Do remontu wiadukt i zniszczona droga na osiedlu

Poprawiana będzie wschodnia jezdnia wiaduktu na ul. Zjednoczenia Poprawiana będzie wschodnia jezdnia wiaduktu na ul. Zjednoczenia fot. Bartosz Mirosławski
Kolejny odcinek ul. Zjednoczenia będzie remontowany. Teraz fragmentem do ul. Energetyków wraz ze wschodnią częścią wiaduktu (jezdnia w stronę marketu Kaufland) zajmie się konsorcjum firm: Inżynieria z Wrocławia i Dromosttor z Lwówka Śląskiego. Miasto planuje też przebudowę ul. Osiedle Śląskie.

 

Przetarg na remont ul. Zjednoczenia magistrat ogłosił jeszcze we wrześniu. Kilka firm złożyło propozycje, najtańsza z ofert wyniosła 12,7 mln zł i o ponad 1,5 mln zł przekraczała sumę zaplanowaną na inwestycję w budżecie (11,1 mln zł).

- Prezydent Janusz Kubicki zdecydował, że miasto dołoży brakującą kwotę do tej bardzo ważnej inwestycji drogowej - mówi Krzysztof Staniszewski, dyrektor Departamentu Zarządzania Drogami w magistracie.

Konsorcjum firm na prace drogowe będzie miało rok od daty podpisania umowy. Wiadukt, ale i dojazd do niego, czyli obie jezdnie ul. Zjednoczenia, są obecnie w bardzo złym stanie technicznym. Magistrat otrzymał 6 mln zł rządowej dotacji z subwencji ogólnej na to zadanie.

W ramach inwestycji przy wiadukcie zostaną wykonane m.in. prace rozbiórkowe i roboty ziemne, żelbetonowe płyty przejściowe na dojazdach, nowe elementy gzymsów oraz kap (część wiaduktu, na której znajdują się chodniki - przyp. rk), zamontowane będą balustrady i barierki oraz elementy krawężników. Ruch planowany jest po drugiej stronie wiaduktu. Zmotoryzowani muszą liczyć się ze sporymi utrudnieniami. Miasto przewiduje przebudowę nawierzchni chodników i ciągów pieszo-rowerowych, budowę ciągów rowerowych, przebudowę zjazdów o nawierzchni bitumicznej i z kostki betonowej, budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę oświetlenia ulicznego i rekultywację istniejących terenów zielonych.

W zeszłym roku poprawiono fragment ul. Zjednoczenia od ronda Herberta do serwisu ogumienia. Roboty za 4 mln 300 tys. zł wykonała firma Kontrakt z Krosna Odrz. Po zakończeniu prac na pierwszym wiadukcie, do remontu będzie drugi. Oba obiekty powstały w 1977 r., wcześniej odnawiano je w latach 1997-1998.

Na tym nie koniec planowanych remontów na drogach. Magistrat szuka też firmy, która przebuduje ul. Osiedle Śląskie, od krzyżówki z ul. Osiedle Pomorskie aż do pętli autobusowej. Nawierzchnia jest mocno zniszczona, między innymi przez ciężki sprzęt, który dojeżdżał na plac budowy budynków wielorodzinnych w sąsiedztwie pętli. W ramach zadania zostaną też odnowione chodnik i ścieżka rowerowa, na której polbruk zostanie zastąpiony asfaltem. Przejazd na dwóch kółkach ma być bardziej przyjazny między innymi dzięki obniżeniu krawężników do poziomu zera centymetrów i oddzieleniu ścieżki od chodnika o szerokości dwóch metrów. Na nim spokojnie minie się trzech pieszych i nie będzie musiało wchodzić na drogę dla rowerów. Powstanie też nowy zbiornik retencyjny, a wzdłuż ul. Osiedle Śląskie także nowe miejsca parkingowe.

- Przy domach za pętlą autobusową położymy nową nawierzchnię, do tej inwestycji zgodnie z umową dołoży się deweloper, poznańska firma Agrobex - dodaje dyrektor Staniszewski.

W projekcie znalazła się też budowa dwóch zatoczek dla autobusów - po obu stronach drogi - co ma znacznie usprawnić ruch.

Miasto zaplanowało na ten cel 3 mln zł w budżecie. Jeśli uda się wyłonić wykonawcę w tym roku i podpisać z nim umowę, remont zakończy się w połowie 2022 r.

 

Nawierzchnię ul. Osiedle Śląskie zniszczył m.in. ciężki sprzęt - Fot. Bartosz Mirosławski

 

(rk) - łz
wrzesień 13, 2023

W Suchej otwarto nowy plac zabaw [ZDJĘCIA]

W sołectwie Sucha był jeden plac zabaw (za kościołem), ale…
wrzesień 12, 2023

Na ul. Wrocławskiej spore zmiany. Już niebawem koniec utrudnień

Dodatkowy pas ruchu, mniejsze wysepki i przeniesione przejście dla pieszych.…
wrzesień 12, 2023

Plac budowy przekazany wykonawcy. Na ul. Zjednoczenia ruszyła odbudowa wiaduktu

Pod koniec sierpnia prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę na odbudowę…
wrzesień 06, 2023

Duże ronda do przebudowy. Na Batorego i Sulechowskiej sygnalizacja jak na rondzie PCK!

Osiedle Czarkowo rozrasta się ekspresowo. Za Auchan również powstaje nowe…
sierpień 30, 2023

J.Kubicki: Cały czas coś gdzieś budujemy - Na Jagiellonki KTBS stawia kolejne bloki

Spółka KTBS buduje przy ul. Jagiellonki 3A-B dwa czteropiętrowe budynki…

Tor Spartakusa i Labirynt Minotaura w Dolinie Gęśnika

Jutro (23 września) w godz. 12-16 odbędzie Grillowane Party w Dolinie Gęśnika. Wstęp na wydarzenie,…

ZGK ogłasza konkurs! Ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście?

Zastanawiacie się ile odpadów wyprodukowali w tym roku winobraniowi goście? Tego dowiemy się już w…

Dziś autobusami MZK jeździmy bez biletów. Co trzeba zrobić?

Weź ze sobą ważny dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz prawo jazdy (dokument papierowy lub elektroniczny)…

Dzień otwarty na zajezdni MZK. „Zielonogórzanie pokochali elektryki” [ZDJĘCIA / WIDEO]

Miejski Zakład Komunikacji zaprasza w sobotę, 23 września, na dzień otwarty na zajezdni przy ul.…

Bronił „Medyka” i stracił pracę. Nie odpuścił i wraca!

To była polityczna zemsta marszałek Elżbiety Polak! - tak komentowane było odwołanie Jarosława Marcinkowskiego z…

F. Czeszyk: Mamy patent na zwijanie asfaltu. Pora na SP1 [WIZUALIZACJE]

- Zwinęliśmy asfalt na Kaczym Dole, to po sąsiedzku, przy SP1 też szykujemy się do…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.