerz w muzeum

Muzeum Ziemi Lubuskiej wzbogaciło się o talerz obiadowy wykorzystywany w przedwojennej gastronomii.
Na talerzu widnieje ozdobny znak Cafe Kaiserkrone. Naczynie wytworzono w bawarskiej wytwórni porcelany Bauscher Weiden. Znajdziemy tam jeszcze jedną sygnaturę, zawierającą obok nazwy producenta, napis Otto Hoffmann, Grünberg i/ Schles.
Kawiarnia Kaiserkrone mieściła się w sąsiedztwie muzeum, przy Bahnhofstraße 31, czyli dzisiejszej al. Niepodległości 10. To był całkiem duży lokal w ówczesnym niewielkim Grünbergu. Goście mogli skorzystać z sali kawiarnianej, sali konferencyjnej, pokoju z bilardem i osobnej sali dla kobiet. Na początku XX w. Cafe Keiserkrone należała do Ernsta Piltza, właściciela niewielkiej wytwórni koniaku i handlarza winem, który tak reklamował swój lokal …jest odległy od dworca kolejowego o 10 minut drogi, a w bufecie można kupić czekoladę czy konfitury.
Na tyłach lokalu działała kręgielnia. Według planu z 1898 r. był to jednotorowy, zadaszony, parterowy budynek o długości toru 25,7 m. Przy nim ustawiono niewielką salkę główną i boczną. Po wojnie w budynku działało m.in. kino Zuch, pokazujące filmy dla dzieci.
Talerz zostanie wyeksponowany w sierpniu podczas wystawy „Pamiątki dnia codziennego, Grünberg – Zielona Góra”, którą przygotowują dr Alina Polak-Woźniak i Tomasz Kowalski.
[caption id="attachment_14488" align="alignnone" width="800"]
fot. Muzeum Ziemi Lubuskiej[/caption]
