Zielona Góra stawia na ekologiczny transport

Fot. Piotr Jędzura Fot. Piotr Jędzura Fot. Piotr Jędzura
W przyszłym roku na inwestycje w elektromobilność miasto planuje wydać blisko 100 mln zł. Na zielonogórskie ulice wyjedzie kolejne 26 autobusów elektrycznych, powstaną stacje ładowania pojazdów oraz Inteligentny System Transportowy (IST), który da pierwszeństwo przejazdu miejskiej komunikacji.

 

Konsekwentnie unowocześnia się Miejski Zakład Komunikacji. Obecnie pasażerów obsługują 43 autobusy elektryczne kupione w 2018 r. Pod koniec przyszłego roku ma ich być 69 na 86 gotowych do jazdy. Cały projekt elektryfikacji linii komunikacji miejskiej to dwa zadania: zakup 12 nowych pojazdów elektrycznych (ośmiu niskopodłogowych - pomieszczą 80 pasażerów i czterech przegubowców - te przewiozą 122 osoby) oraz budowa nowej pętli autobusowej na Osiedlu Mazurskim wraz ze stacją ładowania „elektryków”. Oprócz pętli powstanie brakujący odcinek drogi dojazdowej (ul. Giżyckiej). Trwają prace projektowe, wiosną możemy spodziewać się rozpoczęcia robót budowlanych. Koszt inwestycji to około 49 mln zł, z czego ponad 30 mln zł pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Miasto szuka pieniędzy na rozszerzenie projektu.

 

Spod parkingu na stare miasto

- Cztery pojazdy dostarczy firma Evo Bus Polska. Przetarg na dostawę kolejnych ośmiu pojazdów wygrała firma Solaris Bus & Coach z Bolechowa, która zaoferowała 23,5 mln zł. Autobusy mają 12 metrów długości, będą ładować baterie w zajezdni i na pętlach w mieście. Prezydent zdecydował, że skorzysta z tzw. prawa opcji i dokupi sześć pojazdów - wyjaśnia Robert Karwacki, prezes MZK. I dodaje: - Poza projektem chcemy też zakupić pięć autobusów dziesięcioipółmetrowych. Szukamy również firmy, która dostarczy trzy niskopodłogowe autobusy miejskie klasy MINI (sześć-siedem metrów) w pełni elektryczne. Przewiozą pasażerów z nowego wielopoziomowego parkingu przy Palmiarni na ulice starego miasta przy deptaku.

  1. Karwacki zachwala zalety elektryków - są o jedną trzecią tańsze w eksploatacji od tradycyjnych pojazdów.

MZK będzie jeszcze korzystało z 17 spalinowych autobusów przegubowych. Były one zakupione wraz z pierwszymi autobusami elektrycznymi, mają tylko cztery lata.

 

Nowe stacje ładowania

Miejski przewoźnik zwiększy też moc stacji ładowania na pętlach przy ul. Zawadzkiego „Zośki” i Wrocławskiej z obecnych 200 kW na 400 kW, umożliwiając szybkie uzupełnienie energii autobusom przegubowym. Na terenie zajezdni przy ul. Chemicznej dodatkowo staną dwie dwuwyjściowe stacje wolnego ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym o mocy od 60 do 120 kW i dwie o mocy 40-80 kW oraz jednowyjściowa o mocy 20 kW. Wszystko po to, aby nowe elektryczne autobusy bez problemu wyjechały na trasę.

Wartość umowy z zielonogórską firmą Ekoenergetyka-Polska to ok. 2 mln 357 tys. zł.

 

Pierwsze na głównych ulicach

Elektryczne autobusy po mieście mają poruszać się sprawniej dzięki inteligentnemu systemowi zarządzania ruchem. Komunikacja miejska dostanie pierwszeństwo przejazdu na głównych ulicach. Firma Yunex z Warszawy zmiany wprowadzi na ulicach: al. Konstytucji 3 Maja (od skrzyżowania ul. Lwowskiej z Wrocławską) aż do ronda przy Castoramie, ul. Bohaterów Westerplatte aż do skrzyżowania al. Wojska Polskiego z ul. Zacisze i Wyszyńskiego (obok Lidla). W planach jest przebudowa dwóch skrzyżowań i zatoczek autobusowych. Ponadto zainstalowane będą kamery, czujniki ruchu i monitoring.

Wartość projektu to około 31 mln 27 tys. zł, z czego 21 mln 441 tys. zł pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

- Chcemy, aby Zielona Góra była nowoczesnym i przyjaznym środowisku miastem, dlatego inwestujemy w elektryczne autobusy i IST - podsumuje Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta.

 

(rk)
grudzień 05, 2022

Okradł seniorkę metodą "na policjanta". Trafił już za kraty

Dzięki doskonałej współpracy zielonogórskich policjantów z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej…
grudzień 05, 2022

Zostań dawcą szpiku - Akcja na UZ

W dniach 6-7 grudnia 2022 w godzinach 10.00 – 16.00 …
grudzień 05, 2022

Wyłączą prąd w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
grudzień 05, 2022

Seminarium w Zatoniu - „Krajobraz kulturowy Parku Książęcego Zatonie” [ZGŁOSZENIA / REGULAMIN]

Zapraszamy wszystkich miłośników zieleni i Parku Książęcego Zatonie na otwarte…
grudzień 02, 2022

Nowe laboratorium do wspólnych badań naukowych

Na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki zostało otwarte laboratorium „Rozproszone…

Dziś w Zielonej Górze Mikołaj zostawia sanie i renifery, będzie jeździł autobusem MZK! [ROZKŁAD JAZDY]

Będą drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji i sponsorzy…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

Zielonogórzanie rozświetlili miasto. Na Kaczym Dole kopią i równają. Senator Dowhan obrażał byłą żonę w…

Podsumowanie minionego tygodnia zaczynamy oczywiście od świątecznej atmosfery, która na dobre rozgościła się w Zielonej…

Zielona Góra rozświetliła się na Święta! Był Mikołaj i choinka z lasu! [ZDJĘCIA]

Raz w roku jest taki moment, kiedy zielonogórzanie wspólnie tworzą magiczną atmosferę świąt. Właśnie dziś…

Mikołaj odwiedził Ogród Botaniczny. Odebrał setki listów od dzieci [ZDJĘCIA]

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Ogrodzie Botanicznym przyciągnęło mnóstwo dzieci. – Wspólnie pisaliśmy listy, tworzyliśmy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.