Do remontu wiadukt i zniszczona droga na osiedlu

Poprawiana będzie wschodnia jezdnia wiaduktu na ul. Zjednoczenia Poprawiana będzie wschodnia jezdnia wiaduktu na ul. Zjednoczenia fot. Bartosz Mirosławski
Kolejny odcinek ul. Zjednoczenia będzie remontowany. Teraz fragmentem do ul. Energetyków wraz ze wschodnią częścią wiaduktu (jezdnia w stronę marketu Kaufland) zajmie się konsorcjum firm: Inżynieria z Wrocławia i Dromosttor z Lwówka Śląskiego. Miasto planuje też przebudowę ul. Osiedle Śląskie.

 

Przetarg na remont ul. Zjednoczenia magistrat ogłosił jeszcze we wrześniu. Kilka firm złożyło propozycje, najtańsza z ofert wyniosła 12,7 mln zł i o ponad 1,5 mln zł przekraczała sumę zaplanowaną na inwestycję w budżecie (11,1 mln zł).

- Prezydent Janusz Kubicki zdecydował, że miasto dołoży brakującą kwotę do tej bardzo ważnej inwestycji drogowej - mówi Krzysztof Staniszewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie.

Konsorcjum firm na prace drogowe będzie miało rok od daty podpisania umowy. Wiadukt, ale i dojazd do niego, czyli obie jezdnie ul. Zjednoczenia, są obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Magistrat otrzymał 6 mln zł rządowej dotacji z subwencji ogólnej na to zadanie.

W ramach inwestycji przy wiadukcie zostaną wykonane m.in. prace rozbiórkowe i roboty ziemne, żelbetonowe płyty przejściowe na dojazdach, nowe elementy gzymsów oraz kap (część wiaduktu, na której znajdują się chodniki - przyp. rk), zamontowane będą balustrady i barierki oraz elementy krawężników. Ruch planowany jest po drugiej stronie wiaduktu. Zmotoryzowani muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Miasto przewiduje przebudowę nawierzchni chodników i ciągów pieszo-rowerowych, budowę ciągów rowerowych, przebudowę zjazdów o nawierzchni bitumicznej i z kostki betonowej, budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę oświetlenia ulicznego i rekultywację istniejących terenów zielonych.

W zeszłym roku poprawiono fragment ul. Zjednoczenia od ronda Herberta do serwisu ogumienia. Roboty za 4 mln 300 tys. zł wykonała firma Kontrakt z Krosna Odrz. Po zakończeniu prac na pierwszym wiadukcie, do remontu będzie drugi. Oba obiekty powstały w 1977 r., wcześniej odnawiano je w latach 1997-1998.

Na tym nie koniec planowanych remontów na drogach. Magistrat szuka też firmy, która przebuduje ul. Osiedle Śląskie, od krzyżówki z ul. Osiedle Pomorskie aż do pętli autobusowej. Nawierzchnia jest mocno zniszczona, między innymi przez ciężki sprzęt, który dojeżdżał na plac budowy budynków wielorodzinnych w sąsiedztwie pętli. W ramach zadania zostaną też odnowione chodnik i ścieżka rowerowa, na której polbruk zostanie zastąpiony asfaltem. Przejazd na dwóch kółkach ma być bardziej przyjazny między innymi dzięki obniżeniu krawężników do poziomu zera centymetrów i oddzieleniu ścieżki od chodnika o szerokości dwóch metrów. Na nim spokojnie minie się trzech pieszych i nie będzie musiało wchodzić na drogę dla rowerów. Powstanie też nowy zbiornik retencyjny, a wzdłuż ul. Osiedle Śląskie także nowe miejsca parkingowe.

- Przy domach za pętlą autobusową położymy nową nawierzchnię, do tej inwestycji zgodnie z umową dołoży się deweloper, poznańska firma Agrobex - dodaje dyrektor Staniszewski.

W projekcie znalazła się też budowa dwóch zatoczek dla autobusów - po obu stronach drogi - co ma znacznie usprawnić ruch.

Miasto zaplanowało na ten cel 3 mln zł w budżecie. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę w tym roku i podpisać z nim umowę, remont zakończy się w połowie 2022 r.

 

Nawierzchnię ul. Osiedle Śląskie zniszczył m.in. ciężki sprzęt - Fot. Bartosz Mirosławski

 

(rk) - łz
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …

Sierpień 1979 w Zielonej Górze - W jeden dzień ze stanu pracowników MZK zniknęło 23…

Wyobraźcie sobie - w jeden dzień ze stanu pracowników MZK zniknęło 23 kierowców. Nie było…

Tych trunków nie można przegapić! Nowe etykiety Winobraniowych Win Jubileuszowych! [ZDJĘCIA]

To asy tegorocznego Winobrania! Przyjrzyjcie się dokładnie etykietom w stylu art deco, które wspólnie z…

Uchodźcy relokowani - Hala posprzątana - Wracają sportowcy [ZDJĘCIA]

Zostanie do zrobienia jeszcze drobny remont i do hali akrobatycznej przy ul. Urszuli powrócą sportowcy.…

Kiedyś górowała nad centrum Zielonej Góry – miejska gazownia

Kiedyś górowała nad centrum Zielonej Góry – miejska gazownia - pisze Tomasz Czyżniewski. - W…

Weekend w Zielonej Górze z telewizyjnym reality-show w samym sercu miasta!

Weekend upłynie też pod znakiem rywalizacji w samym sercu miasta. U stóp deptaka odbędzie się…

Jak miasto oszczędza podczas inflacji? Prezydent: Każdą złotówkę oglądamy trzy razy

Czy Zielona Góra stara się lub musi oszczędzać? Zwłaszcza w dobie inflacji? A jeśli tak,…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.