Archeolodzy odkryli pięć grobów. Będzie więcej!

Wszystkie odkryte ludzkie szczątki zostaną poddane ocenie antropologa oraz datowaniu radiowęglowemu, co pozwoli określić ich wiek Wszystkie odkryte ludzkie szczątki zostaną poddane ocenie antropologa oraz datowaniu radiowęglowemu, co pozwoli określić ich wiek Fot. Materiały PCG
Inwestor musiał wstrzymać budowę apartamentowców. Na terenie po byłym budynku Ligi Obrony Kraju archeolodzy znaleźli pozostałości cmentarza Zielonego Krzyża oraz ślady osadnictwa kultury łużyckiej.

 

Na terenie obecnego Parku Tysiąclecia znajdowała się w przeszłości jedna z największych nekropolii w Zielonej Górze. Założony w I poł. XVII w. cmentarz Zielonego Krzyża przetrwał do połowy lat 60. XX wieku, kiedy to ówczesne władze podjęły decyzję o przekształceniu całości w teren rekreacyjny. Do dziś zachowały się jednak zabytkowe cmentarne budynki, a jeszcze w 2018 roku robotnicy natrafili w parku na szczątki kilku osób, pochowanych tu przed wojną.

Podobnego odkrycia dokonali teraz archeolodzy, którzy badali teren dawnego LOK-u przy ul. Chrobrego oraz pl. Piłsudskiego, gdzie znaleźli dawne groby. Stało się to w ramach przygotowań do inwestycji, bowiem w tym miejscu wrocławski deweloper PCG zamierza postawić dwa budynki, które będą mieścić 116 apartamentów. Oznacza to, że cmentarz Zielonego Krzyża sięgał w przeszłości aż do LOK-u. Inwestor twierdzi, że był na to przygotowany.

- Z uwagi na historię tego terenu, braliśmy pod uwagę takie mogące potencjalnie wystąpić ryzyko - zaznacza Aleksandra Lalka-Skowron, przedstawicielka PCG. I dodaje, że właśnie z tego powodu archeolodzy wykonali kilka tzw. sondaży, żeby sprawdzić, czy na tym terenie znajdują się ludzkie szczątki.

W wyniku tych prac odkryto na razie pięć grobów. - Jest to dawny cmentarz. Badania wskazują, że w północnym pasie ziemi, na skraju działki, będzie tych pochówków więcej - tłumaczy archeolog Sławomir Kałagate, który współpracuje z PCG. Ile dokładnie? To wykażą ratunkowe badania, bo wojewódzka konserwator zabytków zadecydowała o sprawdzeniu ok. 50-metrowego pasa ziemi.

- Groby w tym miejscu mogą pochodzić nawet z XVII w., jeśli mamy do czynienia z najstarszą częścią cmentarza. To nie jest wykluczone - zaznacza Marcin Kosowicz, archeolog z wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków.

Wszystkie odkryte ludzkie szczątki zostaną poddane ocenie antropologa oraz datowaniu radiowęglowemu, co pozwoli określić ich wiek. Co stanie się z nimi później?

- Inwestor będzie musiał przeprowadzić ponowny pochówek. Myślę, że powinny spocząć na cmentarzu na Jędrzychowie, bo właśnie tam złożono szczątki z Parku Tysiąclecia po ekshumacjach prowadzonych w latach 60. - przekonuje M. Kosowicz.

Ustalenia archeologów potwierdzają, że szpital, który znajdował się dawniej w tym miejscu, a następnie budynek LOK-u zostały częściowo wybudowane na starym cmentarzu. W tej sytuacji pobliski zielony skwer też siłą rzeczy musiał być kiedyś częścią nekropolii.

Ludzie szczątki nie są jednak jedynym odkryciem, poza nagrobkami archeolodzy znaleźli na terenie LOK-u także ułamki i elementy dawnej ceramiki.

- Jest to cienka warstwa pozostałości osadnictwa kultury łużyckiej z okresu halsztackiego, które mogą sięgać nawet 700 roku p.n.e. Po tym jak zostaną przebadane pochówki, zajmiemy się również tymi śladami - zapowiada M. Kosowicz. - Z perspektywy historyków zapewne ważniejszym odkryciem jest stara część nekropolii, ale dla archeologa bardzo ważne są też pozostałości osadnictwa, bowiem przez rozwój miasta zostały one mocno zatarte.

Jak twierdzi PCG prace archeologiczne potrwają 2-3 miesiące, w zależności od warunków atmosferycznych i nie wpłyną na końcową datę realizacji całej inwestycji.

 

md - ŁZ
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.