Droga na Śląskim jak nowa [ZDJĘCIA]

Droga na Śląskim jak nowa [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
Nawierzchnia jezdni równa jak stół, asfaltowa ścieżka rowerowa, proste chodniki oraz nowe lampy. Ulica Osiedle Śląskie po przebudowie powinna zadowolić nawet największych malkontentów, oczekujących na bezpieczne i eleganckie drogi.

 

Tego remontu nie dało się uniknąć. Nawierzchnia drogi na Osiedlu Śląskim, od krzyżówki z ul. Osiedle Pomorskie aż do pętli autobusowej, najlepsze lata już miała za sobą. Dodatkowo została mocno zniszczona m.in. przez ciężki sprzęt dojeżdżający na plac budowy budynków wielorodzinnych w sąsiedztwie pętli. Poznańska firma Agrobex, deweloper zachował się jednak honorowo i zgodnie z umową zawartą z miastem, dorzucił się do tego projektu. Zadanie zamknęło się w kwocie 3 mln zł.

Droga zyskała nowy dywanik asfaltowy, a przy domkach jednorodzinnych za pętlą autobusową powstał nowy odcinek jezdni. Przed zmianą, mieszkańcy korzystali z drogi gruntowej, co było uciążliwe zwłaszcza po ulewach. A skoro mowa o wodach opadowych, w ramach tego zadania wykonano zbiornik retencyjny wraz z kanalizacją deszczową. Wzdłuż ul. Osiedle Śląskie pojawiło się kilkanaście nowych miejsc parkingowych. Powstały też dwie nowe zatoczki autobusowe – po obu stronach jezdni, co ma znacznie usprawnić ruch.

 

Mamy też bardzo dobre wieści dla zielonogórzan, którzy lubią przemieszczać się po mieście na dwóch kółkach. Na odcinku ścieżki rowerowej, za pętlą autobusową aż do krzyżówki z osiedlem Śląskim, polbruk został zastąpiony przez asfalt. – Asfalt to o wiele lepsze rozwiązanie – mówi Robert Górski, szef stowarzyszenia Rowerem do Przodu i dodaje: - Po piętnastu latach widać, że polbrukowa droga dla rowerów na os. Śląskim się zapadła. Ta asfaltowa będzie znacznie bardziej trwała i bezpieczniejsza dla rowerzystów. Piesi traktują polbrukową ścieżkę jak kolorowy chodnik i swobodnie sobie po niej spacerują. Ponadto asfalt znacznie podnosi komfort jazdy.

 

Przejazd na dwóch kółkach będzie też bardziej przyjazny dzięki obniżeniu krawężników do poziomu zera centymetrów i oddzieleniu ścieżki od chodnika, który ma szerokość dwóch metrów. Dzięki temu bez problemu minie się na nim trzech pieszych i nie będzie musiało wchodzić na drogę dla rowerów. Przed remontem były z tym problemy.

 

 

Zadowolenia z kolejnej ważnej inwestycji nie ukrywa prezydent Zielonej Góry. – Cały czas zmieniamy i przebudowujemy nasze miasto na jeszcze piękniejsze. Wiem, że jest jeszcze wiele dróg do zrobienia, a czasy bardzo trudne, trwa wojna w Ukrainie, zmagamy się drożyzną. Cały czas jednak szukamy pieniędzy i rozwiązań, aby jeszcze szybciej remontować nasze miasto, nie ma się co załamywać – komentuje Janusz Kubicki.

 

- We wtorek (30.08) planujemy odbiór tej inwestycji - wyjaśnia Krzysztof Jarosz, kierownik Biura Budowy Dróg w magistracie. – Trzeba jeszcze posiać trawę i posprzątać plac budowy.

W ciągu tygodnia wykonawca przestawi tablicę świetlną z rozkładem jazdy autobusów bliżej przystanku autobusowego (w miejscu styku pasa zieleni z chodnikiem).

Wykonawcą inwestycji była kożuchowska firma Bud-Dróg z Kożuchowa. Ta sama, która w tym roku przebudowała Szosę Kisielińską (dwupasmówka od ronda Orląt Lwowskich i wjazdy do nowej galerii Stop Shop) i odnowiła ulicę Ludową.

 

 

rk
wrzesień 28, 2022

Rusza remont ważnego skrzyżowania! Umowa podpisana! [ZDJĘCIA / WIZUALIZACJE]

Dzisiaj (28.09) prezydent Janusz Kubicki podpisał umowę z firmą Bud-Dróg…
wrzesień 23, 2022

Dzięki inwestycjom i wsparciu miasta działkowcy z ROD „Związkowiec” ruszyli do przodu! [ZDJĘCIA]

Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, w Rodzinnych Ogrodach Działkowych…
wrzesień 23, 2022

Druga kondygnacja gotowa, za chwilę pora na dach [ZDJĘCIA]

W błyskawicznym tempie rośnie nowe skrzydło zakładu pielęgnacyjno - opiekuńczego…
wrzesień 16, 2022

Chynów z nowymi lampami – jest bezpieczniej

Miasto oświetliło kilkanaście ulic na osiedlu Kolorowym. Inwestycję wywalczyli mieszkańcy…
wrzesień 07, 2022

Ruszył remont uliczek w Raculce [ZDJĘCIA]

Na pierwszy ogień poszła ulica Przewalskiego (od ul. Strzemiennej do…

Filip Czeszyk: PiS niszczy przyszłość naszych dzieci

- To jest świadoma polityka PiSu. Niszczenie systemu i bardzo niskie opłacanie nauczycieli będzie prowadziło…

ABBA znowu przy grillu! Tym razem dla osób niepełnosprawnych i seniorów

Zielonogórska ABBA, czyli Andrzej Bocheński i Brachmański Andrzej ponownie wcielili się w rolę kucharzy. Tym…

W wojsku zarobisz nawet 4560 zł! Nabór cały czas trwa, ilość chętnych rośnie

Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa (DZSW), stała się bardzo atrakcyjną propozycją na rynku pracy w Polsce.…

Lubuska Gala Budownictwa – nagrodzono najpiękniejsze budynki i najlepszych inwestorów [ZDJĘCIA]

Dzisiaj (28.09) w Palmiarni odbyła się 28. Gala Budownictwa tradycyjnie zorganizowana przez Lubuską Izbę Budownictwa.…

Grzegorz Hryniewicz: Zarobki nauczycieli są żałosne! Jest apel do premiera [PUBLIKUJEMY DOKUMENT]

- Czas na podwyżki dla nauczycieli! Inaczej Polska stanie się krajem ludzi słabo wykształconych –…

Projektowanie w stylu eko - 550 milionów opakowań rocznie! [ZDJĘCIA]

Piotr Wasilewski śmieje się, że chorobę zawodową ma w stadium zaawansowanym. Z drogerii nie wychodzi…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.