„Młody Politolog” - pierwsza taka książka

Uroczysta premiera książki odbyła się 17 listopada na Uniwersytecie Zielonogórskim Uroczysta premiera książki odbyła się 17 listopada na Uniwersytecie Zielonogórskim Fot. Materiały INPA
To publikacja naukowa stworzona w ramach projektu Instytutu Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego (INPA). Jest wyjątkową, pierwszą tego typu książką w Polsce, bo artykuły naukowe napisali do niej uczniowie szkół średnich.  

Najmłodszy autor w trakcie pisania był w pierwszej klasie liceum. Nie jest to wiek, w którym młodzi ludzie na co dzień mierzą się z tak wymagającym zadaniem, jak pisanie artykułu naukowego. Pomimo tego, dziewięcioro uczniów z V Liceum Ogólnokształcącego im. K. Kieślowskiego w Zielonej Górze oraz Zespołu Szkół im. I. Sendler w Przemkowie zdecydowało się podjąć wyzwanie. Redaktorami naukowymi zostali dr Wioletta Husar-Poliszuk oraz dr Arkadiusz Tyda. W prace edytorskie zaangażował się dr Piotr Małczyński.

 

Własne badania

Impulsem do stworzenia publikacji były zajęcia prowadzone w ramach koła „Młodego Politologa”, które prof. Stefan Dudra, dyrektor INPA, powołał w 2018 r. w Przemkowie. Drugie takie koło powstało w 2021 r. w zielonogórskim V LO. Prowadzi je dr A. Tyda. W pracę o charakterze wspomagającym z przemkowską młodzieżą zaangażowała się także dr W. Husar-Poliszuk. To właśnie m.in. podczas spotkań w ramach kół i szkoleń na UZ młodzież zapoznawała się z warsztatem badacza i doskonaliła umiejętności pisania tekstów naukowych oraz wyszukiwania źródeł. Licealiści przeprowadzali badania własne (ankiety) oraz wywiady z osobami zaangażowanymi w kwestie, o których pisali.

 

O piłkarkach i raperach

Tematyka artykułów w „Młodym Politologu” jest różnorodna. Poruszone zostały kwestie lokalne, np. dotyczące przemkowskich murali i ich funkcji rozbudzania świadomości historycznej, zielonogórskiej Młodzieżowej Rady Miasta oraz problemy skupiające uwagę nie tylko Polaków, ale również społeczności międzynarodowej: COVID-19, Strajk Kobiet, sytuacja na granicy polsko-białoruskiej i wojna w Ukrainie. Młodzi badacze podjęli też kwestię nierówności między piłkarkami nożnymi a piłkarzami, wpływu mediów społecznościowych oraz raperów komentujących wydarzenia w Polsce. Wszystkie te teksty łączy próba społeczno-politycznej, niekiedy historycznej i kulturowej analizy.

Autorzy sami wybierali tematy, redaktorzy pozostawili im wolny wybór, jednocześnie przypominając o zachowaniu naukowego charakteru publikacji. Jakub Skarpetko, jeden z autorów podkreślił, że chciał „stworzyć publikację o temacie niszowym i możliwe świeżym, który nie został jeszcze opisany przez wiele osób”. Pozostałymi autorami artykułów są: Marcel Bemben, Kornelia Czyżewska, Julia Dziubałka, Michał Dźwigaj, Michał Korzeniewski, Omar Lekhchine, Wiktoria Paluszek oraz Bartosz Wyszyński. Autorem okładki publikacji jest Hubert Jackowski, uczeń V LO.

Uroczysta premiera książki odbyła się 17 listopada w progach UZ. W pierwszej części spotkania autorzy dzielili się ze słuchaczami przemyśleniami. Młodzi badacze czuli radość i satysfakcję, trzymając w rękach swoją debiutancką publikację. O. Lekhchine, obecnie już student politologii, stwierdził: - Tworzenie artykułu wymagało dużo pracy, ale warto było się potrudzić. Gdy widzi się już efekt końcowy i swoje nazwisko w książce, człowieka rozpiera duma.

W związku z rosnącą popularnością koncepcji, INPA rozszerza działalność sieci kół politologicznych o kolejne szkoły województwa lubuskiego i dolnośląskiego, m.in. w Chojnowie, Lubsku i Żaganiu, w których będzie powstawać druga część książki.

 

dr Arkadiusz Tyda

Instytut Nauk o Polityce i Administracji UZ
kwiecień 22, 2024

Zabraknie prądu w Zielonej Górze i okolicach

Zielonogórski oddział Enei wyłączy prąd na kilku ulicach w Zielonej…
kwiecień 19, 2024

Fenomen zielonogórskich szóstek piłkarskich

W mieście, w którym futbol nie jest pierwszym wyborem ani…
kwiecień 19, 2024

Dołącz do „Zastalowców”

Kto czyta nuty, może dołączyć do muzyków Zastalu choćby dziś.…
kwiecień 18, 2024

W niedzielę spacer do Droszkowa

Zielonogórski oddział PTTK zaprasza w niedzielę (21.04) na kolejny spacer…
kwiecień 19, 2024

Tak steruje światłami, że autobus jedzie krócej

Inteligentny System Transportu (ITS) miał dać pierwszeństwo miejskim autobusom. Pierwsze…

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny

Od dzisiaj o Kartę H2Ochla mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają Karty ZGranej Rodziny,…

OFICJALNE WYNIKI wyborów prezydenckich: Pabierowski 57,45%, Kubicki 42,54%

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła oficjalne rezultaty drugiej tury wyborów prezydenckich w Zielonej Górze.

J.Kubicki kończy kampanię: Dzisiaj mam dla Was zaproszenie do współrządzenia Zieloną Górą [WIDEO / ZDJĘCIA]

– To była intensywna, ale wspaniała kampania – powiedział dziś prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.…

Nie zmienia się koni podczas przeprawy przez rzekę [FELIETON]

Znam obu kandydatów na prezydenta - pisze felietonista Andrzej Brachmański. - Kubicki, człowiek z wadami.…

Mieć własne cztery kąty. Miasto buduje mieszkania

We wtorek w Planetarium Wenus ponad 100 zielonogórzan, którzy najdłużej czekają na przyznanie komunalnego lokalu,…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.