Dzieciaki mają frajdę - na odnowionym skwerze przy Kopernika nie brakuje atrakcji! [ZDJĘCIA]

Dzieciaki mają frajdę -  na odnowionym skwerze przy Kopernika nie brakuje atrakcji! [ZDJĘCIA] fot. Bartosz Mirosławski
Skwer przy ul. Mikołaja Kopernika w sąsiedztwie zabytkowego cisu straszył wyglądem. Po rewitalizacji tętni życiem. Najbardziej z nowych atrakcji cieszą się dzieciaki. Zobaczcie zdjęcia! - Przez kilka lat zabiegałem o tę inwestycję i bardzo się cieszę, że zielonogórzanie zyskali atrakcyjny teren rekreacyjny w centrum miasta. Niektóre drzewka wyglądają jeszcze troszkę smutnie, ale za kilka miesięcy będzie tu naprawdę pięknie i zielono - komentuje radny Andrzej Brachmański.

 

Mieszkańcy chętnie sprawdzają ścieżki spacerowe. Na skwerze przy Kopernika nie brakuje małej architektury: toru przeszkód, pieńków do przeskoków, głazów częściowo wkopanych w ziemię, stojaków na rowery w kształcie okręgu (siedem sztuk), ławki modułowej i stołów z dwiema ławkami, budek lęgowych dla ptaków, a nawet huśtawki wieloosobowej dla dorosłych. Dostępne są też leżak wieloosobowy, kosze na śmieci i na psie odchody, tablica do rysowania dla dzieci. Pomyślano o karmniku dla ptaków z poidłem i zdroju ulicznym (poidło). Posadzono drzewa, krzewy ozdobne i rabaty z bylinami kwitnącymi w korze. Zadanie wykonano w ramach  tzw. zielono-niebieskiej infrastruktury, dzięki dofinansowaniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W projekcie chodziło o zagospodarowanie wody opadowej. Inwestycja zamknęła się w kwocie 688 tys. 655 zł.

 

Pogromcy Bazgrołów ozdobią mur

Bardzo zadowolony z rewitalizacji skweru jest radny Paweł Wysocki (Zielona Razem) – Trzy lata temu brałem udział w spotkaniach konsultacyjnych, podczas których przygotowano różne koncepcje zagospodarowania tego terenu – podkreśla P. Wysocki. – W tym projekcie bardzo ważne jest zagospodarowanie wód opadowych. Chciałbym uspokoić mieszkańców, późną wiosną skwer nabierze więcej życia, kiedy zazielenią się drzewa i krzewy. Wielkie podziękowania za realizację tej inwestycji należą się Fundacji LYADA i jej szefowej Irinie Brovko.

 

P. Wysocki przypomina, że pod nadzorem Lubuskiego Konserwatora Zabytków, renowacji doczekał się zabytkowy mur. – Na tym murze kreatywny mural stworzą Pogromcy Bazgrołów – deklaruje radny.

 

Radny Andrzej Brachmański (Zielona Razem) dodaje: - Przez kilka lat zabiegałem o tę inwestycję i bardzo się cieszę, że zielonogórzanie zyskali atrakcyjny teren rekreacyjny w centrum miasta. Niektóre drzewka wyglądają jeszcze troszkę smutnie, ale za kilka miesięcy będzie tu naprawdę pięknie i zielono.

 

Na skwerze zastosowano przepuszczalną nawierzchnię. Projekt uwzględnił założenia fundacji LYADA, poświęcone zagospodarowaniu tego miejsca, przyjazne środowisku materiały i dostępność dla różnej grupy użytkowników. Fundacja przeprowadziła też dodatkowo konsultacje z mieszkańcami. Teren przy Kopernika ma być miejscem na kwadrans wytchnienia od miejskiego zgiełku. Na koniec, warto zaznaczyć, że żadna krzywda nie stała się staruszkowi cisowi, który w minionym roku wydał piękne owoce. A jego system korzeniowy zabezpieczono.

 

 

rk

 

 

 

 

 

sierpień 18, 2022

Cieplej, przyjemniej i oszczędniej! Zespół Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi termomodernizację! [ZDJĘCIA]

Budynek Zespołu Szkół Specjalnych nr 1 przechodzi obecnie termomodernizację szacowaną…
sierpień 11, 2022

Bezpieczny Chynów. Na ulicach przybędzie światła! [LISTA ULIC]

Na chynowskich ulicach rozpoczęła się instalacja nowych słupów oświetleniowych LED.…
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…

Park Książęcy Zatonie przyciąga jak magnes. Delegacja z Cottbus oczarowana [ZDJĘCIA]

Delegacja z partnerskiego miasta Cottbus odwiedziła Park Książęcy Zatonie. Urzędnicy na czele z nadburmistrzem Holgerem …

Dzieciaki Wybieraki - Najmłodsi zielonogórzanie sami wybiorą nowe zabawki do mini-zoo! [ZDJĘCIA / VIDEO]

Mini-zoo w Ogrodzie Botanicznym to miejsce, które jest bardzo popularne wśród najmłodszych zielonogórzan. Ale teraz…

Koniec bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uchodźców

Zielona Góra była jednym z pierwszych miast w kraju, w którym wprowadzono bezpłatne przejazdy komunikacją…

Janusz Kubicki: Po pierwsze wyczyścić Odrę. Po drugie wyjaśnić i wyciągnąć konsekwencje

Czy woda w Zielonej Górze ma dobre parametry i jest zdatna do opicia? - My…

Parking na 70 miejsc na os. Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pomorskie to jedno z największych i najgęściej zamieszkanych osiedli w Zielonej Górze. Miejsca parkingowe są…

Rurociąg do Zielonej Góry trzeba było przerzucić przez Odrę - To był rok 1974

To się w głowie nie mieści jak ktoś mógł tak zatruć Odrę, żeby wyginęło tyle…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.