Zdecyduj, jak zmieni się schronisko! [WIZUALIZACJE / VIDEO]

Zdecyduj, jak zmieni się schronisko! [WIZUALIZACJE / VIDEO] fot. materiały UM
Chociaż schronisko dla bezdomnych zwierząt zostaje w starej lokalizacji, to zmieni się nie do poznania! Psy i koty zamieszkają w ocieplonych boksach z wybiegami, do dyspozycji będą miały bawialnie i teren rekreacyjny. Powstały dwie koncepcje przebudowy schroniska. Od poniedziałku możesz głosować na miejskiej platformie i wybrać jedną z nich. - Po konsultacjach z nowym operatorem schroniska, zdecydowaliśmy, że zostaje ono w starej lokalizacji. Chcemy, żeby zwierzaki były zaopiekowane w odpowiedni sposób, dlatego schronisko zostanie przebudowane i dostosowane do wymagań tak, żeby jak najlepiej spełniało swoją funkcję – mówił prezydent Janusz Kubicki, na wtorkowej konferencji prasowej. - Mam nadzieję, że stworzymy piękne miejsce, i dla zwierzaków, i dla ludzi. Zapraszam wszystkich do głosowania! – podsumował Paweł Wysocki, radny Zielonej Razem.

 

 

Przedstawiciele OTOZ Animals podkreślali, że obecna lokalizacja schroniska jest odpowiednia, ze względu na dobre połączenia komunikacyjne i bliskość miasta. - To ważne, bo przy przeniesieniu zwierzaków poza teren zurbanizowany, spada liczba adopcji i w ogóle zainteresowanie bezdomnymi psami i kotami. Problemem dla ludzi jest dotarcie za miasto, szkoły też niechętnie wtedy odwiedzają schronisko, więc spada walor edukacyjny – argumentował Dawid Chabraszewski, zastępca kierownika schroniska. Nowy operator, czyli OTOZ Animals, działa przy ul. Szwajcarskiej od stycznia, jednak już może pochwalić się pozytywnymi efektami swojej pracy. - Podjęliśmy już wiele działań, żeby zmienić to miejsce. Wciąż nadajemy mu trochę koloru, żeby nie kojarzyło się tylko ze smutnymi psami. W lipcu i sierpniu, czyli sezonie ogórkowym, do nowych domów pojechało 175 psiaków i kociaków, z pomocą miasta wyremontowaliśmy szpitalik, przeprowadziliśmy dużą kampanię edukacyjną, zapraszamy do nas uczniów z zielonogórskich szkół – podsumowała Sylwia Zając, kierowniczka schroniska.

 

Teraz dla schroniskowych zwierzaków jeszcze więcej zmieni się na lepsze. Zlikwidowane zostaną stare, metalowe kojce, a wybudowane zostaną ocieplone boksy z wybiegami. I to na dwóch kondygnacjach. Przygotowano dwie koncepcje tego, jak ma wyglądać zrewitalizowane schronisko. W obu psiarnia jest dwukondygnacyjna, jest miejsce na psi plac zabaw i teren rekreacyjny oraz pomieszczenie na psią bawialnię. W pierwszej koncepcji kociarnia jest jednokondygnacyjna, a boksy są usytuowane po obu stronach korytarza. W drugiej koncepcji kociarnia ma dwa piętra, jest węższa, przez co uzyskano dodatkowy teren na zewnętrzny wybieg dla kotów. Może powstać też osiatkowany tunel dla kociaków. -Ważną częścią projektów jest odpowiednia akustyka, tak żeby schronisko nie doskwierało okolicznym mieszkańcom. Zależało nam na prostej, funkcjonalnej bryle, odpowiednio ocieplonej i na rozwiązaniach, dzięki którym łatwo będzie utrzymać czystość i odpowiednie warunki sanitarne – tłumaczyła architektka, Ewa Pobudejska.

 

Głosowanie odbędzie się na platformie: https://zielonagora.konsultacjejst.pl. Rozpocznie się w poniedziałek, 20 września i potrwa przez dwa tygodnie. - Mam nadzieję, że stworzymy piękne miejsce, i dla zwierzaków, i dla ludzi. Zapraszam wszystkich do głosowania! – podsumował Paweł Wysocki, radny Zielonej Razem, zaangażowany w projekt przebudowy schroniska.

 

Po głosowaniu i wyborze mieszkańców jednej z koncepcji, przyjdzie czas na prace projektowe, przygotowanie do budowy i ogłoszenie przetargu. Formalności mogą potrwać około 6 miesięcy.

 

WARIANT A:

 

 

WARIANT B:

 

 

Zdjęcia z konferencji prasowej:

fot. Bartosz Mirosławski UM

 

ap
wrzesień 23, 2021

Studenci kierunku lekarskiego na UZ najlepsi w Polsce!

Absolwenci kierunki lekarskiego Uniwersytetu Zielonogórskiego 18 września br. przystąpili do…
wrzesień 23, 2021

Ktoś strzelił do przystanku autobusowego w Zielonej Górze

O groźnym zdarzeniu czytelniczka powiadomiła portal poscigi.pl. Nieznana osoba strzeliła…
wrzesień 23, 2021

Zabytkowy parowóz wjedzie na tor przy ulicy Morwowej w Zielonej Górze

Sobota (25 września), to data, którą powinni zarezerwować sobie w…
wrzesień 23, 2021

Zatrzymani dwaj zielonogórzanie - Skarb Państwa mógł stracić prawie 24 miliony zł

Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej…
wrzesień 22, 2021

Grzybobranie w zielonogórskich lasach - mały poradnik

Mamy jesień, a to oznacza … grzybobranie. Dla jednych wyprawa…

Schronisko na wystawie - zapraszamy na zielonogórski deptak [ZDJĘCIA]

Na deptaku, w sąsiedztwie ratusza można zobaczyć wystawę poświęconą Miejskiemu Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt. –…

STOP TIROM - Piknik konsultacyjny w Łężycy – rozmowy o obwodnicy i nowej placówce edukacyjnej

W niedzielę, 3 października w godz. 12.00-18.00 na pętli autobusowej w Łężycy, Urząd Miasta Zielona…

Rotarianie ufundowali miastu kolejnego Bachusika

Do Zielonej Góry wprowadził się 59 Bachusik. Rotarianicus zamieszkał w Alei Niepodległości przy wejściu na…

Dwie zielonogórzanki - Dwa podobne zdjęcia - Różni je jednak 50 lat

Dwie zielonogórzanki. Zajęcia podobne. Jest tylko pewna różnica wieku. Jakieś 40-50 lat. Pierwsze zdjęcie wykonano…

Ponad 1000 książek ze Szperowiska trafi do polskiej biblioteki w Holandii!

Książki dla polskiej biblioteki w Eindhoven ruszają w drogę Na początku sierpnia zielonogórski Zakład Gospodarki…

Czeszyk o terenie rekreacyjnym przy Kąpielowej: Zrobiła się z tego sprawa polityczna

Będzie teren rekreacyjny przy ulicy Kąpielowej. Mediatorem w konflikcie pomiędzy mieszkańcami był gość środowej „Rozmowy…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.