Dzięki inwestycjom i wsparciu miasta działkowcy z ROD „Związkowiec” ruszyli do przodu! [ZDJĘCIA]

Dzięki inwestycjom i wsparciu miasta działkowcy z ROD „Związkowiec” ruszyli do przodu! [ZDJĘCIA] fot. Piotr Jędzura
Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, w Rodzinnych Ogrodach Działkowych „Związkowiec” mieszkańcy skarżyli się na bałagan oraz nagminne braki prądu i wody. Sytuacja była zła, ogrody niszczały, ale dzięki nowemu zarządowi oraz wsparciu prezydenta Kubickiego i rady miasta udało się przeprowadzić wielotysięczne inwestycje.

 

„Na naszych oczach dzieje się tragedia starszych ludzi. Nasze działki nie mają sensu bez wody, cała nasza praca, którą robiliśmy przez lata, wkrótce pójdzie na marne” – w ten sposób część działkowców opisywała w mediach w 2019 roku sytuację w ROD „Związkowiec”. Ale dzięki wprowadzeniu zarządu komisarycznego udało się zaprowadzić porządek w dokumentacji, zmodernizować infrastrukturę i wyprowadzić wszystko na prostą! Dziś wody i prądu nie brakuje. Wiele pracy włożył w to duet - Edyta Mądrawska oraz Bożena Majchrzak – obecna i była prezes „Związkowca”.  

 

Inwestycje w elektrykę i wodę

- Za ok. 378 tys. zł przeprowadziliśmy elektryfikację całego ogrodu, za co dziękuję prezydentowi Januszowi Kubickiemu i radnym, bowiem dostrzegli nasze potrzeby w tej palącej kwestii i wsparli 55 tys. zł dofinasowania – zaznacza E. Mądrawska. Ale to nie wszystko.

– Za ok. 65 tys. zł zmodyfikowaliśmy także sieć wodną, naprawiliśmy hydrofornię i ustawiliśmy cztery nowe zbiorniki ciśnieniowe, każdy o pojemności 10 tys. litrów. Do tego doszedł kapitalny remont pompy oraz studni, której odwiert sięga obecnie 80 metrów przy lustrze wody na 40. Dziś wody nie brakuje, ale jesteśmy też w trakcie zakładania wodomierzy, aby ograniczyć jej zużycie. Myślę, że w obecnych czasach, gdy zmagamy się z niedoborami, jest to bardzo ważne – przekonuje prezes Mądrawska.

 

Zdrowy tryb życia

Bożena Majchrzak formalnie opuściła „Związkowca” i jest obecnie przewodniczącą kolegium prezesów ogrodów działkowych w Zielonej Górze. Podkreśla jednak, że opanowanie kryzysu dało jej wiele satysfakcji. – Było warto, szczególnie teraz gdy widać efekty – tłumaczy.   

I kontynuuje: – Dzięki temu wszystkie 327 kwater jest zagospodarowanych przez zielonogórzan. To są często młodzi ludzie, którzy kupowali działki w celach rekreacyjnych a dziś sami zaczęli uprawiać warzywa. Widać, że młodsze pokolenia myślą bardziej ekologicznie, stawiają na zdrowy tryb życia. Własna działka jest tego świetnym dopełnieniem, szczególnie że w poszczególnych ogrodach tworzą się społeczności, które wzajemnie się wspierają. Cieszę się, że władze Zielonej Góry w swoich działaniach to dostrzegają – twierdzi B. Majchrzak.

Okazuje się, że w „Związkowcu” nikt jednak nie osiada na laurach, bowiem wspólnie z ROD „Leśne Oczko” działkowcy starają się o dofinasowanie ze środków unijnych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogące sięgnąć nawet 100 tys. zł. – Chcielibyśmy stworzyć domki dla owadów, budki lęgowe, wiatę integracyjną czy też tablice edukacyjne. Mam nadzieję, że nam się uda – mów pani Edyta.

Na sukces liczy również pani Bożena: - Mamy duże merytoryczne wsparcie Mariana Pasińskiego, prezesa naszego okręgu działkowców. W razie potrzeby na pewno podzielimy się wiedzą i pomożemy innym ogrodom działkowym w Zielonej Górze – zapowiada Majchrzak. 

 

md
październik 05, 2022

Wodociągi inwestują w mieście miliony! [ZDJĘCIA]

W ostatnich dniach Zielonogórskie Wodociągi podpisały kolejny kontrakt na budowę…
październik 05, 2022

A.Brachmański: Gdy skończono produkcję w Zastalu to bardzo dobry teren na budownictwo mieszkaniowe [ZDJĘCIA]

Tak jak mówiliśmy, na terenie starej fabryki wagonów Zastal rozpoczęły…
październik 05, 2022

Czekamy na małpki i lemury – Ruszyła rozbudowa Mini Zoo [ZDJĘCIA]

W rozbudowanym minizoo przywita nas król Julian, czyli sympatyczny lemur…
październik 04, 2022

Ruszyła przebudowa kolizyjnego skrzyżowania - Będzie bezpieczniej – Zwłaszcza dla pieszych [VIDEO]

Jak już Was informowaliśmy – ruszyła przebudowa kolizyjnego skrzyżowania ulic…
październik 04, 2022

Nowy Zastal – na terenie byłej fabryki wagonów powstanie osiedle! [WIZUALIZACJE]

Jak informuje zielonogórski deweloper PBS na terenie starej fabryki wagonów…

Jak i gdzie w Zielonej Górze zdobyć tabletki w przypadku awarii elektrowni w Ukrainie? [LISTA…

Zielona Góra jest przygotowana do dystrybucji tabletek jodku potasu w przypadku potencjalnego zagrożenia radiacyjnego. Odpowiednia…

Zielonogórscy seniorzy świętują - Tak było w Palmiarni! [ZDJĘCIA / FILM]

Zamiast siedzenia przed telewizorem wolą wypić kawę w gronie znajomych, porozmawiać czy… wybrać się na…

Czy zapłacimy więcej za śmieci? Sikora: Kalkulujemy, nie chcemy obciążać mieszkańców

- Dzisiaj wszystko liczy się w milionach, a ja muszę szukać pieniędzy, żeby nie obciążać…

Zdemolowana toaleta na Placu Teatralnym - Ktoś zapomniał do czego służy klamka?

Jak sądzicie czy monitoringi musi być wszędzie? Wychodzi na to, że tak, nie ma innego…

W Przylepie studenci spełniają swoje marzenia o lotnictwie [VIDEO]

Czym się zajmują działacze Akademickiego Koła Lotniczego UZ? Odpowiedź, między innymi na to pytanie, znajdziecie…

Tylko gadają, krytykują, nie robią nic i ustawiają się w kolejce po kasę!

Prezydent miasta Janusz Kubicki nie przebierał w słowach oceniając pracę zielonogórskich radnych Platformy Obywatelskiej na…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.