Będzie więcej leśnych ścieżek rowerowych. Miasto podpisało porozumienie z nadleśnictwem i rowerzystami! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Będzie więcej leśnych ścieżek rowerowych. Miasto podpisało porozumienie z nadleśnictwem i rowerzystami! [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
Dobra informacja dla fanów jednośladów! W środę, 12 kwietnia, pod wieżą Bismarcka symbolicznie podpisano porozumienie o budowie nowych leśnych ścieżek rowerowych w rejonie Wzgórz Piastowskich. – Im więcej takiej infrastruktury tym lepiej dla mieszkańców – mówi z uśmiechem prezydent Janusz Kubicki, jeden z sygnatariuszy dokumentu.

 

  

 

Wzgórza Piastowskie niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Zielonej Góry oraz okolicznej gminy Świdnica. Piękne i malownicze przyciągają rzesze spacerowiczów, ale również rowerzystów, którzy mkną leśnymi duktami. Okazuje się, że w nadchodzących miesiącach ten teren może zyskać nowe ścieżki rowerowe – wszystko za sprawą porozumienia, jakie podpisał urząd miasta, gmina Świdnica, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz rowerzyści ze stowarzyszenia Yolobike.

 - Pierwszym etapem będzie stworzenie rodzinnej trasy liczącej około 12 km. Na jej zaprojektowanie, przygotowanie i oznaczenie dajemy sobie czas od sześciu do ośmiu miesięcy. Myślę, że pierwsi rowerzyści mogliby z niej skorzystać jeszcze w tym roku – wyjaśnia Marcin Zając z Yolobike. Na tym jednak plany rozwoju sieci leśnych ścieżek rowerowych się nie kończą.

- Idea jest taka, że trasy, które powstaną dzięki naszej współpracy były dostępne dla każdego, ale miały jednak różne poziomy trudności i zawansowania. W planach oprócz ścieżki rodzinnej chcielibyśmy stworzyć m.in. trasę dla kolarstwa MTB, a w późniejszym czasie również dla kolarstwa grawitacyjnego – wskazuje M. Zając.

Prezydent Janusz Kubicki nie ukrywa zadowolenia z faktu, że mieszkańcy zyskają nowe tereny rekreacyjne. – Cieszę się z tego porozumienia. Sam jeżdżę na rowerze, już kiedyś marzyły mi się takie ciekawe leśne ścieżki. Jako miasto mieliśmy już koncepcję zagospodarowania Górki Tatrzańskiej. Myślę, że idealnie byłoby stamtąd zrobić w przyszłości fajny rowery zjazd w kierunku Ochli. Cały ten teren powinien służyć rekreacji i wypoczynkowi. Staramy się, aby było tu jak najwięcej ciekawych elementów, tak aby mieszkańcy mogli przyjść z całymi rodzinami i miło spędzić czas - przekonuje K. Kubicki.

Gospodarzem terenów, na których mają pojawić się nowe trasy jest Nadleśnictwo Zielona Góra. – Jako sygnatariusze porozumienia wspólnie z naszymi partnerami będziemy teraz szukać dofinansowania zewnętrznego na rozwój tych ścieżek. Od tego zależą kolejne etapy przedsięwzięcia – tłumaczy nadleśniczy Rafał Ozimiński. Ale jednocześnie zaznacza, że jest dobrej myśli, bowiem istnieje szereg funduszy, w których można szukać wsparcia na takie przedsięwzięcia.  

Co warto przypomnieć, Nadleśnictwo Zielona Góra w zeszłym roku usunęło z rejonu Wzgórz Piastowskich tzw. dzikie wyskocznie, które mogły stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla rowerzystów. Czy jest szansa, że podobne, ale już bezpieczne instalacje wrócą w tę okolicę?

- Jesteśmy otwarci na różne propozycje, rozmawialiśmy już na ten temat ze stowarzyszeniem. To właśnie m.in. z tego powodu chcielibyśmy zbudować ciekawy grawitacyjny zjazd. Jednocześnie mamy jednak nadzieję, że takich nielegalnych niebezpiecznych obiektów nie będzie już na naszym terenie przybywać – zaznacza nadleśniczy Ozimiński.

 

 

(md)
kwiecień 12, 2024

Chcesz wyremontować swoją zabytkową kamienicę? Złóż wniosek o dotację.

Kolejny raz z budżetu miasta popłyną pieniądze na ratowanie dachów,…
marzec 28, 2024

Mury pną się do góry! Przy ul. Suwalskiej powstają atrakcyjne mieszkania komunalne [ZDJĘCIA / WIDEO]

Na placu budowy przy ul. Suwalskiej praca wre! To właśnie…
marzec 22, 2024

CZAS NA MNIEJSZE DROGI

Zielonogórzanie często upominają się o remonty starych i budowę nowych…
marzec 21, 2024

Obwodnica Zachodnia będzie tańsza niż się spodziewano

Co z obwodnicą zachodnią Zielonej Góry? To jedno z pytań,…
marzec 13, 2024

JAK W CIECHOCINKU - ZNAMY DATĘ OTWARCIA PARKU TYSIĄCLECIA!

Co prawda park Tysiąclecia jeszcze sobie zimowo drzemie, ale tysiące…

FotoSpacer po zielonogórskiej starówce [ZDJĘCIA]

Na początek trochę nas rozpieściła, teraz się wycofała. Wiosna zaserwowała nam kilka ciepłych dni, ale…

Tańsza i odnawialna energia dla zielonogórzan

Planujemy w przetargu wybrać operatora, który krok po kroku pomoże mieszkańcom znaleźć na rynku najkorzystniejszą…

Zielona Góra liderem!

W samorządowym piśmie „Wspólnota” opublikowano ranking miast, w których podatki są najniższe. Jesteśmy na najwyższym…

Trwa dystrybucja kart na kąpielisko H2Ochla [WIDEO/ZDJĘCIA]

Ponad 8 tysięcy osób odwiedziło w miniony weekend nowe kąpielisko w Ochli. Dni otwarte okazały…

Apteki w Zielonej Górze 24 na dobę! [DYŻURY]

Zielonogórzanie od 16 kwietnia mogą już zaopatrywać się w leki i środki medyczne również w…

Otwarcie Psituliska w maju! A co z kociarnią?

- W połowie maja nowe schronisko dla piesków będzie gotowe. Później oczywiście odbiory prowadzone przez…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.