Będą szybsze ładowarki dla elektrycznych autobusów w Zielonej Górze [ZDJĘCIA / VIDEO]

Będą szybsze ładowarki dla elektrycznych autobusów w Zielonej Górze [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Piotr Jędzura + materiały ekoenergetyka
MZK zwiększy moc stacji ładowania na pętlach przy ul. Zawadzkiego „Zośki” i Wrocławskiej, a na zajezdni przy Chemicznej będzie zamontowana nowa stacja. Prezydent Janusz Kubicki podpisał dzisiaj (30.08) umowę z firmą Ekoenergetyka-Polska. - Cieszę się, że po raz kolejny zielonogórska firma dostarczy nam nowoczesne systemy ładowania. Wkrótce będziemy jedynym miastem w kraju, mającym w całości transport ekologiczny – mówił Janusz Kubicki.

 

  

 

Wartość umowy to ok. 2 mln 357 tys. zł. Na przystankach przy Wrocławskiej i Zawadzkiego już działają trzy ładowarki, których moc zwiększy się z obecnych 200 kW na 400 kW. Skąd ta zmiana? MZK planuje zakup nowych elektrycznych autobusów przegubowych a te pojazdy potrzebują więcej energii, aby bez problemu wyjechać na trasę.

Miejski przewoźnik planuje też rozbudowę sieci stacji ładowania. I tak na zajezdni MZK przy ul. Chemicznej staną dwie dwuwyjściowe stacje wolnego ładowania autobusów elektrycznych prądem stałym o mocy od 60 do 120 kW oraz jednowyjściowa stacja o mocy 20 kW.

 

 

- Ekoenergetyka jest światowym liderem w systemie ładowania ekologicznych, przyjaznych środowisku pojazdów elektrycznych, a Zielona Góra jest liderem i prekursorem w kraju, jeśli chodzi o autobusy elektryczne wykorzystywane w miejskiej komunikacji – mówił prezydent Janusz Kubicki. – Cieszę się, że po raz kolejny zielonogórska firma dostarczy nam nowoczesne systemy ładowania. Wkrótce będziemy jedynym miastem w kraju, mającym w całości transport ekologiczny.

- To dla nas zaszczyt, że możemy realizować zamówienie dla Zielonej Góry, bo tu zaczęła się nasza przygoda - mówi Bartosz Kubik, prezes zarządu Ekoenergetyki. – I dodaje: - Bardzo dziękujemy za zaufanie. Projekt, który zrealizowaliśmy w 2018 r., czyli dostarczenie infrastruktury ładowania dla miasta był największy w Europie i okazał się kamieniem milowym w rozwoju naszej firmy. Obecne zamówienie to uzupełnienie infrastruktury i konieczność. Obsłużymy więcej autobusów na tych samych stacjach ładowania, dlatego muszą mieć większą moc.

 Cały projekt elektryfikacji linii komunikacji miejskiej to wydatek rzędu ok. 48 mln 943 tys. zł, z czego ponad 30 mln zł pochodzi z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko. W ramach zadania na ulice miasta wyjedzie 12 nowych pojazdów elektrycznych: osiem niskopodłogowych - pomieszczą 80 pasażerów i cztery przegubowce - te przewiozą 122 osoby. W 2023 z kolei powstanie nowa pętla autobusowa na osiedlu Mazurskim wraz ze stacją ładowania „elektryków”.

 

 

rk
czerwiec 09, 2023

Wysyp ofert na odbudowę wiaduktu

Aż 15 firm chce „naprawić” wschodnią nitkę wiaduktu na ul.…
czerwiec 01, 2023

Najpierw wiadukty, później estakady. Miasto szykuje drogowe nowości

Najpierw budowa brakującego wiaduktu, później rozbiórka i odbudowa kolejnego. Prezydent…
maj 31, 2023

Wysocki chwycił za piłę. Radny mebluje domki dla zwierząt w minizoo [WIDEO]

Szykujcie popcorn i zajmujcie wygodne miejsca! Radny Paweł Wysocki zaprasza…
maj 31, 2023

Nowa hala na terenie ZGK w Raculi. „Cały czas się rozwijamy i inwestujemy” [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że Zakład Gospodarki Komunalnej…
maj 26, 2023

Paweł Wysocki z kamerą wśród zwierząt [WIDEO]

Radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) zrzucił marynarkę, założył ogrodniczki, wziął…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

Jutro Boże Ciało. Sprawdźcie, którędy przejdzie procesja!

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w…

W Boże Ciało autobusy MZK pojadą inaczej!

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 8 czerwca 2023 r. w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.