Zmarnowane okna [FELIETON]

Zmarnowane okna [FELIETON] fot. kolaż wzg
Marszałek województwa, Elżbieta Anna Polak, oficjalnie poinformowała prezydenta miasta, że Szpital Wojewódzki nie będzie budował parkingu wielopoziomowego. Inwestycja miała być współfinansowana przez miasto, podpisano umowę, ba, mieszkańcy w głosowaniu wybierali projekt elewacji. A tu zonk! Marszałek z prezesem szpitala zdecydowali, że parkingu z miastem budować nie będą.

 

Nie rozumiem tej decyzji. Wszyscy, którzy nie są VIP-ami i odwiedzając szpital nie mają tam swoich kopert, wiedzą jakim problemem jest zaparkowanie na terenie lecznicy i w jej pobliżu. Wierzący wierzą w cuda i próbują znaleźć jakieś miejsce, niewierzący objeżdżają teren szpitala i klną jak szewcy. Parking wielopoziomowy miał rozwiązać problem. Ale go nie będzie. Znaczy parkingu nie będzie, a problem będzie coraz większy.

Zaraz zapewne zacznie się przerzucanie odpowiedzialności. Z korespondencji można wywnioskować, jaka będzie narracja: „nie budujemy, bo miasto nie uwzględniło naszych potrzeb w dziedzinie wybudowania stacji dla karetek pogotowia i pomieszczeń dla szpitalnych urzędników”, a miasto odpowie: „mieliśmy budować parking dla mieszkańców a nie biura i miejsca postojowe dla administracji, poza tym budowa miejsc dla karetek to zupełnie inna bajka niż budowa parkingu dla ludzi. Inne wymogi, ceny i procedury przetargowe”. Szpital coś odpowie, miasto pokaże pismo, że w szpitalu nie chcieli budować, bo za mało zostawało im na własne inwestycje, itd., itp. Jedni coś z tego zrozumieją, inni nie. Efekt końcowy będzie jednak taki sam - jak nie ma gdzie parkować na terenie szpitala, tak nie będzie dalej, a prywatny operator, któremu szpital puścił w pacht parking przy Podgórnej, będzie zacierał ręce jeszcze mocniej.

Janusz Kubicki pewnie się nie zmartwi, bo w budżecie miasta zwolni się parę ładnych milionów, ale czy ta wiadomość ucieszy pacjentów i rodziny. Wątpię…

Zielonogórzanie tłumnie wyruszyli na popandemiczne wyprawy. Kilku moich znajomych było w Świeradowie i wróciło zachwyconych tamtejszą wieżą do „spaceru w chmurach”. I pomyśleć, że w Zielonej Górze mogła powstać taka sama wieża spacerowa. W dodatku pierwsza w Polsce! Nie powstała, bo ta sama ekipa, która uważa, że nie powinien powstać parking wielopoziomowy przy szpitalu, uznała, że w Zielonej Górze nie powinna powstać wieża do „spaceru w chmurach”.

Część z otoczenia tej ekipy widziałem na proteście przeciwko budowie w Zielonej Górze hali widowiskowej. Protest odbył się na placu przed filharmonią. Tu miałem trochę ubawu, bo trzy lata wcześniej ci sami ludzie protestowali przeciwko przebudowie tego placu. Gdyby wtedy ich sposób myślenia zwyciężył, dziś nie mogliby tu protestować.

Z matematyki do politologii kilka lat temu przeszło pojęcie „okna czasu”. Mocno operują nim politolodzy anglosascy. W skrócie chodzi o to, że możliwości działań w polityce nie są nieograniczone. Niektóre rzeczy można zrobić tylko w określonym przedziale czasowym. Jeśli nie zrobi się czegoś teraz, to może już nigdy albo dopiero w odległej przyszłości. Politolodzy podkreślają, że umiejętność rozpoznania, kiedy otwiera się „okno czasu” (czasami tłumaczone jako „okno możliwości”) jest jedną z najważniejszych cech polityka. Te „okna” przypomniały mi się w związku z tym, co napisałem powyżej.

Peowsko-peeselowski zarząd województwa zablokował pomysł budowy wieży spacerowej i ona już nigdy w naszym mieście nie powstanie, tenże zarząd zdecydował, że nie będzie parkingu wielopoziomowego w naszym szpitalu i takowego przez wiele lat nie będzie. Jeśliby teraz prezydent odstąpił od pomysłu budowy hali widowiskowej, do czego nawołują miejscy radni z PO, taka hala długo jeszcze nie zostanie wybudowana. Okna czasu dla dwóch z tych budowli już się zamknęły, dla trzeciej zaraz się zamknie.

Aż mi się nie chce wierzyć, że te wszystkie działania są po to, by upokorzyć prezydenta miasta. Bo jeśli tak, to chcąc dokopać prezydentowi, rządzący województwem dokopują nam, zielonogórzanom…

 

Andrzej Brachmański
sierpień 05, 2021

Bezpłatne badania profilaktyczne w Zielonej Górze!

Ruszyła kampania społeczna „Zentiva – Zmieniamy Przyzwyczajenia” mająca na celu…
sierpień 05, 2021

Dzieci skaczą do wody na Dzikiej Ochli mimo zakazu

Jak informuje portal poscigi.pl, czytelnik będąc na Dzikiej Ochli zauważył…
sierpień 04, 2021

Kąpiele w fontannach - dlaczego są niebezpieczne? [VIDEO]

Wakacje to czas upałów. Często trudnych do zniesienia. Ulgą może…
sierpień 04, 2021

Oszuści znowu atakują - fałszywe smsy z zapłatą zaległości za prąd!

Oszuści znów atakują. Podszywając się pod dostawcę energii wysyłają sms…
sierpień 04, 2021

Wycieczka do Nowogrodu Bobrzańskiego - Letni relaks na kąpielisku

Oddział Zielonogórski PTTK zaprasza w niedzielę 08 sierpnia 2021 roku…

Oddaj książki do zielonogórskiego “Szperowiska” - pojadą do … Holandii [VIDEO]

Polskie książki pojadą do Holandii. A dokładniej do powstającej tam polskiej biblioteki w mieście Eindhoven.…

Drzewa na oś. Pomorskim - będą jednak rosły?

Miasto nasadziło drzewa na oś. Pomorskim. Wyglądają jakby były suche - informuje Prezydent Zielonej Góry…

Hip-hopowe warsztaty - Spoko Family jedzie na obóz do Niechorza! [VIDEO]

Spoko Family szykuje się na kolejną edycję wakacyjnego obozu nad morzem. Tradycyjnie już dzieci i…

Potrącenie rowerzystki na przejeździe - niebezpieczne zdarzenie nagrała kamera monitoringu [VIDEO]

W Zielonej Górze, w poniedziałek (2 sierpnia) po raz kolejny w te wakacje doszło do…

Sterowiec Goodyear Blimp nad Zieloną Górą [ZDJĘCIA]

Nad Zieloną Górą przeleciał ogromny sterowiec Goodyear Blimp. Zobacz zdjęcia!

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.