Zielona Góra pobiła rekord Polski w miganiu – mieszkańcy pokazali otwartość i tolerancję [ZDJĘCIA / FILM]

Zielona Góra pobiła rekord Polski w miganiu – mieszkańcy pokazali otwartość i tolerancję [ZDJĘCIA / FILM] fot. Bartosz Mirosławski
To było wyjątkowe i wzruszające wydarzenie. Akcja RozMIGAJ się w Zielonej Górze przyciągnęło dobrze ponad 1500 osób! Trzy proste gesty: Zielona Góra Wita, a ile w nich treści! – To lekcja otwartości i tolerancji – mówi radny Grzegorz Hryniewicz, współorganizator przedsięwzięcia i pracownik Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy Uniwersytetu Zielonogórskiego. Migali starsi i młodsi, przedszkolaki i uczniowie, policjanci i nauczyciele, migał prezydent, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, kapitan żużlowców Stelmet Falubazu a nawet Bachus! Udało się, mamy ten rekord!

 

  

 

Letni amfiteatr przed filharmonią wypełnił się tłumem mieszkańców. Przeważali młodzi- uczniowie i przedszkolaki, nie tylko z Zielonej Góry, ale i zaprzyjaźnionej Nowej Soli.

- Nikt nie próbował bić rekordu Guinnessa w miganiu, dlatego że niestety nie ma takiej kategorii – mówił przed rozpoczęciem próby Paweł Chwalibóg z Biura Rekordów, który wystąpił w roli sędziego. - Warto jednak dodać, że zarówno w Polsce, jak i na świecie jest to pierwsza taka próba. Od kilkunastu lat zajmuje się rekordami. Zarejestrowałem kilkaset w różnych dyscyplinach. Biuro rekordów certyfikuje rekordy Polski i pomaga w rejestracji rekordów Guinnessa.  Każda osoba musi zamigać w prawidłowy sposób – instruował P. Chwalibóg i zapowiadał: - Dokładnie to przeliczę. Ważne jest, żeby przerwa pomiędzy uczestnikami nie była dłuższa niż dziesięć sekund. Minimum potrzebne do ustanowienie rekordu to sto osób.

 

Dzieciaki szybko załapały!

Nie trzeba było pokazywać dyplomu zaświadczającego o doskonałej znajomości języka migowego. Organizatorzy z Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy Uniwersytetu Zielonogórskiego wszystkiego uczyli. Pierwsze skrzypce wiodła dr Katarzyna Kochan. Po każdej setce mignięć wybrzmiewały fanfary Zielonej Góry stworzone specjalnie na jubileusz 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich przez maestro Czesława Grabowskiego.

Pierwszy migał Bachus, czyli aktor Marcin Wiśniewski, potem w kolejności prezydent Janusz Kubicki, rektor UZ prof. Wojciech Strzyżewski, Katarzyna Łasińska, kanclerz UZ, radna sejmiku lubuskiego Aleksandra Mrozek, prof. Czesław Osękowski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 800-lecia Zielonej Góry. I dalej uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Zielonej Górze, policjanci, a wśród nich rzeczniczki Małgorzata Barska i Małgorzata Stanisławska, seniorzy z klubów Pod Aniołami i pałacu w Starym Kisielinie.

Wielką frajdę z migania miały dzieciaczki ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sieniewicza w Zielonej Górze.  – Ale fajne to miganie! – krzyczeli zgodnie Ola, Julia, Tosia, Klaudia, Kajetan i Mateusz.

- To lekcja tolerancji, chcieliśmy, żeby się dowiedziały czym jest język migowy i wiedzieli, że są osoby, które mają niedosłuch i uszkodzony słuch. Dzieciaki bardzo chętnie migały i szybko załapały na czym polega ten język. W formie zabawy prowadzimy zajęcia z języka migowego dla klas pierwszych – wyjaśniła nauczycielka Magdalena Andrynowska.

 Prezydent Janusz Kubicki chwali akcję. – Jest bardzo cenna, bo musimy szanować ludzi z niepełnosprawnością, oni też mają prawo żyć jak wszyscy. A co do migania, to profesor Strzyżewski mówił, że czeka mnie sesja poprawkowa. Następnym razem będzie lepiej – deklarował prezydent.

-  A mnie się bardzo dobrze migało, oby więcej takich akcji – dodawał prof. Wojciech Strzyżewski.

 

Głusi mają takie same prawa!

Z chęcią w miganiu wziął też udział Piotr Protasiewicz, kapitan żużlowców Stelmet Falubazu, który znalazł czas pomimo tego, że nasi jutro jadą ważny mecz o awans z Krosnem. – Nie mogło mnie tutaj dzisiaj zabraknąć, to piękna akcja – mówił pan Piotr.

- To bardzo ważna akcja, pierwsza tego typu na świecie – przekonywał z kolei Grzegorz Hryniewicz. – W Zielonej Górze od wielu lat  Katedra Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ naucza języka migowego studentów i pracowników różnych instytucji np. nauczycieli i ratowników medycznych. Postanowiliśmy jeszcze bardziej wypromować język migowy i pokazać, że osoby głuche i z niedosłuchem mają takie same prawa i powinny mieć takie same możliwości korzystania z różnych miejsc kultury i instytucji. To bardzo dobra lekcja otwartości i tolerancji.

Inicjatywa była zorganizowana z okazji Międzynarodowego Dnia Głuchych i Języka Migowego. To efekt wieloletniej współpracy Uniwersytetu Zielonogórskiego i Miasta Zielona Góra w  popularyzowaniu nauki języka migowego wśród uczniów, nauczycieli, studentów oraz mieszkańców Zielonej Góry. A jednocześnie możliwość integracji ze środowiskiem głuchych i niesłyszących. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęli prezydent Janusz Kubicki i rektor UZ – prof. dra hab. Wojciech Strzyżewski.

 

 

rk

 

 

kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.