Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone wynikom Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań na terenie województwa lubuskiego. Dane statystyczne nie pozostawiają złudzeń – miasto i region się starzeją. Dzięki połączeniu miasta z gminą w Winnym Grodzie o 17 proc. wzrosła liczba mieszkańców.

 

  

W seminarium uczestniczyli przedstawiciele instytucji współpracujących z Urzędem Statystycznym w Zielonej Górze, Wojciech Perczak, wicewojewoda lubuski i prezydent Janusz Kubicki. Historyk Robert Skobelski opowiedział o powojennej Zielonej Górze i rozwoju miasta.

Do wyników spisu powszechnego odniósł się Dominik Rozkrut, prezes Głównego Urzędu Statystycznego. – Kolejne etapy wyników będziemy publikować do września 2023 r. To skomplikowany proces, bo dane pozyskiwaliśmy nie tylko z bezpośrednich wywiadów, ale i 26 rejestrów administracyjnych. I te statystki trzeba teraz ze sobą porównać – tłumaczy D. Rozkrut. – Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego spisu, tym bardziej że odbywał się w trudnych warunkach pandemicznych. Są to ważne informacje, bo pozwalają nam lepiej przygotować się do nowych wyzwań związanych np. ze starzeniem się społeczeństwa. Pamiętajmy, że nasze codzienne rozmowy o kryzysie, inflacji etc. też opierają się na wynikach spisu powszechnego.

Jak spis ocenia lokalny urząd statystyczny? - We wrześniu ubiegłego roku skończyliśmy spis powszechny z bardzo dobrym wynikiem - mówi Roman Fedak, dyrektor Urzędu Statystycznego w Zielonej Górze. –  Spis trwał pół roku. Połowę ankiet pozyskaliśmy przez internetowy samospis. Chcemy teraz zaprezentować ogrom danych i informacji. Seminarium ma na celu popularyzację tych danych i zachęcenie mieszkańców do skorzystania z tej bogatej wiedzy.

- Co możemy powiedzieć o województwie lubuskim na podstawie tego spisu?

- Nic dobrego niestety, bo po raz pierwszy od kiedy powstało województwo lubuskie (1999 r. – red.) spadła liczba mieszkańców poniżej miliona. Obecnie liczy 991,2 tysiące mieszkańców – spieszy z odpowiedzią R. Fedak. I dodaje: - Podobnie jak w wielu innych województwach zmieniła się struktura wiekowa ludności. Starzejemy się w szybkim tempie, rośnie liczba osób w wieku poprodukcyjnym (powyżej 65 lat). Poprawiła się natomiast infrastruktura mieszkaniowa. Lokali jest więcej i są lepiej wyposażone.

Warto jednak dodać, że Lubuszanie są coraz lepiej wykształceni, w ciągu dekady, kiedy przeprowadzano ostatni spis powszechny, odsetek osób po studiach zwiększył się w regionie o ponad 20 proc.

Zielona Góra pozytywnie wyróżnia się na tle całego kraju, bo o 17 proc. zwiększyła się liczba mieszkańców. To zasługa połączenia miasta z gminą od 1 stycznia 2015 r.

Zielonogórski Urząd Statyczny skończył 60 lat, powstał w 1962 r. Z tej okazji wyróżniono zasłużonych pracowników –  Nasze początki, to był czas liczydła i sumatorów na korbkę. Każdy statystyk posługiwał się ołówkiem, linijką i kartką. Potem pojawiły się kalkulatory i pierwsze minikomputery. Teraz jesteśmy w pełni cyfrowi, smartfon i tablet to powszechnie używane narzędzie każdego statystyka – chwali się dyrektor Fedak.

 

rk

 

 
luty 03, 2023

W niedzielę spacer z Nietkowic do Będowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (5.02) na kolejną wycieczkę…
luty 03, 2023

Zaczarowane bąbelki

18 lutego, o godz. 13.00 w auli Uniwersytetu Zielonogórskiego, Teatr…
luty 03, 2023

Pierwszy tydzień zimowych ferii za nami [ZDJĘCIA]

Oj, działo się! Nie dość, że przez moment mogliśmy cieszyć…
luty 03, 2023

„Chamie zabierz te opony!”. Mieszkańcom puściły nerwy! [ZDJĘCIA]

„Chamie zabierz te opony!” – napisał do nas wściekły czytelnik…
luty 02, 2023

Ambasador Rwandy odwiedził Zieloną Górę. Tematem rozmów edukacja i elektromobilność [ZDJĘCIA / VIDEO]

Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy w Polsce, odwiedził nasze…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.