Zielona Góra oddała hołd uczestnikom Wydarzeń Zielonogórskich [FOTO/VIDEO]

Zielona Góra oddała hołd uczestnikom Wydarzeń Zielonogórskich [FOTO/VIDEO] fot. Piotr Jędzura
Dzisiaj (30.05) odbyły się uroczystości 62. Rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Oddano hołd mieszkańcom, którzy wystąpili w obronie Domu Katolickiego. - Władza komunistyczna chciała zniszczyć wiarę, wolność słowa i wyznania, mieszkańcy się temu sprzeciwili. Ponieśli straszne konsekwencje, byli szykanowani i zamykani w więzieniu – mówił prezydent Janusz Kubicki i dodawał: - Jest mi tylko przykro, że w trakcie kolejnych rocznic Wydarzeń Zielonogórskich brakuje przedstawicieli urzędu marszałkowskiego. Nawet w takim dniu nie potrafimy wznieść się ponad podziały.

 

  

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Obrońców Domu Katolickiego w kościele konkatedralnym pw. Św. Jadwigi Śląskiej. Po mszy złożono wiązanki kwiatów przy grobie księdza Kazimierza Michalskiego. Główną część obchodów zaplanowano pod sceną letnią przed budynkiem Filharmonii Zielonogórskiej. Z powodu deszczu zostały przeniesione do sali kameralnej filharmonii.

- Przy takich okazjach chcemy spoglądać na naszą historię przez pryzmat wydarzeń regionalnych - mówił wojewoda Władysław Dajczak. –  W 62. Rocznicę Wydarzeń Zielonogórskich oddajemy hołd i szacunek wszystkim, którzy mają swój udział w tym, że po latach cierpień i śmierci żyjemy w wolnej, suwerennej Polsce. Mamy wobec nich ogromny dług wdzięczności. Władza komunistyczna mamiąc wszystkich wprowadzeniem ustroju sprawiedliwości społecznej, w rzeczywistości budowała system niczym nieskrępowanej władzy, bez opozycji i kontroli. Wydawało im się, że w takich miejscach jak Zielona Góra, do których przyjechali nasi rodacy z całego kraju i nie zdążyli utworzyć wspólnoty, będzie łatwo taki ustrój wprowadzić. Mylili się – podkreślał wojewoda i dodawał, że zielonogórzanie broniący Domu Katolickiego zapłacili za to więzieniem, biciem, wyrzucaniem z pracy i szkół.

 

W obronie wiary i wolności

Prezydent Janusz Kubicki podkreślał, że kolejna rocznica Wydarzeń Zielonogórskich to dobra okazja, aby oddać hołd osobom, którym zawdzięczamy wolność. – Ponad 60 lat temu zielonogórzanie stanęli w obronie Domu Katolickiego – mówił prezydent. - Władza komunistyczna chciała zniszczyć wiarę, wolność słowa i wyznania, mieszkańcy się temu sprzeciwili. Ponieśli straszne konsekwencje, byli szykanowani i zamykani w więzieniu. Przez wiele lat starano się wymazać z historii Zielonej Góry ten dzień i datę, nie mówiono o tym w szkołach i na oficjalnych spotkaniach. Cieszę się, że co roku możemy się spotykać i przypominać o tym jak ważna jest wiara, szacunek dla drugiego człowieka i wolność. Jest mi tylko przykro, że w trakcie kolejnych rocznic Wydarzeń Zielonogórskich brakuje przedstawicieli urzędu marszałkowskiego. Nawet w takim dniu nie potrafimy wznieść się ponad podziały. A powinniśmy tu być razem i mówić, że takie wydarzenia jak 62 lat nie mogą już nigdy mieć miejsca.

Młodzież z Zespołu Szkół Ekologicznych im. Unii Europejskiej przygotowała program słowno-muzyczny.

Organizatorami wydarzenia byli prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki i wojewoda lubuski Władysław Dajczak. Wśród gości byli też m.in. wicewojewoda lubuski Olimpia Tomczyk-Iwko, posłowie Marek Ast, Elżbieta Płonka i Jacek Kurzępa oraz Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Do starć ulicznych zielonogórzan z milicją i ZOMO doszło 30 maja 1960 r. Mieszkańcy zaprotestowali przeciwko działaniom władz komunistycznych zmierzających do likwidacji salek katechetycznych i odebrania Domu Katolickiego parafii pw. św. Jadwigi. Obecnie w tym miejscu działa Filharmonia Zielonogórska. Wydarzenia Zielonogórskie były jednym z największych protestów w PRL w okresie od czerwca 1956 roku do grudnia 1970 r. Proboszczem parafii był wówczas ksiądz Kazimierz Michalski, niezłomny i odważny kapłan, który potrafił przeciwstawić się władzom. Był też wielkim autorytetem dla zielonogórzan.

 

 

rk

 

 

 

 

 

 

wrzesień 29, 2022

"Ekolog" i UZ z podpisanym porozumieniem - zagwarantuje to dostęp do dobrze wyposażonych, nowoczesnych laboratoriów

Prorektor ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego - dr hab.…
wrzesień 29, 2022

Wrzucił do sieci filmik, że odbierze sobie życie - zielonogórscy policjanci odnaleźli go w parku

We wtorek (27 września) w godzinach wieczornych, dyżurny Komendy Miejskiej…
wrzesień 29, 2022

Zielonogórskie przedszkolaki zarapowały o 800-leciu miasta! [VIDEO]

Każdy świętuje jubileusz jak podpowiada mu serce. Przedszkolaki z MP…
wrzesień 29, 2022

Najpierw sąsiad, potem strażacy reanimowali kobietę - Nie było wolnej karetki!

Do dramatycznych scen doszło w środę, 28 września, Zatoniu, dzielnicy…
wrzesień 28, 2022

W Zielonej Górze odbyły się Polsko-ukraińskie warsztaty latania dronami [VIDEO]

Ponad 40 studentów naszej uczelni oraz uczniów “Elektryka” z Nowej…

Filip Czeszyk: PiS niszczy przyszłość naszych dzieci

- To jest świadoma polityka PiSu. Niszczenie systemu i bardzo niskie opłacanie nauczycieli będzie prowadziło…

ABBA znowu przy grillu! Tym razem dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Zielonogórska ABBA, czyli Andrzej Bocheński i Brachmański Andrzej ponownie wcielili się w rolę kucharzy. Tym…

W wojsku zarobisz nawet 4560 zł! Nabór cały czas trwa, ilość chętnych rośnie

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW), stała się bardzo atrakcyjną propozycją na rynku pracy w Polsce.…

Lubuska Gala Budownictwa – nagrodzono najpiękniejsze budynki i najlepszych inwestorów [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (28.09) w Palmiarni odbyła się 28. Gala Budownictwa tradycyjnie zorganizowana przez Lubuską Izbę Budownictwa.…

Grzegorz Hryniewicz: Zarobki nauczycieli są żałosne! Jest apel do premiera [PUBLIKUJEMY DOKUMENT]

- Czas na podwyżki dla nauczycieli! Inaczej Polska stanie się krajem ludzi słabo wykształconych –…

Projektowanie w stylu eko - 550 milionów opakowań rocznie! [ZDJĘCIA]

Piotr Wasilewski śmieje się, że chorobę zawodową ma w stadium zaawansowanym. Z drogerii nie wychodzi…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.