Zielonogórska policja zatrzymała dwóch złodziei (FILM)

Zielonogórska policja zatrzymała dwóch złodziei (FILM) fot. KMP Zielona Góra
Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali dwóch mężczyzn podejrzanych o włamania do domów jednorodzinnych na terenie powiatu. Śledczy natomiast ustalili, że mężczyźni mogli działać w różnych miejscowościach na terenie całego kraju. Decyzją sądu, na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze obaj zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące. Sprawa jest rozwojowa.

16 maja dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Buchałowa, który po powrocie z pracy do domu, zastał splądrowane pomieszczenia. Z jego relacji wynikało, że do włamania musiało dojść w ciągu dnia, gdy był w pracy. Na miejsce pojechała grupa dochodzeniowo–śledcza, która zabezpieczyła ślady, a jednocześnie policjanci służby kryminalnej rozpoczęli działania operacyjne. Sprawcy wynieśli z domu różne wartościowe przedmioty: biżuterię, elektronarzędzia, sprzęt komputerowy oraz pieniądze. Właściciel wycenił straty na ponad 10 tysięcy złotych.

Następnego dnia, policjanci otrzymali kolejne zgłoszenie o kradzieży z włamaniem do domu, ale tym razem w innej miejscowości, oddalonej od poprzedniej o kilkanaście kilometrów. Okazało się, że sposób działania sprawców w obu przypadkach był bardzo podobny. Do wnętrza dostali się w czasie, gdy właścicieli nie było w domu, a ukradli pieniądze oraz dokumenty o łącznej wartości ponad 1000 złotych. Różne okoliczności, które podczas ustaleń operacyjnych i śledczych wzięli pod uwagę policjanci sugerowały, że mogą to być ci sami sprawcy, którzy dodatkowo wcześniej obserwowali swoje potencjalne ofiary.

Zanim podejrzani o włamania mężczyźni zostali namierzeni i zatrzymani, dokonali jeszcze dwóch takich przestępstw w różnych innych miejscowościach. Namierzenie włamywaczy okazało się bardzo trudnym wyzwaniem. To efekt żmudnej pracy operacyjnej doświadczonych policjantów kryminalnych z komendy miejskiej, ale także śledczych z II komisariatu. Jak ustalili policjanci, 42 i 45-latek przyjechali na teren powiatu zielonogórskiego z województwa pomorskiego zaledwie na kilka dni i już prawdopodobnie zamierzali „przeprowadzić się” w inny rejon, gdzie najprawdopodobniej planowali kolejne przestępstwa.

Podejrzani o włamania mężczyźni w wieku 42 i 45 lat zostali zatrzymani w niecałą dobę po ostatnim „skoku”. Jak ustalili policjanci, wynajęli oni mieszkanie w jednej z miejscowości powiatu krośnieńskiego i to właśnie tam, po powrocie z „rozpoznania terenu” zostali zaskoczeni i zatrzymani przez zielonogórskich kryminalnych. 45-latek nie był wcześniej notowany, natomiast 42-latek ma „bogatą” kartotekę. Był wcześniej wielokrotnie notowany, a także odbywał kary pozbawienia wolności za kradzieże z włamaniami. Zakład karny opuścił w marcu po odbyciu kilkuletniego wyroku.

Łączna wartość wszystkich skradzionych precjozów i sprzętu to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dzięki szybkiej interwencji policjantów i zatrzymaniu podejrzanych, po przeszukaniach w domu i samochodzie odnaleziono część przedmiotów, a także odzyskano te, które przestępcy zdążyli już zastawić w lombardach.  Podejrzani usłyszeli zarzuty kradzieży z włamaniem, za co kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności od roku do nawet 10 lat, ale 42-latek będzie odpowiadał w warunkach recydywy, więc w jego przypadku kara może być o połowę wyższa. Na wniosek prokuratora Prokuratury Rejonowej w Zielonej Górze, Sąd Rejonowy zdecydował o tymczasowym aresztowaniu obydwu mężczyzn na trzy miesiące  Sprawa jest rozwojowa, a zielonogórscy policjanci ustalają kiedy i gdzie mężczyźni działali.

KMP Zielona Góra
wrzesień 22, 2023

W niedzielę spacer do Nowej Soli

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (24.09) na kolejny spacer…
wrzesień 22, 2023

Bez spektaklu i bez mandatów

Podczas spektaklu „Imię” na salę wkroczył… policjant. Rozpoczęło to lawinę…
wrzesień 22, 2023

Winobranie, Winobranie i po Winobraniu [FELIETON]

To było chyba najfajniejsze Winobranie od lat. Choć to zasługa…
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.