Zima mocno daje w kość

Zima mocno daje w kość
Za oknami krajobraz jak z „Królowej śniegu”, ale siarczysty mróz zagraża ludziom bez dachu nad głową. Zielonogórska policja apeluje: - Gdy zobaczycie kogoś bez schronienia, dzwońcie na numer 112.

- Pamiętajmy o bezdomnych i potrzebujących. Ostatnie dni, a zwłaszcza noce, są bardzo mroźne. To czas szczególnie ciężki dla tych osób – nawołują funkcjonariusze. Jak co roku, zimą, regularnie sami sprawdzają miejsca, w których kryją się przed mrozem bezdomni: pustostany, ogródki działkowe i inne, aby upewnić się, że warunki w jakich pomieszkują nie zagrażają ich życiu. - My te miejsca, a jest ich w mieście wiele, znamy. Osoby bezdomne miewają w nich bardzo dużo jedzenia, prawdopodobnie z Caritasu – mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska. W stołówce przy ul. Bema, która codziennie wydaje prawie 200 ciepłych posiłków, podopieczni Caritasu otrzymują obiad, gorącą herbatę, porcję chleba oraz prowiant na kolację i śniadanie. Z głodu nie umrą, a z zimna…? - Kogo tylko można przewozimy do noclegowni albo do ogrzewalni. Jednak problem polega na tym, że wielu bezdomnych nadużywa alkoholu, i to szczególnie zimą, myśląc że się nim rozgrzeją – dodaje policjantka. - Ale my osób nietrzeźwych nie możemy wpuścić – informują w noclegowni przy ul. Bema, nad którą pieczę od tego roku przejęła Żarska Spółdzielnia Socjalna „Bis”. W noclegowni mieszka po 60-70 bezdomnych. – Zawsze tylu jest, w zeszłym roku nawet latem było dużo ludzi – przyznaje ktoś z personelu, ale Bartosz Sulczewski, nowy dyrektor placówki, poprawia - Dzisiaj (wtorek, 9 bm. – dop. el) przekroczyliśmy jednak tę liczbę, jest ponad 70 osób. - My również nie możemy pomóc osobie nietrzeźwej. Jest regulamin, są kamery –dodaje Krzysztof Krzywecki, który zimą codziennie otwiera ogrzewalnię Caritasu o 18.00 i zamyka ją następnego dnia o 8.00. – Dziś w nocy ogrzewało się tu dziewięć osób, tydzień temu, gdy było cieplej, bywały najwyżej trzy, cztery. Owszem, przychodzą też pijani, ale wejść nie mogą. Nietrzeźwych - bezdomnych lub innych „zdrożonych wędrowców” - przed zamarznięciem chroni izba wytrzeźwień. – I tam ich zawozimy. Tej zimy nie znaleźliśmy nikogo śpiącego w zaspie czy na ławce, ale np. policjanci interweniowali po telefonie, że ktoś mieszka pod jednym z wiaduktów – mówi podinsp. M. Stanisławska. Taki sygnał od zielonogórzan może uratować komuś życie.

(el) ŁZ
październik 15, 2021

Tu możesz znaleźć skarby

Szperowisko to działająca od kilku miesięcy inicjatywa Zakładu Gospodarki Komunalnej.…
październik 15, 2021

Kiedy zielonogórzanie biorą najchętniej ślub?

Wciąż trwa sezon ślubny, który w tym roku wydłużył się…
październik 15, 2021

Wiemy co radni zaplanowali na Kaczym Dole! W sobotę konsultacje z mieszkańcami! [WIZUALIZACJE/PLANY]

Betonowa pustynia pomiędzy skateparkiem a placem zabaw na osiedlu Słonecznym…
październik 15, 2021

Tak wygląda zielonogórski prototyp roweru „HANDBIKE” dla osób niepełnosprawnych [ZDJĘCIA]

W piątek (15.10) w siedzibie Wydziału Mechanicznego Uniwersytetu Zielonogórskiego odbył…
październik 15, 2021

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej powiesił domki dla wiewiórek

W czwartek (14 października), pracownicy Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej rozwiesili w…

Tusk i Sługocki [FELIETON]

Polityczna Polska żyła w minionych dniach protestami przeciwko wyrokowi Trybunału magister Przyłębskiej, odrzucającemu świętą zasadę…

Rowerowa Masa Krytyczna - najwięksi twardziele rowerowi jechali w deszczu [ZDJĘCIA]

W piątek (15 października) ulicami Zielonej Góry przejechała rowerowa Nocna Masa Krytyczna. – W tym…

Obwodnica Zachodnia - Konsultacje społeczne ruszą już niebawem!

Czas na wybranie najlepszego wariantu dla obwodnicy zachodniej. Jak powiedział w „Rozmowie na 96 FM”…

Mejza zostanie wiceministrem sportu

To już pewne Łukasz Mejza zostanie wiceministrem sportu. Informację potwierdził wczoraj wicepremier i prezes PiS…

Dzisiaj ujęcie z karuzelą - Myślicie, że była tu na stałe?

To miejsce prezentowałem już kilka razy, głównie pokazując huśtawki, zjeżdżalnie i zabawy sportowe. Dzisiaj inne…

Zielona Góra i gruzińskie Batumi zacieśniają współpracę

Delegacja urzędu miasta gości w gruzińskim Batumi. We wtorek (12 października) prezydent Janusz Kubicki podpisał…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.