Aquapark w Ochli wystartuje w przyszłym roku

Aquapark w Ochli wystartuje w przyszłym roku fot. ochla2022.pl
Kiedy skorzystamy z atrakcji w przebudowanym parku wodnym w Ochli? - Przetarg został rozstrzygnięty. Teraz czekamy na uzupełnienie dokumentacji i podpisanie umowy – mówił na antenie Radia Index, Paweł Wysocki radny Zielonej Razem. – W tym roku rozpocznie się budowa, a w przyszłym sezonie kąpielowym zielonogórzanie skorzystają z nowoczesnego kąpieliska w Ochli – cieszy się radny.

 

Przebudowa kąpieliska w Ochli i stworzenie tam aquaparku z prawdziwego zdarzenia to bez wątpienia inwestycyjny hit w Zielonej Górze. Inwestycję zaplanowano na ogromną skalę, a jej łączny koszt to  blisko 88 mln zł. Radni Platformy Obywatelskiej, którzy nie zagłosowali za zwiększeniem kwoty potrzebnej na zrealizowanie marzeń zielonogórzan o nowoczesnym kąpielisku zarzucili miastu, że na budowę wydaje zbyt dużo. Do tych zarzutów odniósł się radny Paweł Wysocki z klubu Zielona Razem.

 

- Przypomnę, koszt tego zadania to 88 mln złotych. Połowa tej kwoty będzie pochodziła ze środków zewnętrznych tzn. z dotacji rządowej w ramach „Polskiego Ładu” oraz tzw. ZIT-ów, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Zarzucano nam, że w przypadku modernizacji kąpieliska w Ochli nie działamy w oparciu o projekt budowlany tylko o program funkcjonalno-użytkowy i to ma być powodem niedoszacowania inwestycji. Natomiast powodem jest drastyczny wzrost cen w branży budowlanej – tłumaczył Wysocki.

 

Wysocki na konkretnych przykładach przedstawił jak na przestrzeni ubiegłego roku zmieniały się ceny w branży budowlanej.

 

- Kiedy na początku 2021 roku szacowaliśmy koszt tej inwestycji ceny były zupełnie inne. Wówczas szacowaliśmy, że koszt przebudowy kąpieliska w Ochli wyniesie ok. 45 mln zł. W ciągu całego ubiegłego roku, a już szczególnie pod jego koniec ceny bardzo się zmieniły – mówił Wysocki. - W Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej odpowiadam m.in. za rozbudowę miniZOO.  Na początku ubiegłego roku mieliśmy bardzo podobną sytuację do tej z kąpieliskiem w Ochli. Tylko, że w tym przypadku zdecydowaliśmy się na projekt budowlany. Wybraliśmy projektanta, wiedzieliśmy jakie mamy finansowanie i na jaki zakres prac możemy sobie pozwolić. W umowie z UE na dofinansowanie znalazł się zapis, że trzy budynki będą przeznaczone dla zwierząt. Gdy na koniec roku projektant przedstawił nam projekt, okazało się, że koszt przekroczył nasze założenia o 70% - tak zmieniły się ceny – wyjaśnił Wysocki. – Mogliśmy jedynie rezygnować np. z budowy z domków dla zwierząt lub ogrodzenia – dodał.

 

Radny Paweł Wysocki mówił również, że urząd miasta nie chce powielać błędów popełnianych przez urząd marszałkowski.

 

- Przypomnę, że po otwarciu ofert na budowę Centrum Zdrowia Matki i Dziecka stwierdzono, że oferowana kwota 90 mln zł. jest z byt wysoka. Z projektu wycięto więc parking podziemny i kondygnacje budynku. Przetarg ogłoszono ponownie i okazało się, że kwota nie uległa zmianie. Więc jest to ryzyko – mówił Wysocki.

 

Czy z przebudową kąpieliska w Ochli można było poczekać?

 

 - Od kilku lat słyszmy, że ta bańka dewelopersko-inwestycjana w końcu pęknie i produkty budowalne zaczną taniec, ale tak się nie dzieje. Jest wręcz odwrotnie, bowiem cały czas docierają do nas informacje, że budynki wielorodzinne i domy na rynku pierwotnym są sprzedawane zanim jeszcze pierwsza łopata zostanie wbita pod inwestycję – mówił radny Paweł Wysocki.

 

 

wzg
sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.