Zbyszko [FELIETON]

Zbyszko [FELIETON] fot. Piotr Jędzura
Odszedł Zbyszko Piwoński. Jeden z najważniejszych ludzi w Lubuskiem w ostatnim półwieczu. Człowiek nietuzinkowy. Z rozległą wiedzą, skromny i empatyczny.

 

Pierwszy raz zetknąłem się z nim w 1984 r. Nowy w mieście, nie do końca orientowałem się w jego realiach i w artykule dla „Lubuskiej” popełniłem błąd. Wezwał mnie sekretarz redakcji. - Dałeś plamę. Wytłumacz się panu Piwońskiemu i załatw, by obyło się bez sprostowania - rzucił. Piwoński przywitał mnie uśmiechem, zaproponował kawę. Wyjaśnił istotę błędu i… przeprosił, że nie dość precyzyjnie się wyraził. Wyszedłem pod jego urokiem… i zostałem pod nim na zawsze.

Dwa lata później w żarskim Marszowie, podczas spotkania nowego wojewody zielonogórskiego z dzieciakami z tamtejszej podstawówki, poznałem inną twarz Piwońskiego. Trochę się wtedy wzruszył i otworzył. W latach okupacji, by utrzymać rodzinę, 12-letni Zbyszko pracował jako robotnik w mleczarni w Ciechanowie. Po wyzwoleniu ukończył kurs dla młodych nauczycieli i jako 17-latek w 1946 r. rozpoczął pracę w jednoklasowej szkole w Marszowie. Czuł się matematykiem, ale uczył wszystkiego. Wkrótce przeszedł do liceum w Żaganiu, a po ukończeniu studiów pedagogicznych, mając zaledwie 25 lat, został dyrektorem liceum ogólnokształcącego w Głogowie, którym rządził do połowy lat 70., aż do podjęcia obowiązków zielonogórskiego kuratora oświaty. Dwa lata był wicewojewodą, w 1984 r. został wojewodą. Był świetnym i lubianym przez Lubuszan zarządcą województwa. Nie słyszałem o nim złego słowa. Mimo to, gdy do władzy doszła „Solidarność”, na sesji sejmiku województwa z zaskoczenia, i ku zniesmaczeniu obserwatorów, postawiła wniosek o jego odwołanie. - Gdyby przyszli, powiedzieli że mają taki zamiar, sam bym ustąpił - powiedział mi znacznie później.

Zbyszko przeszedł na emeryturę, wydawało się, że pozostał mu Ruch Przyjaciół Harcerstwa. W 1993 r. pod namową prof. Tadeusza Bilińskiego z listy SLD wystartował do Senatu. Wygrał w cuglach i przez 12 lat był senatorem. I to jakim! Bez jego starań (i jego alter ego - prof. Bilińskiego) nie mielibyśmy nowej filharmonii, nie powstałaby Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, nie byłoby Uniwersytetu Zielonogórskiego, i in. Każdy sukces ma wielu ojców, więc jako świadek wydarzeń mogę zeznać pod przysięgą: ci dwaj panowie byli protektorami wyżej wymienionych instytucji. Działali skutecznie i bez rozgłosu. Tacy po prostu byli.

Kiedy wspominam Zbyszka, widzę taką sytuację. W senackim pokoiku, cztery metry na trzy, starszy pan od kilku godzin klęczy na podłodze i z Andrzejem Bocheńskim i ze mną przygotowuje pakiety ulotek, które rano mają trafić do parlamentarzystów. Jest końcówka walki o powstanie województwa lubuskiego, ale jego utworzenie jest ciągle mocno niepewne, więc postanowiliśmy dostarczyć każdemu z parlamentarzystów garść argumentów „za”. Materiały przyjechały z Zielonej Góry, trzeba je posortować, poukładać, powkładać do skrzynek. Jest grubo po północy, młodzieniaszki (Andrzej i Andrzej) proszą Zbyszka, by usiadł, a nie chodził na klęczkach po pokoju, a on uśmiecha się i mówi: - Nie mogę się poddać i przynieść wstydu memu wielkiemu imiennikowi, który też żadnej sprawy nie odpuszczał…

Zadzwonił do mnie dzień przed śmiercią. Rozmowa była krótka. - Piszesz memuary? - zapytałem po raz chyba setny. - Myślę, że rzeczywiście już czas…

Odszedł człowiek wybitny. Zakochany w tej ziemi i życzliwy, jak mało kto. Nie pamiętam, żeby kiedykolwiek podniósł głos. Najwyżej się żachnął.

 

Andrzej Brachmański
październik 06, 2022

75-lat Biblioteki "NORWIDA" - Prezydent uhonorował bibliotekarzy [ZDJĘCIA / VIDEO]

W tym roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana…
październik 06, 2022

Zderzenie osobówki z motocyklistą - Kto nie ustąpił pierwszeństwa? [FILM]

W środę (5 października) w Zielonej Górze doszło do dwóch…
październik 06, 2022

R. Górski: Zainteresowanie szczepieniami na COVID-19 jest spore

Jak wygląda zainteresowanie szczepieniami przeciwko COVID-19 w Zielonej Górze? To…
październik 06, 2022

Zbieraj kasztany i pomóż dzielnemu Olafowi

Olaf urodził się z przepukliną oponowo-rdzeniową otwartą, wodogłowiem oraz niedowładem…
październik 05, 2022

Bociany z UZ doleciały już do Czadu oraz Sudanu. Mają GPS

W sierpniu młode bociany z naszego regionu wyruszyły w kierunku…

Jak i gdzie w Zielonej Górze zdobyć tabletki w przypadku awarii elektrowni w Ukrainie? [LISTA…

Zielona Góra jest przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Odpowiednia…

Zielonogórscy seniorzy świętują - Tak było w Palmiarni! [ZDJĘCIA / FILM]

Zamiast siedzenia przed telewizorem wolą wypić kawę w gronie znajomych, porozmawiać czy… wybrać się na…

Czy zapłacimy więcej za śmieci? Sikora: Kalkulujemy, nie chcemy obciążać mieszkańców

- Dzisiaj wszystko liczy się w milionach, a ja muszę szukać pieniędzy, żeby nie obciążać…

Zdemolowana toaleta na Placu Teatralnym - Ktoś zapomniał do czego służy klamka?

Jak sądzicie czy monitoringi musi być wszędzie? Wychodzi na to, że tak, nie ma innego…

W Przylepie studenci spełniają swoje marzenia o lotnictwie [VIDEO]

Czym się zajmują działacze Akademickiego Koła Lotniczego UZ? Odpowiedź, między innymi na to pytanie, znajdziecie…

Tylko gadają, krytykują, nie robią nic i ustawiają się w kolejce po kasę!

Prezydent miasta Janusz Kubicki nie przebierał w słowach oceniając pracę zielonogórskich radnych Platformy Obywatelskiej na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.