Ekrany przy trasie S3 będą wyższe

W tej chwili prace prowadzone są na wysokości Raculi W tej chwili prace prowadzone są na wysokości Raculi Fot. Bartosz Mirosławski
Wygląda na to, że mieszkańcy bloków na os. Pomorskim w końcu będą mogli żyć w ciszy i spokoju. Trwa budowa nowych ekranów akustycznych przy trasie S3, których zielonogórzanie domagali się od lat. Inwestycja szacowana jest na ok. 10 mln zł.

 

To, że obecne ekrany akustyczne nie spełniają swojej roli wie każdy, kto odwiedził bloki na os. Pomorskim w pobliżu trasy S3. Wszechobecny hałas dobiegający z drogi ekspresowej utrudnia życie i rodzi  frustrację u mieszkańców, którzy przez lata nie mogli doprosić się o wyższe i skuteczniejsze instalacje.

Sprawa stała się szczególnie dramatyczna w 2018 roku, kiedy to „trójce” uruchomiono cztery pasy ruchu. Przy okazji zlikwidowano nasyp przy drodze i wymieniono stare bariery ochronne - mierzące pięć metrów, na mniejsze - trzyipółmetrowe. Mieszkańcy od początku twierdzili, że instalacje są dalece niewystarczające… i w geście protestu zorganizowali w Zielonej Górze demonstrację.

- To budowlany bubel. Hałas jest tak wielki, że kiedy otworzymy okna to nie można normalnie rozmawiać - tłumaczył nam obecny na proteście pan Sławomir, mieszkaniec osiedla. Wtedy też zawarto ugodę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która zobowiązała się przeprowadzić odpowiednie pomiary i w razie potrzeby postanowić nowe ekrany. Minęły jednak cztery lata zanim doszło do realizacji.

- Wygląda na to, że w końcu się doczekaliśmy. To dla nas szansa na normalne życie - mówi Mścisław Olszowski, jeden z organizatorów protestów. - Ostatnio mieliśmy gorące dni i nawet okien nie mogliśmy otworzyć przez hałas. To prawdziwa męczarnia. Ja to już zastanawiałem się czy tego mieszkania nie sprzedać, ale nie chciałbym komuś robić takiego problemu. Szkoda tych zmarnowanych lat, bo przecież my od razu mówiliśmy, że stare ekrany to pieniądze wyrzucone w błoto. Nie wiem do dziś, jaka to logika stała za rozbudową drogi szybkiego ruchu przy jednoczesnym zmniejszeniu barier ochronnych.

Obecnie prace prowadzone są na wysokości Raculi, dopiero później robotnicy zajmą się odcinkiem przy os. Pomorskim. Nowy rząd ekranów od strony osiedla będzie miał osiem metrów wysokości, z dodatkową nadbudową pod kątem 45 stopni  i długość ponad 400 metrów. Dodatkowe instalacje o długości ok. 350 metrów staną też w pasie między jezdniami i będą miały wysokość siedmiu metrów. Konstrukcje powstaną jako tzw. „zielone ściany”. W nadchodzących miesiącach, z powodu prac na kolejnych odcinkach S3, lista pasów ruchu może być zmniejszona a prędkość ograniczona do 60 km/h. Utrudnienia mogą przeciągnąć się aż do końca 2022 roku.

- Myślę, że skoro mieszkańcy os. Pomorskiego męczyli się przez tyle lat, to teraz kierowcy będą wyrozumiali i też na spokojnie podejdą do ograniczeń na S3 - twierdzi radny Jacek Budziński, który od początku interesował się sprawą. - Osobiście podobał mi się pomysł tunelu na odcinku przy budynkach, ale mam nadzieję, że nowe ekrany spełnią swoją rolę i w końcu mieszkańcy odetchną z ulgą. Obyśmy nie musieli ich wymieniać kolejny raz!

 

(md) - łz
sierpień 04, 2022

Magazyn żywności Caritasu prawie gotowy. Pomoże nawet 20 tys. osób! [ZDJĘCIA]

W Ochli przy ul. Zielonogórskiej trwa budowa nowego magazynu żywności…
lipiec 26, 2022

Racula z nową wiatą rekreacyjną

Mieszkańcy Raculi mogą już korzystać z nowej wiaty drewnianej, przydatnej…
lipiec 12, 2022

Wiecha na dachu – parking bez poślizgu

Na dachu budowanego parkingu wielopoziomowego u stóp Wzgórza Winnego zawisła…
lipiec 12, 2022

Porozmawiajmy o obwodnicy zachodniej - podsumowanie konsultacji

W najbliższą środę (13 lipca), o 17.30 w Planetarium Wenus …
lipiec 07, 2022

Zielonogórskie Ogrody Kieszonkowe – upodobali je sobie studenci architektury [ZDJĘCIA]

Wielką popularnością zielonogórzan cieszą się Ogrody Kieszonkowe. To małe oazy…

Słupy SOS podniosą poziom bezpieczeństwa w mieście [ZDJĘCIA]

W centrum parku Kolei Szprotawskiej przy ul. Jaskółczej przechodnie mogą napotkać tajemniczy pomarańczowy słup z…

Powraca Korowód Winobraniowy! Kiedy się odbędzie? Jaką przejdzie trasą?

Po dwóch latach do Zielonej Góry powraca korowód winobraniowy. Co ważne – tegoroczna edycja będzie…

Inflacja - Ile w tym roku z domowego budżetu „pochłonie” wyprawka szkolna?

Inflacja wpływa na ceny wszystkiego – przybory szkolne i podręczniki nie są wyjątkiem. Ile w…

Cuksy z torebki babci - zielonogórski Wedel [ZDJĘCIA]

Raczki, kukułki, iryski, koguciki – choć ich historia sięga kilkudziesięciu lat, ciągle mają swoich wiernych…

Zielona Góra pożegnała Zbyszka Piwońskiego [ZDJĘCIA]

Był honorowym obywatelem Zielonej Góry, senatorem i byłym wojewodą zielonogórskim. Przy ul. Wrocławskiej, na starej…

Afera WORD, miasto walczy o Centrum Elektromobilności, nowe czerwone pojemniki na elektrośmieci - podsumowanie minionego…

Miniony tydzień zdominowany został przez aferę WORD, którą Gazeta Lubuska od dłuższego czasu dość szczegółowo…

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.