Będzie więcej leśnych ścieżek rowerowych. Miasto podpisało porozumienie z nadleśnictwem i rowerzystami! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Będzie więcej leśnych ścieżek rowerowych. Miasto podpisało porozumienie z nadleśnictwem i rowerzystami! [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
Dobra informacja dla fanów jednośladów! W środę, 12 kwietnia, pod wieżą Bismarcka symbolicznie podpisano porozumienie o budowie nowych leśnych ścieżek rowerowych w rejonie Wzgórz Piastowskich. – Im więcej takiej infrastruktury tym lepiej dla mieszkańców – mówi z uśmiechem prezydent Janusz Kubicki, jeden z sygnatariuszy dokumentu.

 

  

 

Wzgórza Piastowskie niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Zielonej Góry oraz okolicznej gminy Świdnica. Piękne i malownicze przyciągają rzesze spacerowiczów, ale również rowerzystów, którzy mkną leśnymi duktami. Okazuje się, że w nadchodzących miesiącach ten teren może zyskać nowe ścieżki rowerowe – wszystko za sprawą porozumienia, jakie podpisał urząd miasta, gmina Świdnica, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz rowerzyści ze stowarzyszenia Yolobike.

 - Pierwszym etapem będzie stworzenie rodzinnej trasy liczącej około 12 km. Na jej zaprojektowanie, przygotowanie i oznaczenie dajemy sobie czas od sześciu do ośmiu miesięcy. Myślę, że pierwsi rowerzyści mogliby z niej skorzystać jeszcze w tym roku – wyjaśnia Marcin Zając z Yolobike. Na tym jednak plany rozwoju sieci leśnych ścieżek rowerowych się nie kończą.

- Idea jest taka, że trasy, które powstaną dzięki naszej współpracy były dostępne dla każdego, ale miały jednak różne poziomy trudności i zawansowania. W planach oprócz ścieżki rodzinnej chcielibyśmy stworzyć m.in. trasę dla kolarstwa MTB, a w późniejszym czasie również dla kolarstwa grawitacyjnego – wskazuje M. Zając.

Prezydent Janusz Kubicki nie ukrywa zadowolenia z faktu, że mieszkańcy zyskają nowe tereny rekreacyjne. – Cieszę się z tego porozumienia. Sam jeżdżę na rowerze, już kiedyś marzyły mi się takie ciekawe leśne ścieżki. Jako miasto mieliśmy już koncepcję zagospodarowania Górki Tatrzańskiej. Myślę, że idealnie byłoby stamtąd zrobić w przyszłości fajny rowery zjazd w kierunku Ochli. Cały ten teren powinien służyć rekreacji i wypoczynkowi. Staramy się, aby było tu jak najwięcej ciekawych elementów, tak aby mieszkańcy mogli przyjść z całymi rodzinami i miło spędzić czas - przekonuje K. Kubicki.

Gospodarzem terenów, na których mają pojawić się nowe trasy jest Nadleśnictwo Zielona Góra. – Jako sygnatariusze porozumienia wspólnie z naszymi partnerami będziemy teraz szukać dofinansowania zewnętrznego na rozwój tych ścieżek. Od tego zależą kolejne etapy przedsięwzięcia – tłumaczy nadleśniczy Rafał Ozimiński. Ale jednocześnie zaznacza, że jest dobrej myśli, bowiem istnieje szereg funduszy, w których można szukać wsparcia na takie przedsięwzięcia.  

Co warto przypomnieć, Nadleśnictwo Zielona Góra w zeszłym roku usunęło z rejonu Wzgórz Piastowskich tzw. dzikie wyskocznie, które mogły stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla rowerzystów. Czy jest szansa, że podobne, ale już bezpieczne instalacje wrócą w tę okolicę?

- Jesteśmy otwarci na różne propozycje, rozmawialiśmy już na ten temat ze stowarzyszeniem. To właśnie m.in. z tego powodu chcielibyśmy zbudować ciekawy grawitacyjny zjazd. Jednocześnie mamy jednak nadzieję, że takich nielegalnych niebezpiecznych obiektów nie będzie już na naszym terenie przybywać – zaznacza nadleśniczy Ozimiński.

 

 

(md)
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…
wrzesień 12, 2023

Plac budowy przekazany wykonawcy. Na ul. Zjednoczenia ruszyła odbudowa wiaduktu

Pod koniec sierpnia prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę na odbudowę…
wrzesień 06, 2023

Duże ronda do przebudowy. Na Batorego i Sulechowskiej sygnalizacja jak na rondzie PCK!

Osiedle Czarkowo rozrasta się ekspresowo. Za Auchan również powstaje nowe…
sierpień 30, 2023

J.Kubicki: Cały czas coś gdzieś budujemy - Na Jagiellonki KTBS stawia kolejne bloki

Spółka KTBS buduje przy ul. Jagiellonki 3A-B dwa czteropiętrowe budynki…

Piękny jubileusz 50-lecia siedziby SP nr 1 - „Aby nie zatarły się wspomnienia!” [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa nr 1, czyli najstarsza szkoła w mieście, świętowała dzisiaj 50-lecie funkcjonowania w gmachu…

Tłumy na Dniu Otwartym MZK [ZDJĘCIA]

Dzień otwarty w Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej Górze przyciągnął tłumy mieszkańców. To była prawdziwa…

Ponad tysiąc kiełbasek i największe dmuchańce na świecie! To było cudowne pożegnanie lata [ZDJĘCIA]

- Dzieci szaleją na dmuchańcach, my jemy ostatnie kiełbaski z grilla w tym sezonie. Fajnie…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.