Zielonogórski deptak ożywa w słoneczne dni! „Wieści o śmierci starówki są przedwczesne!” [ZDJĘCIA]

Zielonogórski deptak ożywa w słoneczne dni! „Wieści o śmierci starówki są przedwczesne!” [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Jeszcze do niedawna w mieście pokutowało stwierdzenie, że zielonogórska starówka skazana jest na powolną śmierć. Ale odwiedzając obecnie deptak wyłania nam się obraz spacerujących mieszkańców, ulicznych stoisk, pełnych ogródków i nowo otwierających się lokali. – Duża w tym zasługa kolejnych miejskich inwestycji np. na placu Pocztowym czy Słowiańskim, które poszerzają nam starówkę – uważa radny Andrzej Brachmański.

 

Nie da się ukryć, że okres pandemiczny odcisnął negatywne piętno na deptaku w Zielonej Górze. To były długie chude miesiące dla właścicieli butików, kawiarenek, restauracji. Część z nich jak kultowa Gioconda nie przetrwała w starciu z ekonomicznymi realiami. Wydaje się, że najtrudniejszy okres mamy już jednak za sobą, o czym przekonać się może każdy odwiedzający śródmieście.

 

Nowe lokale

Jakiś czas temu do życiu wróciła popularna Galeria Pod Topolami, pod filarami pojawiła się nowa naleśnikarnia, na przecięciu ul. Żeromskiego i Mickiewicza w dawnym budynku PKO działa już sklep ze słodyczami, przy ratuszu otworzono salon kosmetyczny a w dawnej Giocondzie prosperuje bistro…

 

Zielonogórzanina Michała Korna spotykamy na spacerze z żoną i synem pod nowo otwartą kawiarnią Różowa Cafe. Obszerny lokal znajduje się tuż przy kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, na wejściu wciąż wiszą balony.

 

Muzyka na deptaku

- Życzę im żeby przetrwali, aby im się wiodło, bo faktycznie nie zawsze się udaje – mówi pan Michał. Gdy jest ładna pogoda, gdy mamy weekend, to na naszej starówce w ciągu dnia ludzi nie brakuje. Ale często jeżdżę rowerem w tygodniu i wieczorami widać, że bywa trochę pustawo. Na pewno fajnie jest, gdy na mieście coś się dzieje, gdy np. nasi filharmonicy dają koncert na scenie letniej. Wtedy można się przysiąść i posłuchać dobrej muzyki – zaznacza zielonogórzanin.

 

Jego zdaniem poziom artystyczny niektórych ulicznych artystów jest na zbyt niskim poziomie. – Bardziej przeszkadzają niż zachęcają do siedzenia w ogródkach. Dlatego wzorem innych większych miast powinno się wprowadzić pewną selekcję – przekonuje nasz rozmówca.

 

Banki i apteki?

Monika Hałdysz przyznaje, że latem ogródki robią dobre wrażenie. – Kiedyś się mówiło, że na starówce będą tylko banki i apteki. Ale na szczęście tak się nie stało. Ze względu na zdrowie nie mogę często bywać w śródmieściu, ale myślę, że nasz deptak robi, ładne estetyczne wrażenie. Może nie ma u nas tłumów znanych z wielkich miast, ale w końcu Zielona Góra to nie Kraków – zauważa mieszkanka. 

 

Miejskie inwestycje

Według radnego Andrzeja Brachmańskiego z Zielona Razem, gdy jest słońce to deptak funkcjonuje. – To prosta zasada, jest pogoda to są tłumy – zaznacza. – Osobiście uważam, że przedsiębiorcy na starówce dużo by zyskali, gdyby przyłożono nieco większą wagę do wyglądu witryn sklepowych, zainwestowano w ciekawe oświetlenie. Sądzę także, że choć lokali mamy sporo, to jednak są one mało zróżnicowane. Czasami brakuje restauracji z ciekawą kuchnią, gdzie moglibyśmy się wybrać ze znajomymi.

 

Radny zwraca nam uwagę, że śródmieście zmienia się też pod wpływem często niewielkich acz istotnych inwestycji. – Osobiście byłem przeciwny zmianom na pl. Pocztowym, uważałem je za niepotrzebne. Cieszę się, że pozytywnie się zaskoczyłem, bo wyraźnie widać jak za dnia bawią się tam dzieci, a wieczorami przesiadują młodzi. Dzięki takim miejscom rekreacyjnym poszerzamy funkcjonalność deptaka. Wierzę, że remont pl. Słowiańskiego przyniesie podobne efekty. Wieści o śmierci starówki uważam za zdecydowanie przedwczesne! – podkreśla A. Brachmański.

 

 

(md)
czerwiec 09, 2023

Trwa walka o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

Można już kręcić kilometry dla Zielonej Góry. Przypomnijmy – nasze…
czerwiec 09, 2023

W niedzielę spacer do Górzykowa i spotkanie z papugami

 Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (11.06), na kolejną wycieczkę…
czerwiec 09, 2023

Rocznicowy mural na murach aresztu

Mur aresztu przy ul. Łużyckiej opanują winiarze, książęta, przemysłowcy i…
czerwiec 09, 2023

Jarmark Winobraniowy 2023 [MAPKA / REGULAMIN / CENNIK]

Centrum Biznesu Sp. z o.o., jako organizator po raz kolejny …
czerwiec 09, 2023

Flamenco dla chorego Bartka

W piątek, 9 czerwca, o 19.30 w Piekarni Cichej Kobiety…

Krzysztof Rutkowski w restauracji Casa Mia w Zielonej Górze. Co tam robił? (ZDJĘCIA)

W piątek, 9 czerwca, Krzysztof Rutkowski pojawił się w restauracji Casa Mia Zielonej Górze. Tym…

Strażacka i łowiecka brać świętują [FELIETON]

W miniony weekend dwie duże społeczne organizacje świętowały stulecie: Polski Związek Łowiecki i Związek Ochotniczych…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.