Będzie więcej leśnych ścieżek rowerowych. Miasto podpisało porozumienie z nadleśnictwem i rowerzystami! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Będzie więcej leśnych ścieżek rowerowych. Miasto podpisało porozumienie z nadleśnictwem i rowerzystami! [ZDJĘCIA / VIDEO] fot. Bartosz Mirosławski
Dobra informacja dla fanów jednośladów! W środę, 12 kwietnia, pod wieżą Bismarcka symbolicznie podpisano porozumienie o budowie nowych leśnych ścieżek rowerowych w rejonie Wzgórz Piastowskich. – Im więcej takiej infrastruktury tym lepiej dla mieszkańców – mówi z uśmiechem prezydent Janusz Kubicki, jeden z sygnatariuszy dokumentu.

 

  

 

Wzgórza Piastowskie niezmiennie cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców Zielonej Góry oraz okolicznej gminy Świdnica. Piękne i malownicze przyciągają rzesze spacerowiczów, ale również rowerzystów, którzy mkną leśnymi duktami. Okazuje się, że w nadchodzących miesiącach ten teren może zyskać nowe ścieżki rowerowe – wszystko za sprawą porozumienia, jakie podpisał urząd miasta, gmina Świdnica, Nadleśnictwo Zielona Góra oraz rowerzyści ze stowarzyszenia Yolobike.

 - Pierwszym etapem będzie stworzenie rodzinnej trasy liczącej około 12 km. Na jej zaprojektowanie, przygotowanie i oznaczenie dajemy sobie czas od sześciu do ośmiu miesięcy. Myślę, że pierwsi rowerzyści mogliby z niej skorzystać jeszcze w tym roku – wyjaśnia Marcin Zając z Yolobike. Na tym jednak plany rozwoju sieci leśnych ścieżek rowerowych się nie kończą.

- Idea jest taka, że trasy, które powstaną dzięki naszej współpracy były dostępne dla każdego, ale miały jednak różne poziomy trudności i zawansowania. W planach oprócz ścieżki rodzinnej chcielibyśmy stworzyć m.in. trasę dla kolarstwa MTB, a w późniejszym czasie również dla kolarstwa grawitacyjnego – wskazuje M. Zając.

Prezydent Janusz Kubicki nie ukrywa zadowolenia z faktu, że mieszkańcy zyskają nowe tereny rekreacyjne. – Cieszę się z tego porozumienia. Sam jeżdżę na rowerze, już kiedyś marzyły mi się takie ciekawe leśne ścieżki. Jako miasto mieliśmy już koncepcję zagospodarowania Górki Tatrzańskiej. Myślę, że idealnie byłoby stamtąd zrobić w przyszłości fajny rowery zjazd w kierunku Ochli. Cały ten teren powinien służyć rekreacji i wypoczynkowi. Staramy się, aby było tu jak najwięcej ciekawych elementów, tak aby mieszkańcy mogli przyjść z całymi rodzinami i miło spędzić czas - przekonuje K. Kubicki.

Gospodarzem terenów, na których mają pojawić się nowe trasy jest Nadleśnictwo Zielona Góra. – Jako sygnatariusze porozumienia wspólnie z naszymi partnerami będziemy teraz szukać dofinansowania zewnętrznego na rozwój tych ścieżek. Od tego zależą kolejne etapy przedsięwzięcia – tłumaczy nadleśniczy Rafał Ozimiński. Ale jednocześnie zaznacza, że jest dobrej myśli, bowiem istnieje szereg funduszy, w których można szukać wsparcia na takie przedsięwzięcia.  

Co warto przypomnieć, Nadleśnictwo Zielona Góra w zeszłym roku usunęło z rejonu Wzgórz Piastowskich tzw. dzikie wyskocznie, które mogły stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla rowerzystów. Czy jest szansa, że podobne, ale już bezpieczne instalacje wrócą w tę okolicę?

- Jesteśmy otwarci na różne propozycje, rozmawialiśmy już na ten temat ze stowarzyszeniem. To właśnie m.in. z tego powodu chcielibyśmy zbudować ciekawy grawitacyjny zjazd. Jednocześnie mamy jednak nadzieję, że takich nielegalnych niebezpiecznych obiektów nie będzie już na naszym terenie przybywać – zaznacza nadleśniczy Ozimiński.

 

 

(md)
grudzień 01, 2023

Miliony trafiły pod ziemię

Miasto teraz skutecznie obroni się przed deszczami. Zielonogórskie Wodociągi i…
grudzień 01, 2023

Remont przychodni w Starym Kisielinie

Rozmowy o przyszłości centrum medycznego przy ul. Pionierów Lubuskich 75…
listopad 30, 2023

J. Kubicki: Przy W69 nie ma ingerencji w tor. Prace idą sprawnie [ZDJĘCIA]

Jak przebiega przebudowa parku maszyn na stadionie żużlowym. - Prace…
listopad 24, 2023

„Inteligentne” światła usprawnią jazdę po mieście

Tego jeszcze nie było. Samochody i autobusy na kilku głównych…
listopad 24, 2023

Schronisko dla zwierząt nabiera kształtu. P. Wysocki: Oby pogoda pozwoliła nam dalej pracować [ZDJĘCIA]

Co się dzieje w schronisku dla bezdomnych zwierząt? – Mury…

CRS na święta - Jak będzie otwarty basen?

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zielonej Górze poinformował, jak w ostatnich dniach roku, zwłaszcza…

Seniorzy licznie odwiedzili Zatonie [ZDJĘCIA]

„Baśniowe Zatonie” – świąteczna iluminacja w Parku Książęcym, wciąż przyciąga ludzi. Na sobotę prezydent Janusz…

Śnieg i światło [FELIETON]

W niedzielny wieczór na schodach spotkałem sąsiadkę: - Widział pan, jak pięknie wygląda rynek? -…

Zmiany na zielonogórskich skrzyżowaniach. Ściąga dla kierowców

Zielonogórscy kierowcy pytają o inteligentne światła, dlatego przygotowaliśmy ściągę. Wyruszyliśmy w trasę wokół śródmieścia: dworzec…

Drzewko na święta. Miasto rozda choinki

Urząd miasta wspólnie z ZGK kolejny raz przygotował dla mieszkańców prezent na Boże Narodzenie -…

Ulica Jedności - Bruk jest tutaj wieczny

Ulica Jedności – gdy tam zaglądam to mam wrażenie, że przez lata nic się tam…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.