Droga na Śląskim jak nowa [ZDJĘCIA]

Droga na Śląskim jak nowa [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
Nawierzchnia jezdni równa jak stół, asfaltowa ścieżka rowerowa, proste chodniki oraz nowe lampy. Ulica Osiedle Śląskie po przebudowie powinna zadowolić nawet największych malkontentów, oczekujących na bezpieczne i eleganckie drogi.

 

Tego remontu nie dało się uniknąć. Nawierzchnia drogi na Osiedlu Śląskim, od krzyżówki z ul. Osiedle Pomorskie aż do pętli autobusowej, najlepsze lata już miała za sobą. Dodatkowo została mocno zniszczona m.in. przez ciężki sprzęt dojeżdżający na plac budowy budynków wielorodzinnych w sąsiedztwie pętli. Poznańska firma Agrobex, deweloper zachował się jednak honorowo i zgodnie z umową zawartą z miastem, dorzucił się do tego projektu. Zadanie zamknęło się w kwocie 3 mln zł.

Droga zyskała nowy dywanik asfaltowy, a przy domkach jednorodzinnych za pętlą autobusową powstał nowy odcinek jezdni. Przed zmianą, mieszkańcy korzystali z drogi gruntowej, co było uciążliwe zwłaszcza po ulewach. A skoro mowa o wodach opadowych, w ramach tego zadania wykonano zbiornik retencyjny wraz z kanalizacją deszczową. Wzdłuż ul. Osiedle Śląskie pojawiło się kilkanaście nowych miejsc parkingowych. Powstały też dwie nowe zatoczki autobusowe – po obu stronach jezdni, co ma znacznie usprawnić ruch.

 

Mamy też bardzo dobre wieści dla zielonogórzan, którzy lubią przemieszczać się po mieście na dwóch kółkach. Na odcinku ścieżki rowerowej, za pętlą autobusową aż do krzyżówki z osiedlem Śląskim, polbruk został zastąpiony przez asfalt. – Asfalt to o wiele lepsze rozwiązanie – mówi Robert Górski, szef stowarzyszenia Rowerem do Przodu i dodaje: - Po piętnastu latach widać, że polbrukowa droga dla rowerów na os. Śląskim się zapadła. Ta asfaltowa będzie znacznie bardziej trwała i bezpieczniejsza dla rowerzystów. Piesi traktują polbrukową ścieżkę jak kolorowy chodnik i swobodnie sobie po niej spacerują. Ponadto asfalt znacznie podnosi komfort jazdy.

 

Przejazd na dwóch kółkach będzie też bardziej przyjazny dzięki obniżeniu krawężników do poziomu zera centymetrów i oddzieleniu ścieżki od chodnika, który ma szerokość dwóch metrów. Dzięki temu bez problemu minie się na nim trzech pieszych i nie będzie musiało wchodzić na drogę dla rowerów. Przed remontem były z tym problemy.

 

 

Zadowolenia z kolejnej ważnej inwestycji nie ukrywa prezydent Zielonej Góry. – Cały czas zmieniamy i przebudowujemy nasze miasto na jeszcze piękniejsze. Wiem, że jest jeszcze wiele dróg do zrobienia, a czasy bardzo trudne, trwa wojna w Ukrainie, zmagamy się drożyzną. Cały czas jednak szukamy pieniędzy i rozwiązań, aby jeszcze szybciej remontować nasze miasto, nie ma się co załamywać – komentuje Janusz Kubicki.

 

- We wtorek (30.08) planujemy odbiór tej inwestycji - wyjaśnia Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie. – Trzeba jeszcze posiać trawę i posprzątać plac budowy.

W ciągu tygodnia wykonawca przestawi tablicę świetlną z rozkładem jazdy autobusów bliżej przystanku autobusowego (w miejscu styku pasa zieleni z chodnikiem).

Wykonawcą inwestycji była kożuchowska firma Bud-Dróg z Kożuchowa. Ta sama, która w tym roku przebudowała Szosę Kisielińską (dwupasmówka od ronda Orląt Lwowskich i wjazdy do nowej galerii Stop Shop) i odnowiła ulicę Ludową.

 

 

rk
czerwiec 09, 2023

Wysyp ofert na odbudowę wiaduktu

Aż 15 firm chce „naprawić” wschodnią nitkę wiaduktu na ul.…
czerwiec 01, 2023

Najpierw wiadukty, później estakady. Miasto szykuje drogowe nowości

Najpierw budowa brakującego wiaduktu, później rozbiórka i odbudowa kolejnego. Prezydent…
maj 31, 2023

Wysocki chwycił za piłę. Radny mebluje domki dla zwierząt w minizoo [WIDEO]

Szykujcie popcorn i zajmujcie wygodne miejsca! Radny Paweł Wysocki zaprasza…
maj 31, 2023

Nowa hala na terenie ZGK w Raculi. „Cały czas się rozwijamy i inwestujemy” [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach informowaliśmy o tym, że Zakład Gospodarki Komunalnej…
maj 26, 2023

Paweł Wysocki z kamerą wśród zwierząt [WIDEO]

Radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) zrzucił marynarkę, założył ogrodniczki, wziął…

As w rękawie i nasz miejski, oryginalny skarb [ZDJĘCIA]

Jeszcze tam nie byliście? To wciąż macie szansę! Możecie wybrać się na nietypowe i bardzo…

Przetarg rozstrzygnięty. Czas budować schronisko

Czworonożni mieszkańcy schroniska dla bezdomnych zwierząt wkrótce będą mieć nowy, piękny dom. Koszt inwestycji jest…

Wszyscy kręcimy dla Zielonej Góry. Stuknęło nam 100 tys. kilometrów!

Dla Zielonej Góry kręcą młodsi i starsi. Rowerzyści mkną przez miasto i nabijają cenne kilometry…

Wieńce wiszą na zielonogórskim ratuszu! Czas zejść do piwnic winiarskich! [ZDJĘCIA]

W środę rano przed ratuszem pojawili się alpiniści z zielonogórskiej firmy Alpinex. Zadanie mieli jasne:…

Jutro Boże Ciało. Sprawdźcie, którędy przejdzie procesja!

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, to jedno z najważniejszych świąt w…

W Boże Ciało autobusy MZK pojadą inaczej!

Miejski Zakład Komunikacji Sp. z o.o. informuje, że w dniu 8 czerwca 2023 r. w…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.