Cigacice - jest przeprawa, ale z remontem

Do finału remontu brakuje już niewiele. Teraz budowlańcy montują oświetlenie i sterowanie ruchem, układają chodniki i ścieżkę rowerową. Do finału remontu brakuje już niewiele. Teraz budowlańcy montują oświetlenie i sterowanie ruchem, układają chodniki i ścieżkę rowerową. fot. Monika Zapotoczna UM
Złe wieści dla mieszkańców Cigacic i okolic. Zamiast w styczniu, most na Odrze ma być gotowy dopiero pod koniec marca.

 

Blisko dwuletni remont mostu w Cigacicach wciąż postępuje, zamiast się zakończyć. Teraz budowlańcy montują oświetlenie i sterowanie ruchem, układają chodniki z obu stron mostu i nową ścieżkę rowerową. I choć do celu zostało tak niewiele, finał zapowiadany na styczeń też spalił na panewce. Przypomnijmy: w listopadzie ub.r. po raz pierwszy powiat zielonogórski poinformował o wydłużeniu terminu prac na cigacickim moście do połowy stycznia br. O powodach poślizgu pisaliśmy w listopadowym wydaniu „Łącznika”. Dziś pada kolejna data - koniec marca br.

- Teoretycznie wydaje się, że ten termin nie jest już zagrożony… bo jest to długi czas na dokończenie prac - cedzi słowa Mirosław Andrasiak, członek zarządu powiatu zielonogórskiego i dodaje: - Jednak dziś ani zima, ani pandemia nie pozwalają składać takich deklaracji na sto procent. Trochę szkoda, bo z powodu inwestycji, która miała przynosić nam chlubę, znów musimy się tłumaczyć.

Jak mus, to mus.

- Na kolejne wydłużenie terminu, tym razem o dwa, dwa i pół miesiąca, złożyły się przede wszystkim dwie podstawowe przyczyny - wyjaśnia przedstawiciel starostwa. - Pierwsza: pogoda, czyli niskie temperatury i utrzymująca się wilgoć w powietrzu. Koniec listopada i cały grudzień nie były przyjazne dla kontynuowania zaplanowanych robót. Mimo rozstawionych namiotów, działających nagrzewnic i pootwieranych frontów robót, z powodów technologicznych wykonawca musiał przerwać niektóre prace. Jak znam życie, następny remont na moście w Cigacicach będzie za jakieś 20 lat, więc o technologicznym chodzeniu na skróty, byle jak najszybciej zakończyć ten remont, nie było mowy. Zależy nam na jakości wykonanych prac - to jest warunek konieczny. Drugą przyczyną jest pandemia, a z nią duża liczba zachorowań wśród samej załogi i opóźnienia w dostawach materiałów, m.in. elementów podwieszanych pod instalacje elektryczne i sterujących ruchem, które zamawiane są nawet za granicą. Te problemy mamy zresztą od roku, zakłady są zamykane, albo nie nadążają z dostawami.

Mimo zrozumienia obiektywnych przeszkód, w starostwie trwa dyskusja, na ile na remontowym poślizgu w Cigacicach zaważyły przyczyny niezależne od wrocławskiego konsorcjum, na ile również problemy samej firmy. W minioną środę, 12 bm., rada budowy spotkała się z właścicielem PBW Inżynierii i Probudowy.com.

- Być może w ramach rekompensaty będziemy oczekiwali od wykonawcy wydłużenia terminu gwarancji - zapowiadał powiat.

Jak się okazuje, negocjacje w tej sprawie otwarto w środę i trwają nadal. Dłuższą gwarancją na wyremontowanie starego mostu nie wolno gardzić, nawet jeśli życia mieszkańcom nadodrzańskich wiosek w pierwszych miesiącach nowego roku ona już nie uprości. Może kiedyś…

 

el - ŁZ
sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.