Bezpieczna, komfortowa i nowoczesna. Nowa ścieżka rowerowa przy Szosie Kisielińskiej [ZDJĘCIA]

Bezpieczna, komfortowa i nowoczesna. Nowa ścieżka rowerowa przy Szosie Kisielińskiej [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
Brak krawężników na przejazdach dla rowerzystów, oświetlenie LED, barierki z odblaskami ułatwiające jazdę po zmroku - tak w telegraficznym skrócie prezentuje się asfaltowa trasa dla rowerzystów przy Szosie Kisielińskiej. – Urzędnicy i projektanci uwzględnili wszystkie nasze uwagi – mówi radny Robert Górski, prezes Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. – Przypomnę, że na środku asfaltowej ścieżki sterczał słup oświetleniowy. Urzędnicy mówili, że nie da się go przesunąć. Po awanturze, jednak się udało – uśmiecha się Górski.  

 

Szosa Kisielińska na odcinku od zjazdu na Osiedle Pomorskie do ronda Orląt Lwowskich została rozbudowana. Powstały dwie jezdnie dwupasmowe, prawoskręty  i lewoskręty ułatwiające dojazd do powstającej galerii handlowej STOP SHOP. Inwestor wyłożył na ten cel 1,5 mln zł.

Oprócz ułatwień dla kierowców powstały drogi dla rowerów i pieszych, chodniki i wydzielone ścieżki rowerowe.

- Po północnej stronie powstała asfaltowa droga dla rowerów i pieszych, która połączyła istniejące trasy rowerowe biegnące od centrum miasta i od strony Starego Kisielina – tłumaczy radny Robert Górski (Zielona Razem), prezes Stowarzyszenia Rowerem do Przodu. - Działkowcy zyskali też solidny dojazd z drogi głównej – dodaje.

Po południowej stronie usunięto pozapadane płytki chodnikowe z lat 80-tych. W ich miejscu powstały chodnik z polbruku i wydzielona droga dla rowerów z asfaltu. Obie części są wystarczająco szerokie, aby zapewnić swobodne mijanie się pieszych i dwukierunkowych ruch rowerowy. Innowacją jest brak krawężników na przejazdach dla rowerzystów. Projektant w porozumieniu z urzędnikami i stowarzyszeniem „Rowerem do przodu” zrezygnował z klasycznego oddzielenia jezdni od drogi dla rowerów betonowym prefabrykatem.

- Wykonawcy mają często problem, aby zamontować obrzeża idealnie na wysokość 0 cm, więc zdecydowano o bezpośrednim połączeniu asfaltu na jezdni z asfaltem na drodze dla rowerów. Rowerzyści mogą cieszyć się komfortową jazdą bez szkodliwych drgań – wyjaśnia Robert Górski. - Droga została oświetlona energooszczędnymi oprawami w technologii LED. Pojawiły się nowe nasadzenia drzew. Od strony ogródków działkowych, w miejscu znacznych różnic wysokości terenu zamontowano barierki w neutralnej szarej barwie z elementami odblaskowymi zapewniającymi właściwą widoczność w nocy. Co ważne barierki są zamontowane poza skrajnią poziomą tras rowerowych, aby rowerzysta nie mógł zahaczyć o nie kierownicą – wylicza Robert Górski.

Wszystkie znaki drogowe zostały umieszczone na wysięgnikach nad drogami dla rowerów, aby uniemożliwić kolizję z rowerzystami i zapewnić ich dobrą widoczność dla wszystkich uczestników ruchu. Nawierzchnia przejazdów dla rowerzystów została wymalowana na czerwono farbą grubowarstwową, która zapewnia wieloletnią trwałość bez odświeżania, dobrą widoczność i odpowiednią szorstkość przez co rowerzyści mogą czuć się na niej pewnie podczas deszczu czy roztopów.

Przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerzystów zostały dodatkowe oświetlone, aby piesi i rowerzyści zbliżający się do nich byli z daleka widoczni dla kierowców.

- Takie rozwiązanie jest od wielu lat podstawowym standardem bezpieczeństwa przy realizacji miejskich inwestycji i jak pokazują statystyki przyczynia się do znacznego ograniczenia wypadków. Na drogach dla rowerów wymalowane zostały przejścia dla pieszych, piktogramy i przerywana linia osiowa rozdzielająca kierunku ruchu rowerzystów. W okolicy przystanku MZK droga dla rowerów została poprowadzona za wiatą, aby oddzielić rowerzystów od pasażerów wsiadających i wysiadających z autobusu – tłumaczy Górski.

 wzg

 

 

sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …
lipiec 07, 2022

Zielonogórskie Ogrody Kieszonkowe – upodobali je sobie studenci architektury [ZDJĘCIA]

Wielką popularnością zielonogórzan cieszą się Ogrody Kieszonkowe. To małe oazy…

Słupy SOS podniosą poziom bezpieczeństwa w mieście [ZDJĘCIA]

W centrum parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej przechodnie mogą napotkać tajemniczy pomarańczowy słup z…

Powraca Korowód Winobraniowy! Kiedy się odbędzie? Jaką przejdzie trasą?

Po dwóch latach do Zielonej Góry powraca korowód winobraniowy. Co ważne – tegoroczna edycja będzie…

Inflacja - Ile w tym roku z domowego budżetu „pochłonie” wyprawka szkolna?

Inflacja wpływa na ceny wszystkiego – przybory szkolne i podręczniki nie są wyjątkiem. Ile w…

Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA]

Raczki, kukułki, iryski, koguciki – choć ich historia sięga kilkudziesięciu lat, ciągle mają swoich wiernych…

Zielona Góra pożegnała Zbyszka Piwońskiego [ZDJĘCIA]

Był honorowym obywatelem Zielonej Góry, senatorem i byłym wojewodą zielonogórskim. Przy ul. Wrocławskiej, na starej…

Afera WORD, miasto walczy o Centrum Elektromobilności, nowe czerwone pojemniki na elektrośmieci - podsumowanie minionego…

Miniony tydzień zdominowany został przez aferę WORD, którą Gazeta Lubuska od dłuższego czasu dość szczegółowo…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.