Bezpieczna, komfortowa i nowoczesna. Nowa ścieżka rowerowa przy Szosie Kisielińskiej [ZDJĘCIA]

Bezpieczna, komfortowa i nowoczesna. Nowa ścieżka rowerowa przy Szosie Kisielińskiej [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
Brak krawężników na przejazdach dla rowerzystów, oświetlenie LED, barierki z odblaskami ułatwiające jazdę po zmroku - tak w telegraficznym skrócie prezentuje się asfaltowa trasa dla rowerzystów przy Szosie Kisielińskiej. – Urzędnicy i projektanci uwzględnili wszystkie nasze uwagi – mówi radny Robert Górski, prezes Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. – Przypomnę, że na środku asfaltowej ścieżki sterczał słup oświetleniowy. Urzędnicy mówili, że nie da się go przesunąć. Po awanturze, jednak się udało – uśmiecha się Górski.  

 

Szosa Kisielińska na odcinku od zjazdu na Osiedle Pomorskie do ronda Orląt Lwowskich została rozbudowana. Powstały dwie jezdnie dwupasmowe, prawoskręty  i lewoskręty ułatwiające dojazd do powstającej galerii handlowej STOP SHOP. Inwestor wyłożył na ten cel 1,5 mln zł.

Oprócz ułatwień dla kierowców powstały drogi dla rowerów i pieszych, chodniki i wydzielone ścieżki rowerowe.

- Po północnej stronie powstała asfaltowa droga dla rowerów i pieszych, która połączyła istniejące trasy rowerowe biegnące od centrum miasta i od strony Starego Kisielina – tłumaczy radny Robert Górski (Zielona Razem), prezes Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. - Działkowcy zyskali też solidny dojazd z drogi głównej – dodaje.

Po południowej stronie usunięto pozapadane płytki chodnikowe z lat 80-tych. W ich miejscu powstały chodnik z polbruku i wydzielona droga dla rowerów z asfaltu. Obie części są wystarczająco szerokie, aby zapewnić swobodne mijanie się pieszych i dwukierunkowych ruch rowerowy. Innowacją jest brak krawężników na przejazdach dla rowerzystów. Projektant w porozumieniu z urzędnikami i stowarzyszeniem „Rowerem do przodu” zrezygnował z klasycznego oddzielenia jezdni od drogi dla rowerów betonowym prefabrykatem.

- Wykonawcy mają często problem, aby zamontować obrzeża idealnie na wysokość 0 cm, więc zdecydowano o bezpośrednim połączeniu asfaltu na jezdni z asfaltem na drodze dla rowerów. Rowerzyści mogą cieszyć się komfortową jazdą bez szkodliwych drgań – wyjaśnia Robert Górski. - Droga została oświetlona energooszczędnymi oprawami w technologii LED. Pojawiły się nowe nasadzenia drzew. Od strony ogródków działkowych, w miejscu znacznych różnic wysokości terenu zamontowano barierki w neutralnej szarej barwie z elementami odblaskowymi zapewniającymi właściwą widoczność w nocy. Co ważne barierki są zamontowane poza skrajnią poziomą tras rowerowych, aby rowerzysta nie mógł zahaczyć o nie kierownicą – wylicza Robert Górski.

Wszystkie znaki drogowe zostały umieszczone na wysięgnikach nad drogami dla rowerów, aby uniemożliwić kolizję z rowerzystami i zapewnić ich dobrą widoczność dla wszystkich uczestników ruchu. Nawierzchnia przejazdów dla rowerzystów została wymalowana na czerwono farbą grubowarstwową, która zapewnia wieloletnią trwałość bez odświeżania, dobrą widoczność i odpowiednią szorstkość przez co rowerzyści mogą czuć się na niej pewnie podczas deszczu czy roztopów.

Przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów zostały dodatkowe oświetlone, aby piesi i rowerzyści zbliżający się do nich byli z daleka widoczni dla kierowców.

- Takie rozwiązanie jest od wielu lat podstawowym standardem bezpieczeństwa przy realizacji miejskich inwestycji i jak pokazują statystyki przyczynia się do znacznego ograniczenia wypadków. Na drogach dla rowerów wymalowane zostały przejścia dla pieszych, piktogramy i przerywana linia osiowa rozdzielająca kierunku ruchu rowerzystów. W okolicy przystanku MZK droga dla rowerów została poprowadzona za wiatą, aby oddzielić rowerzystów od pasażerów wsiadających i wysiadających z autobusu – tłumaczy Górski.

 wzg

 

 

grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.