Zielona Góra liderem elektromobilności - spotkanie w siedzibie zielonogórskiej Ekoenergetyki

Zielona Góra liderem elektromobilności - spotkanie w siedzibie zielonogórskiej Ekoenergetyki fot. fb JK
We wtorek w zielonogórskiej siedzibie Ekoenergetyka-Polska S.A. miała miejsce wizyta i spotkanie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, Ireneuszem Zyską. Rozmawiano o rozwoju i wsparciu jakiego potrzebuje cała branża e-mobility w Polsce i Europie. W spotkaniu brał udział Prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki - Miasto Zielona Góra odegrało niemałą rolę we wdrażaniu i promocji elektromobilnosci. Nadal pozostajemy europejskim liderem w ilości elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Elektryfikacja dotyczyła też całego miasta i wszystkich linii autobusowych, co przy wybiórczym traktowaniu linii w innych miastach też jest rozwiązaniem ponadczasowym – mówił prezydent.

 

 - Cieszy mnie fakt, że poważnie podchodzimy do rozwoju infrastruktury ładowania i elektromobilności. Przed nami ogromny skok rozwojowy w motoryzacji, jak i szansa dla polskich przedsiębiorstw aby rodzime innowacyjne rozwiązania znalazły zastosowanie na międzynarodowej arenie. Dziś kontynuowaliśmy rozmowy na temat jak będzie się rozwijać gospodarka i jak najlepiej wykorzystać potencjał Polski w rozwoju zeroemisyjnych rozwiązań w transporcie regionalnym i dalekobieżnym - podsumował Bartosz Kubik, współzałożyciel i Prezes Zarządu Ekoenergetyka.

 

W spotkaniu uczestniczył Janusz Kubicki - Prezydent MIasta i Dariusz Lesicki, zastępca Prezydenta. Miasto Zielona Góra odegrało niemałą rolę we wdrażaniu i promocji elektromobilnosci. Nadal pozostajemy europejskim liderem w ilości elektrycznych autobusów komunikacji miejskiej w przeliczeniu na liczbę mieszkańców. Elektryfikacja dotyczyła też całego miasta i wszystkich linii autobusowych, co przy wybiórczym traktowaniu linii w innych miastach też jest rozwiązaniem ponadczasowym – mówił prezydent Kubicki. Jak wiemy funkcjonujące na terenie miasta korporacje taksówkarskie z 100% flotą elektryczną. Dodatkowo funkcjonujące na terenie miasta firmy, w tym sztandarowa Ekoenergetyka z branży elektromobilności stanowią o tym, że miasto zewnętrznie jest postrzegane jako proinnowacyjne w tej branży.

 

Osobnym zagadnieniem omówionym podczas spotkania było utworzenie w mieście Europejskiego Centrum Elektromobilnosci wraz z dedykowanym elektromobilności terenem inwestycyjnym o nazwie Amperia. Obecnie trwają prace formalno-prawne nad urzeczywistnieniem tego projektu. W ocenie zarówno Prezesa Kubika jak i Prezydentów tego typu przedsięwzięcie może być kołem zamachowym lubuskiej i polskiej gospodarki. Stąd o założeniach i wsparciu w realizacji tego projektu proszono Ministra, który obiecał wesprzeć realizację projektu na szczeblu rządowym.

 

wzg
lipiec 01, 2022

Zielonogórzanie „Razem dla Kazia” [ZDJĘCIA]

Było rodzinnie i sportowo! Zielonogórzanie grali i bawili się w…
lipiec 01, 2022

Lekcja historii i przyzwoitości [ZDJĘCIA]

Niejednorodna forma, której główną osią jest krzyż i martwe drzewo…
lipiec 01, 2022

W niedzielę odpoczniemy na kąpielisku w Nowogrodzie Bobrzańskim

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (3.07) na wypoczynek na…
lipiec 01, 2022

Aleksandra Mrozek: Mówienie o tym, że Zielona Góra się nie rozwija, to polityczne bicie piany!

- Infrastruktura miasta rozwija się wzorcowo, pozyskiwane są ogromne pieniądze…
lipiec 01, 2022

Jesteśmy w rowerowej czołówce!

To był bardzo udany debiut. Zielona Góra znalazła się w…

Kawiarnia Kaiserkrone w 1935 r. na dzisiejszej al. Niepodległości - było miejsce na przydomowe ogródki

To jedna z 170 pocztówek prezentowanych na otwartej wczoraj w muzeum wystawie Tradycje winiarskie na…

Raj w Zatoniu na wyciągnięcie ręki! W Berlinie odbyła się premiera książki poświęconej łużyckim parkom

W czwartek, 30 czerwca, w Polskim Instytucie w Berlinie odbyła się premiera książki „Zielone raje.…

Na ochłodę kąpiel w jeziorze!

Gdzie schronić się przed upałem? Najlepiej nad wodą! Kąpiel w jeziorze to z pewnością przyjemne…

Uboczne skutki dobrych decyzji [FELIETON]

W planach wszystko wygląda dobrze. W praniu okazuje się, że pojawiają się uboczne skutki, które…

Igrzyska na deptaku! Zaczną najmłodsi!

Na starówkę powracają biegi z przeszkodami. W niedzielę, 3 lipca, odbędzie się rywalizacja zaplanowana z…

Wino księżnej i wystawa

Nie musimy wyjeżdżać do Żagania, żeby zobaczyć jak wygląda winnica Saganum. Wystarczy zajrzeć do Muzeum…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.