Zmiany przy byłym Zefamie

Zmiany przy byłym Zefamie
O wyglądzie i wykorzystaniu terenu po dawnej Kolei Szprotawskiej dyskutowano w ubiegłą środę podczas społecznych konsultacji: wybudować tam drogę dojazdową, trasę pieszo-rowerową, a może przeznaczyć na zielony plener? Wyłożenie, które było dostępne w urzędzie miasta do 24 lutego, dotyczyło miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Sienkiewicza i ul. Strzeleckiej. - Projekt uchwały zakłada nadanie temu terenowi charakteru głównie usługowego. Pozostałości po dawnej Kolei Szprotawskiej planuje się zamienić na drogę klasy dojazdowej, jako bufor dla ul. Strzeleckiej – tłumaczyła na początku spotkania Małgorzata Maśko-Horyzo, dyrektor departamentu rozwoju miasta. Zmiany szykują się w związku z zagospodarowaniem przestrzeni po dawnej fabryce mebli Zefam na centrum usługowo-biurowe. Koncepcje przeznaczenia tego terenu zmieniały się przez ostatnie lata. Na początku prywatny inwestor, Zbigniew Kuczma, chciał zbudować tu nowoczesną halę targową. Centrum handlowe połączone z dużą, krytą halą targową miało być nowoczesnym odpowiednikiem targowiska przy ul. Owocowej. Później mowa była o wieżowcu, w którym znalazłyby się biura oraz hotel. W wizualizacjach, które opublikowano w zeszłym roku, można było zobaczyć park handlowo-biznesowy. Przy ul. Sienkiewicza miałby się znaleźć również hotel i siłownia. Na zaproponowane w projekcie zmiany nie zgadza się część okolicznych mieszkańców. 137 osób podpisało petycję o zachowaniu zieleni na terenie po dawnej Kolei Szprotawskiej. – Nie chcemy kolejnego betonu. W tej okolicy nie mamy innego zielonego miejsca, gdzie można się spotkać, pójść na spacer. Chcemy pozostawić ten teren taki, jaki jest – półdziki. Tam śpiewają ptaki, biegają wiewiórki. Nie niszczmy tego pięknego zakątka – argumentowali mieszkańcy. Jedną z opcji jest też zrobienie ciągu pieszo-rowerowego do ul. Sienkiewicza. W przypadku tego rozwiązania zdania były podzielone. Inwestorowi najbardziej zależy na drodze dojazdowej: od ul. Sienkiewicza do ul. Tuwima. Dzięki niej samochody dostawcze łatwiej dostałyby się na teren inwestycji. Ta droga ułatwiłaby również wyjazd z Regionalnego Centrum Animacji Kultury. – Przy budowie tej drogi nie zostanie wycięte żadne drzewo – zapewnił inwestor, Adam Kuczma. Kompromis zaproponował Paweł Zalewski, radny Ruchu Miejskiego Zielona Góra. – Pozostawmy większość szlaku po dawnej Kolei Szprotawskiej terenem zielonym, ze ścieżką rowerową. Wjazd od ul. Sienkiewicza do ul. Tuwima niech będzie drogą dojazdową. Można tam zastosować zieleń izolującą od stref dostaw – zaproponował. Uwagi w sprawie projektu uchwały można zgłaszać pisemnie do 9 marca. Jeśli prezydent je uwzględni, projekt wraz z poprawkami zostanie jeszcze raz wyłożony do publicznego wglądu. Jeśli uwagi nie zostaną uwzględnione – obecny projekt trafi pod głosowanie radnych podczas marcowej lub kwietniowej sesji rady miasta.
(ap)
październik 03, 2023

Powitali jesień na sportowo! [ZDJĘCIA]

Sobotnie "Powitanie Jesieni Na Sportowo" przyciągnęło do Ogrodu Botanicznego rzesze…
październik 02, 2023

Zielona Góra włącza się w akcję #sadziMY - We wtorek odbierz sadzonkę!

Piąta edycja akcji #sadziMY odbędzie się 2 i 3 października.…
październik 02, 2023

Uwaga, zabraknie prądu!

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
październik 02, 2023

Akcja wywozu niewybuchów. Z Warszawy wróciliśmy z nagrodą. W Ochli robią wykończeniówkę!

Tematem numer jeden w minionym tygodniu była akcja wywozu niewybuchów…
wrzesień 29, 2023

Przylep, mobilność i ścieżka rowerowa

Radni spotkali się w ratuszu w miniony wtorek. Wśród omawianych…

Zderzenie hulajnogi z osobówką w Zielonej Górze! [FILM Z MONITORINGU]

W poniedziałek (2 października) około godziny 15 na ulicy Zjednoczenia, na wyznaczonym przejeździe dla rowerzystów,…

Rekordowe Winobranie. Liczba sprzedanych butelek wina zwala z nóg! [RAPORT]

- Jesteście ciekawi ile butelek wina sprzedali winiarze podczas tegorocznego Winobrania? – zapytał w mediach…

23. rok na zielonogórskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (2.10) na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2023/2024. Na zielonogórskiej uczelni…

Renowacja zielonogórskiego ratusza. Obiekt zyska nowe okna! [ZDJĘCIA]

Nowy tydzień zaczął się dla zielonogórzan dobrymi informacjami. Jak w mediach społecznościowych poinformował prezydent Janusz…

Jubileusz firmy Ziel-Bruk – medale od prezydenta

W sobotę (30.09) w hotelu Grape Town, firma Ziel-Bruk z Płot świętowała okrągły jubileusz 40-lecia…

W szpitalu zawodził specjalistyczny aparat. Warto Jest Pomagać kupiło nowy!

Kolejny raz stowarzyszenie „Warto jest pomagać” wsparło szpital w Zielonej Górze i jego pacjentów. -…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.