Zaciskanie pasa potrzebne od zaraz [FELIETON]

Zaciskanie pasa potrzebne od zaraz [FELIETON] fot. Bartosz Mirosławski
Kolejne Winobranie za nami. Potwierdziło się, że wyniesienie sceny ze Starego Rynku było dobrym pomysłem. Natomiast przeniesienie, kilka lat temu, korowodu na sobotę spowodowało, że w ostatnią niedzielę Winobrania impreza praktycznie zamiera. O cenach z kosmosu pisałem już tydzień temu, teraz dodam, że najbardziej odjechane były te w wesołym miasteczku. 40 złotych za przejażdżkę mamy z dzieckiem na niewielkiej kolejce albo 50 zł za fruwanie taty z synem - to odlot większy niż sama karuzela i 15 zł za kieliszek wina. Dlatego uprawnione wydaje mi się pytanie: czy chęć maksymalizacji zysku ze strony winiarzy i sprzedawców zabije nam w przyszłym roku, było nie było, piękne święto miasta?

 

Po Winobraniu czas wrócić do miejskich spraw. A tu pytanie numer jeden: czy niespodziewana konieczność rozbiórki wiaduktu na ul. Zjednoczenia nie zabije nam innych inwestycji w najbliższych latach? Wszak kwota, o której się mówi, to lwia część rocznego inwestycyjnego budżetu miasta. Osobiście obawiam się, że nie spełnią się zapowiedzi o przeznaczeniu w przyszłym roku większych pieniędzy na remonty dróg osiedlowych. Mam niedobre przeczucie, że remont ul. Węglowej, o który walczę od kilku lat i którego realizacja nareszcie była prawdopodobna, znów się odwlecze.

Nie przestaje mnie ostatnio zadziwiać jeden z kolegów radnych z PO. Kiedy piszę te słowa, jest właśnie po konferencji prasowej, na której domagał się zwołania sesji nadzwyczajnej „pod kątem zagospodarowania energetycznego miasta”. Doprawdy, nie jestem w stanie zrozumieć tej nowomowy, tym bardziej że miasto nie jest wytwórcą, lecz odbiorcą energii i jedyne co w kwestii oszczędzania prądu może zrobić, to wyłączać oświetlenie uliczne (jestem za!) i ograniczać ogrzewanie w szkołach (hmm…). Przyklasnąłbym nawet koledze, gdyby w następnym zdaniu nie powiedział, że w mieście „widzimy bezrefleksyjne wydawanie pieniędzy”, choć zaledwie dwa dni wcześniej domagał się remontu amfiteatru, czyli tak naprawdę bezrefleksyjnego wydania pieniędzy na obiekt, który żyłby tylko kilka razy w roku. Nie będę rozwijać tematu rzekomego „bezrefleksyjnego wydawania pieniędzy”, bo uczestnicząc w spotkaniach radnych dotyczących budżetu, doskonale wiem, jakie dyskusje odbywają się na temat planowania wydatków oraz ile potrzebnych inwestycji i remontów „spada” tylko dlatego, że nas nie stać. Choć oczywiście, nietrafione decyzje, czyli wypadki przy pracy się zdarzają.

Rządzenie w samorządzie staje się coraz trudniejsze. Nie bardzo widzę dalszy rozwój naszych miast i gmin w sytuacji, w której rząd zrezygnował z KPO (Krajowy Plan Odbudowy). Bo tym samym zniknęło najważniejsze źródło finansowania samorządowych inwestycji. Gdzie się nie rozejrzeć, przy każdej większej inwestycji ostatnich lat widnieje informacja: „Zrealizowano przy udziale funduszy Unii Europejskiej”. Jak będzie teraz? Nie mam zielonego pojęcia, bo rządowe zapewnienia, że „będzie dobrze” do ludzi myślących chyba nie trafiają. To tylko propaganda.

Oczywiście miasta i gminy jakoś tę biedę prząść będą. Ale powiaty i województwa bez unijnych pieniędzy staną się tylko wydmuszkami samorządu i pewnie wkrótce pojawią się głosy, że należy je zlikwidować. Co oczywiście będzie klęską Polski samorządowej, budowanej od 32 lat…

 

Andrzej Brachmański
grudzień 05, 2022

Okradł seniorkę metodą "na policjanta". Trafił już za kraty

Dzięki doskonałej współpracy zielonogórskich policjantów z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej…
grudzień 05, 2022

Zostań dawcą szpiku - Akcja na UZ

W dniach 6-7 grudnia 2022 w godzinach 10.00 – 16.00 …
grudzień 05, 2022

Wyłączą prąd w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
grudzień 05, 2022

Seminarium w Zatoniu - „Krajobraz kulturowy Parku Książęcego Zatonie” [ZGŁOSZENIA / REGULAMIN]

Zapraszamy wszystkich miłośników zieleni i Parku Książęcego Zatonie na otwarte…
grudzień 02, 2022

Nowe laboratorium do wspólnych badań naukowych

Na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki zostało otwarte laboratorium „Rozproszone…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

Zielonogórzanie rozświetlili miasto. Na Kaczym Dole kopią i równają. Senator Dowhan obrażał byłą żonę w…

Podsumowanie minionego tygodnia zaczynamy oczywiście od świątecznej atmosfery, która na dobre rozgościła się w Zielonej…

Zielona Góra rozświetliła się na Święta! Był Mikołaj i choinka z lasu! [ZDJĘCIA]

Raz w roku jest taki moment, kiedy zielonogórzanie wspólnie tworzą magiczną atmosferę świąt. Właśnie dziś…

Mikołaj odwiedził Ogród Botaniczny. Odebrał setki listów od dzieci [ZDJĘCIA]

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Ogrodzie Botanicznym przyciągnęło mnóstwo dzieci. – Wspólnie pisaliśmy listy, tworzyliśmy…

16-miesięczny Nikoś potrzebuje wsparcia w walce

Malwina i Piotr Kruszewscy do niedawna byli szczęśliwymi rodzicami małego Nikodema. Mieli plany i marzenia.…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.