Coraz bliżej końca rozbudowy Ptasiego Azylu - Przyjechały eleganckie kontenery [ZDJĘCIA]

Kończy się rozbudowa Ptasiego Azylu przy Ogrodzie Botanicznym Kończy się rozbudowa Ptasiego Azylu przy Ogrodzie Botanicznym fot. Piotr Jędzura
Do rozbudowywanego Ptasiego Azylu w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym przyjechały już eleganckie kontenery, w których między innymi znajdzie się szpitalik dla chorych i zranionych ptaków. – Bardzo się cieszę, że dzięki wspólnej inicjatywie Miasta Zielona Góra, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych i Uniwersytetu Zielonogórskiego ptaki będą przebywały w lepszych warunkach – mówi Paweł Wysocki, z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, opiekun ogrodu botanicznego.

 

W trzech połączonych ze sobą kontenerach znajdą się część administracyjno-socjalna Ptasiego Azylu, szpitalik dla zwierząt i woliera zewnętrzna dla ptaków. Obiekt jest podłączony do mediów. Koszt modernizacji Ptasiego Azylu szacowany jest na około 500 tysięcy złotych. Za realizację zadania odpowiada Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.  

Przypomnijmy. Umowę w sprawie inwestycji podpisano w sierpniu, w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przekazał 180 tys. zł na modernizację placówki. - Cieszę się, że wokół tak szczytnego celu udało nam się stworzyć prawdziwy „konglomerat”, w modernizację Ptasiego Azylu oprócz miasta zaangażował się Uniwersytet Zielonogórski, Lasy Państwowe oraz właśnie Fundusz Ochrony Środowiska – mówił na łamach „Łącznika Zielonogórskiego”, prezydent Janusz Kubicki.

Dlaczego takie miejsce jest potrzebne?

- W Lubuskiem brakuje ośrodków, które zajmują się leczeniem ptactwa, w Zielonej Górze-Starym Kisielinie jeszcze państwo Rosikowie im pomagają. Współpracujemy z nimi, odsyłając niektóre zwierzęta.  - mówi doktor Ewa Burda, z Instytutu Nauk Biologicznych UZ, odpowiedzialna za Ptasi Azyl. – Do naszego ośrodka przyjmujemy chore ptaki z całego województwa: Żagania, Żar, Nowej Soli, Międzyrzecza i Słubic, a nawet zaobrączkowane bociany białe i bieliki z Niemiec. W mieście skrzydlatymi pacjentami są m.in. gołębie, wróble, sikorki, kosy, dzięcioły, kanie rude i czarne oraz krukowate. Nie przyjmujemy jednak gatunków łownych – zastrzega E. Burda.

Lasy Państwowe dołożyły do inwestycji około 70 tysięcy złotych. – Chętnie przychyliliśmy się do prośby miasta, aby dofinansować rozbudowę Ptasiego Azylu – mówi nadleśniczy Rafał Ozimski. – Ośrodki, które leczą ptaki są przepełnione, bo coraz więcej skrzydlatych potrzebuje pomocy. Wiele drzew dziuplastych pada po wichurach, a to oznacza kłopoty dla ptaków, są ranione albo giną.

Ekologia jest ważna

Bardzo się cieszę, że dzięki wspólnej inicjatywie Miasta Zielona Góra, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasów Państwowych i Uniwersytetu Zielonogórskiego ptaki będą przebywały w lepszych warunkach – mówi Paweł Wysocki, z Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, opiekun ogrodu botanicznego. – Ptasi Azyl będzie przeniesiony za ogród botaniczny.

Piotr Barczak, członek rady nadzorczej WFOŚ zwraca uwagę na ekologiczny aspekt całego przedsięwzięcia. – To projekt edukacyjny, który pokazuje, że ochrona przyrody, w tym wypadku ptactwa jest dla nas ważna. Buduje to markę Zielonej Góry jako miasta dbającego o bioróżnorodność przyrodniczą – mówi Piotr Barczak.

 

rk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Dziś w Zielonej Górze Mikołaj zostawia sanie i renifery, będzie jeździł autobusem MZK! [ROZKŁAD JAZDY]

Będą drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji i sponsorzy…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

Zielonogórzanie rozświetlili miasto. Na Kaczym Dole kopią i równają. Senator Dowhan obrażał byłą żonę w…

Podsumowanie minionego tygodnia zaczynamy oczywiście od świątecznej atmosfery, która na dobre rozgościła się w Zielonej…

Zielona Góra rozświetliła się na Święta! Był Mikołaj i choinka z lasu! [ZDJĘCIA]

Raz w roku jest taki moment, kiedy zielonogórzanie wspólnie tworzą magiczną atmosferę świąt. Właśnie dziś…

Mikołaj odwiedził Ogród Botaniczny. Odebrał setki listów od dzieci [ZDJĘCIA]

Spotkanie ze Świętym Mikołajem w Ogrodzie Botanicznym przyciągnęło mnóstwo dzieci. – Wspólnie pisaliśmy listy, tworzyliśmy…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.