Czas na zmiany. Amfiteatr!

Czas na zmiany. Amfiteatr!
Architekci i specjaliści od projektowania z Polski i zagranicy podejmą się próby nadania nowego wyglądu i funkcjonalności jednemu z najbardziej znanych obiektów na kulturalnej mapie miasta. Chodzi oczywiście o amfiteatr. Informacją o przystąpieniu do prac nad kompleksową zmianą użyteczności historycznego dla Zielonej Góry obiektu podzielił się na swoim profilu w mediach społecznościowych prezydent miasta - Janusz Kubicki. https://www.facebook.com/janusz.kubicki.35/posts/2458380707741472 Jak będzie w przyszłości wyglądał nowy obiekt? Tego na razie nie wiemy. Pewnym jest, że od lat wymaga gruntownego remontu. Aby to miejsce tętniło życiem, po prostu musi zostać dostosowane do obecnych realiów architektonicznych, ale również scenicznych, o czym z resztą niejednokrotnie informowali urzędnicy miejscy, wręczając uczestnikom imprez w amfiteatrze ulotki... Przepraszające za stan blisko 50-letniego obiektu kultury.
Według specyfikacji konkursowej ogłoszonej przez Zielonogórski Ośrodek Kultury nowy obiekt ma być zadaszony, będąc jednocześnie dostosowanym do imprez o charakterze kulturalnym, ale również spełniając funkcję centrum kongresowego. Całość projektowanej inwestycji ma być multifunkcyjna, czyli pozwolić na to aby obiekt mógł się utrzymywać ze swojej działalności przez okrągły rok. O ostatecznym kształcie nowego obiektu zadecydują przede wszystkim architekci wchodzący w skład konkursowego jury w zdecydowanej większości będący członkami Stowarzyszenia Architektów Polski pod przewodnictwem Mariana Fikusa z poznańskiego oddziału SARP. Oni też zdecydują o tym kto zgarnie nagrody pieniężne za projekty, których łączna pula wynosi ponad 100 tysięcy złotych. Firmy, które myślą o realizacji tej przełomowej dla Zielonej Góry inwestycji mają czas do 22. października, żeby zgłosić się do konkursu. - Procedura jest bardzo skomplikowana - mówi Agata Miedzińska, szefowa ZOK. - Zależy nam jednak na tym, żeby Amfiteatr odzyskał dawny blask. Co ważne, cały proces inwestycyjny musi odbyć się przy bezwzględnym poszanowaniu otoczenia obecnego amfiteatru, współgrać z nim i nie ingerować w przestrzenny ład tego miejsca. To oznacza, że nie powinniśmy się obawiać o zmianę krajobrazu "wrót na Wzgórza Piastowskie", a liczyć wyłącznie na jego poprawę. Czas na kulturalną perełkę na miarę XXI wieku w naszym mieście. Trzymamy kciuki!
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…
listopad 15, 2022

Coraz bliżej końca rozbudowy Ptasiego Azylu - Przyjechały eleganckie kontenery [ZDJĘCIA]

Do rozbudowywanego Ptasiego Azylu w zielonogórskim Ogrodzie Botanicznym przyjechały już…
listopad 15, 2022

Woonerf przy ul. Kupieckiej staje się faktem! Za miesiąc poznamy projekt!

- Efekty prac projektowych poznamy za miesiąc. Woonerf staje się…
listopad 14, 2022

Kamienica przy Wąskiej po remoncie – była ruderą, a jest piękna! [ZDJĘCIA]

Zabytkowa kamienica przy ul. Wąskiej 9 była w bardzo złym…

Janusz Kubicki: Oszczędzamy! Rezygnujemy z promocji, reklam i hucznych obchodów jubileuszu

- Popatrzmy z jakim pietyzmem zarząd województwa ogłasza budowę pałacu marszałkowskiego. W tym trudnym czasie…

To ostatni dzień na wypożyczenie Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jutro jednoślady jadą do serwisu

Jutro (1.12) charakterystyczne zielone rowery znikną z ulic. Kończy się sezon Zielonogórskiego Roweru Miejskiego. Jednoślady…

Pojawiają się już świąteczne ozdoby w Zielonej Górze [ZDJĘCIA]

Kto po zmierzchu przejeżdżał ul. Bohaterów Westerplatte, z pewnością poczuł już świąteczną atmosferę. Nasłupowe dekoracje…

Janusz Kubicki: Lubuskie z UE dostanie więcej euro, więc dlaczego odbiera się pieniądze mieszkańcom Zielonej…

- Województwo lubuskie w nowej perspektywie ma dostać ok. miliard euro, region liczy ok. milion…

Kiedyś w Zielonej Górze – Powstaje Kino Zuch!

Ciekawe czy bez odwilży październikowej i dojścia do władzy Władysława Gomułki powstałoby w mieście kino…

„Robocza” sesja rady miasta - Na agendzie apteki, nowe pomniki przyrody i plany miejscowe

Ostatnia sesja rady miasta, 29 listopada, miała wyjątkowo spokojny przebieg. Radni zajęli się wieloma formalnymi…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.