Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców fot. Bartosz Mirosławski
Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec PKP - rondo PCK - al. Konstytucji 3 Maja - skrzyżowanie Wrocławska-Lwowska. Wszystko w ramach Inteligentnego System Transportu.

 

ŚCIĄGA DLA KIEROWCÓW

 

 

Start - dworzec PKP. Naszym przewodnikiem jest Krzysztof Staniszewski, zastępca dyrektora Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie.

1. Pierwsze skrzyżowanie z ITS - Bohaterów Westerplatte-Ułańska. Nowością jest zakaz skrętu w lewo w ul. Ułańską (z obu stron). Na wąskiej ulicy nie było możliwości wydzielenia pasa do skrętu w lewo. Zmiana była konieczna, w tym miejscu dochodziło do wielu wypadków. Teraz poprawi się płynność ruchu. Zniknął czasomierz. - Czujniki ITS dostosowują program sterowania do natężenia ruchu na drodze. Liczniki czasu zakłóciłyby ten proces i nie dały pierwszeństwa autobusom miejskiej komunikacji, na czym najbardziej nam zależy - wyjaśnia K. Staniszewski.
* Bez zmian na skrzyżowaniu Boh. Westerplatte - Pieniężnego i Boh. Westerplatte - Kupiecka. Prawie na każdym z programów cały ciąg komunikacyjny, poruszając się od Ułańskiej, możemy przejechać na „zielonej fali”.

2. Poważne zmiany na trójwlotowym skrzyżowaniu al. Wojska Polskiego i Reja z wyniesionym przejściem dla pieszych i przy elżbietankach, gdzie wprowadzono sygnalizację świetlną - przejście przez dwa pasy ruchu w jedną stronę było groźne dla pieszych. Nowe przepisy drogowe zakazują projektowania przejść bez sygnalizacji. Po początkowym zamieszaniu, kiedy piesi przechodzili na pamięć na czerwonym, „spacerowicze” się dyscyplinują.

3. Światła pojawiły się na skrzyżowaniu Wojska Polskiego i Wandy. W tym miejscu nie było bezpiecznie, bo mimo wysepki piesi i rowerzyści przechodzili aż przez trzy pasy ruchu. Po zmianach jest bezpieczniej, choć kierowcy muszą chwilę dłużej postać na światłach. Są skoordynowane z ciągiem komunikacyjnym od Ułańskiej aż do ronda PCK, dlatego można się załapać na „zieloną falę” - oczywiście jadąc przepisowo.

4. Rondo PCK - tu największą zmianą jest brak tzw. zielonych strzałek warunkowych, które pozwalały skręcić w prawo (przy Castoramie), ułatwiając życie kierowcom. - Mamy związane ręce, od 2015 r. przepisy mówią wprost - wszędzie tam, gdzie przy wlocie skrzyżowania są przejazdy rowerowe, niedopuszczalne są strzałki warunkowe, bo rowerzysta jest szybszy niż pieszy i może wtargnąć na jezdnię. Zresztą kierowcy często nie zatrzymują się na zielonej strzałce - wyjaśnia K. Staniszewski.
* Od ronda poruszamy się ulicami: Dąbrówki, Długą, Konstytucji 3 Maja, Wrocławską i Lwowską. Na trasie w większości były skoordynowane sygnalizacje świetlne, ale nie działały „inteligentnie”. Obecnie wymieniono sterowniki sygnalizacji, spóźnione autobusy mają pierwszeństwo na światłach.

5. Skrzyżowanie Dąbrówki - Długa - Łużycka z dużą zmianą organizacji ruchu. Jadąc ulicą Długą i skręcając w lewo w Łużycką mamy do dyspozycji tylko jeden pas do skrętu w lewo, dwa pasy są na wprost. Wcześniej pas środkowy był do jazdy na wprost i w lewo. - Taka organizacja ruchu była niezgodna z przepisami, bo nie włączało się w tym samym czasie światło do jazdy w lewo i na wprost. Natężenie ruchu na wprost jest dużo większe, stąd zmiana - tłumaczy K. Staniszewski.

6. Skrzyżowania Długa - 1 Maja, Długa - Fabryczna - (wymiana sygnalizatorów i sterowników). - Aby upłynnić ruch na skrzyżowaniu przy hotelu Ruben, krócej działają skręty w lewo, kierowcy zwracali nam to uwagę, dlatego je wydłużymy, ale nieznacznie. Bardziej zależy nam, aby szybciej poruszać się na wprost w stronę Konstytucji 3 Maja - wyjaśnia K. Staniszewski.

7. Skrzyżowanie Sikorskiego - Konstytucji 3 Maja (bez zmian), Konstytucji 3 Maja -Wrocławska (zmiana programu sygnalizacji). - Piesi, którzy przechodzili z Focusa w stronę Winnego Wzgórza musieli zatrzymywać się dwa, trzy razy przed każdą jezdnią - spieszy z wyjaśnieniem K. Staniszewski. I dodaje: - Staraliśmy się, żeby po zmianach piesi przeszli za jednym razem, nie do końca to się udało. Zrobimy korektę programowania.

8. Skrzyżowanie Wrocławska-Lwowska (większa przebudowa). Zniknęło mniej uczęszczane przejście na ul. Wrocławskiej (jadąc od cmentarza). Działało jednocześnie, kiedy samochody z Lwowskiej skręcały w lewo - i nie było bezpiecznie. Poprawiła się płynność ruchu. Po zwężeniu wysepki dla pieszych na wlocie skrzyżowania są trzy pasy ruchu (jeden pas do skrętu w prawo w ul. Lwowską i dwa pasy do jazdy na wprost w kierunku centrum miasta). To zmniejszyło korki w tym miejscu. Po drugiej stronie zmienił się układ pasów ruchu (dwa pasy są do jazdy w lewo w ul. Lwowską i jeden do jazdy na wprost w kierunku cmentarza).
Wracamy na dworzec ul. Lwowską - tutaj nie ma zmian.

(rk)

 

 

 

luty 29, 2024

Zaprosili psiaki na plakaty wyborcze. „Może znajdą nowy dom”

- Pewnie wielu z Was ma dosyć gęb polityków na…
luty 29, 2024

Z. Binek: W Chynowie wspólnie wybieramy cel! Jesteśmy zgrani!

- W Chynowie mamy długookresową strategię budowy dróg – mówi…
luty 29, 2024

Światowy Zlot Śmigłowców w Zielonej Górze! Ma się pojawić ponad 100 maszyn!

Zobaczymy je na niebie i z całkiem bliska, bo wszystkie…
luty 29, 2024

Zielonogórskie Wodociągi piąte w kraju!

Piąte miejsce zajęły Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja w Ogólnopolskim Rankingu…
luty 28, 2024

Chwila nieuwagi i trzy rozbite samochody

Trzy uszkodzone pojazdy i jedna osoba zabrana na badania do…

T. Sroczyński: Budowanie lokalnych więzi jest przyszłością [ROZMOWA]

W dzielnicy Nowe Miasto znają go wszyscy. Nic dziwnego, Tomasz Sroczyński, radny i nauczyciel, od…

J.Kubicki ogłosił start w wyborach! Zobacz jak było na konwencji! [ZDJĘCIA / WIDEO]

Dzisiaj w Palmiarni prezydent Janusz Kubicki zapowiedział, że będzie ubiegał się o kolejną, piątą kadencję.…

Intermarche wraca do Zielonej Góry

7 marca przy Szosie Kisielińskiej ponownie zostanie otwarty market pod szyldem Intermarche. Będzie to pierwszy…

Maluchu, czas do żłobka!

Startuje nabór do miejskich żłobków na kolejny rok szkolny. Rekrutacja rozpocznie się już w najbliższych…

W środę spotkajmy się w Leśnej Osadzie - Finał akcji Eko Choinka! [PROGRAM]

Na starówce, w ramach VII edycji poświątecznej akcji Ekochoinka, odbędzie się kolejne działanie proekologiczne. Leśna…

Pierwsze oznaki wiosny w Parku Tysiąclecia [ZDJĘCIA]

Poczuliśmy w powietrzu wiosnę i przyroda również. Swoją gotowość oznajmiły rośliny w parku Tysiąclecia. Pączki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.