Zielonogórski deptak ożywa w słoneczne dni! „Wieści o śmierci starówki są przedwczesne!” [ZDJĘCIA]

Zielonogórski deptak ożywa w słoneczne dni! „Wieści o śmierci starówki są przedwczesne!” [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Jeszcze do niedawna w mieście pokutowało stwierdzenie, że zielonogórska starówka skazana jest na powolną śmierć. Ale odwiedzając obecnie deptak wyłania nam się obraz spacerujących mieszkańców, ulicznych stoisk, pełnych ogródków i nowo otwierających się lokali. – Duża w tym zasługa kolejnych miejskich inwestycji np. na placu Pocztowym czy Słowiańskim, które poszerzają nam starówkę – uważa radny Andrzej Brachmański.

 

Nie da się ukryć, że okres pandemiczny odcisnął negatywne piętno na deptaku w Zielonej Górze. To były długie chude miesiące dla właścicieli butików, kawiarenek, restauracji. Część z nich jak kultowa Gioconda nie przetrwała w starciu z ekonomicznymi realiami. Wydaje się, że najtrudniejszy okres mamy już jednak za sobą, o czym przekonać się może każdy odwiedzający śródmieście.

 

Nowe lokale

Jakiś czas temu do życiu wróciła popularna Galeria Pod Topolami, pod filarami pojawiła się nowa naleśnikarnia, na przecięciu ul. Żeromskiego i Mickiewicza w dawnym budynku PKO działa już sklep ze słodyczami, przy ratuszu otworzono salon kosmetyczny a w dawnej Giocondzie prosperuje bistro…

 

Zielonogórzanina Michała Korna spotykamy na spacerze z żoną i synem pod nowo otwartą kawiarnią Różowa Cafe. Obszerny lokal znajduje się tuż przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, na wejściu wciąż wiszą balony.

 

Muzyka na deptaku

- Życzę im żeby przetrwali, aby im się wiodło, bo faktycznie nie zawsze się udaje – mówi pan Michał. Gdy jest ładna pogoda, gdy mamy weekend, to na naszej starówce w ciągu dnia ludzi nie brakuje. Ale często jeżdżę rowerem w tygodniu i wieczorami widać, że bywa trochę pustawo. Na pewno fajnie jest, gdy na mieście coś się dzieje, gdy np. nasi filharmonicy dają koncert na scenie letniej. Wtedy można się przysiąść i posłuchać dobrej muzyki – zaznacza zielonogórzanin.

 

Jego zdaniem poziom artystyczny niektórych ulicznych artystów jest na zbyt niskim poziomie. – Bardziej przeszkadzają niż zachęcają do siedzenia w ogródkach. Dlatego wzorem innych większych miast powinno się wprowadzić pewną selekcję – przekonuje nasz rozmówca.

 

Banki i apteki?

Monika Hałdysz przyznaje, że latem ogródki robią dobre wrażenie. – Kiedyś się mówiło, że na starówce będą tylko banki i apteki. Ale na szczęście tak się nie stało. Ze względu na zdrowie nie mogę często bywać w śródmieściu, ale myślę, że nasz deptak robi, ładne estetyczne wrażenie. Może nie ma u nas tłumów znanych z wielkich miast, ale w końcu Zielona Góra to nie Kraków – zauważa mieszkanka. 

 

Miejskie inwestycje

Według radnego Andrzeja Brachmańskiego z Zielona Razem, gdy jest słońce to deptak funkcjonuje. – To prosta zasada, jest pogoda to są tłumy – zaznacza. – Osobiście uważam, że przedsiębiorcy na starówce dużo by zyskali, gdyby przyłożono nieco większą wagę do wyglądu witryn sklepowych, zainwestowano w ciekawe oświetlenie. Sądzę także, że choć lokali mamy sporo, to jednak są one mało zróżnicowane. Czasami brakuje restauracji z ciekawą kuchnią, gdzie moglibyśmy się wybrać ze znajomymi.

 

Radny zwraca nam uwagę, że śródmieście zmienia się też pod wpływem często niewielkich acz istotnych inwestycji. – Osobiście byłem przeciwny zmianom na pl. Pocztowym, uważałem je za niepotrzebne. Cieszę się, że pozytywnie się zaskoczyłem, bo wyraźnie widać jak za dnia bawią się tam dzieci, a wieczorami przesiadują młodzi. Dzięki takim miejscom rekreacyjnym poszerzamy funkcjonalność deptaka. Wierzę, że remont pl. Słowiańskiego przyniesie podobne efekty. Wieści o śmierci starówki uważam za zdecydowanie przedwczesne! – podkreśla A. Brachmański.

 

 

(md)
wrzesień 22, 2023

Wycieczka śladami księżnej Dino

To już kolejna edycja wspólnych wyjazdów, podczas których dotykamy miejsc…
wrzesień 22, 2023

Włamywacz do aut zatrzymany! Kradł na terenie zielonogórskich osiedli!

Zielonogórscy policjanci służby kryminalnej zatrzymali mężczyznę podejrzanego o liczne włamania…
wrzesień 22, 2023

Dni otwarte zabytkowej piwnicy winiarskiej Carla Engmanna

Stowarzyszenie Promocji Winnic i Produktów Regionalnych, w ramach obchodów 800-lecia…
wrzesień 21, 2023

Pirat drogowy na Szosie Kisielińskiej - 113 km/h - Teraz 3 miesiące spacerkiem do pracy!

Podczas dzisiejszych działań PRĘDKOŚĆ policjanci zatrzymali prawo jazdy na 3…
wrzesień 21, 2023

Bieg na jubileusz. 250 biegaczy i 6 km ulicami Zielonej Góry

W niedzielę odbędzie się „Bieg 700-lecia uzyskania praw miejskich”. To…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

Dzień otwarty na zajezdni MZK. „Zielonogórzanie pokochali elektryki” [ZDJĘCIA / WIDEO]

Miejski Zakład Komunikacji zaprasza w sobotę, 23 września, na dzień otwarty na zajezdni przy ul.…

Bronił „Medyka” i stracił pracę. Nie odpuścił i wraca!

To była polityczna zemsta marszałek Elżbiety Polak! - tak komentowane było odwołanie Jarosława Marcinkowskiego z…

F. Czeszyk: Mamy patent na zwijanie asfaltu. Pora na SP1 [WIZUALIZACJE]

- Zwinęliśmy asfalt na Kaczym Dole, to po sąsiedzku, przy SP1 też szykujemy się do…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.