Ekrany przy trasie S3 będą wyższe

W tej chwili prace prowadzone są na wysokości Raculi W tej chwili prace prowadzone są na wysokości Raculi Fot. Bartosz Mirosławski
Wygląda na to, że mieszkańcy bloków na os. Pomorskim w końcu będą mogli żyć w ciszy i spokoju. Trwa budowa nowych ekranów akustycznych przy trasie S3, których zielonogórzanie domagali się od lat. Inwestycja szacowana jest na ok. 10 mln zł.

 

To, że obecne ekrany akustyczne nie spełniają swojej roli wie każdy, kto odwiedził bloki na os. Pomorskim w pobliżu trasy S3. Wszechobecny hałas dobiegający z drogi ekspresowej utrudnia życie i rodzi  frustrację u mieszkańców, którzy przez lata nie mogli doprosić się o wyższe i skuteczniejsze instalacje.

Sprawa stała się szczególnie dramatyczna w 2018 roku, kiedy to „trójce” uruchomiono cztery pasy ruchu. Przy okazji zlikwidowano nasyp przy drodze i wymieniono stare bariery ochronne - mierzące pięć metrów, na mniejsze - trzyipółmetrowe. Mieszkańcy od początku twierdzili, że instalacje są dalece niewystarczające… i w geście protestu zorganizowali w Zielonej Górze demonstrację.

- To budowlany bubel. Hałas jest tak wielki, że kiedy otworzymy okna to nie można normalnie rozmawiać - tłumaczył nam obecny na proteście pan Sławomir, mieszkaniec osiedla. Wtedy też zawarto ugodę z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, która zobowiązała się przeprowadzić odpowiednie pomiary i w razie potrzeby postanowić nowe ekrany. Minęły jednak cztery lata zanim doszło do realizacji.

- Wygląda na to, że w końcu się doczekaliśmy. To dla nas szansa na normalne życie - mówi Mścisław Olszowski, jeden z organizatorów protestów. - Ostatnio mieliśmy gorące dni i nawet okien nie mogliśmy otworzyć przez hałas. To prawdziwa męczarnia. Ja to już zastanawiałem się czy tego mieszkania nie sprzedać, ale nie chciałbym komuś robić takiego problemu. Szkoda tych zmarnowanych lat, bo przecież my od razu mówiliśmy, że stare ekrany to pieniądze wyrzucone w błoto. Nie wiem do dziś, jaka to logika stała za rozbudową drogi szybkiego ruchu przy jednoczesnym zmniejszeniu barier ochronnych.

Obecnie prace prowadzone są na wysokości Raculi, dopiero później robotnicy zajmą się odcinkiem przy os. Pomorskim. Nowy rząd ekranów od strony osiedla będzie miał osiem metrów wysokości, z dodatkową nadbudową pod kątem 45 stopni  i długość ponad 400 metrów. Dodatkowe instalacje o długości ok. 350 metrów staną też w pasie między jezdniami i będą miały wysokość siedmiu metrów. Konstrukcje powstaną jako tzw. „zielone ściany”. W nadchodzących miesiącach, z powodu prac na kolejnych odcinkach S3, lista pasów ruchu może być zmniejszona a prędkość ograniczona do 60 km/h. Utrudnienia mogą przeciągnąć się aż do końca 2022 roku.

- Myślę, że skoro mieszkańcy os. Pomorskiego męczyli się przez tyle lat, to teraz kierowcy będą wyrozumiali i też na spokojnie podejdą do ograniczeń na S3 - twierdzi radny Jacek Budziński, który od początku interesował się sprawą. - Osobiście podobał mi się pomysł tunelu na odcinku przy budynkach, ale mam nadzieję, że nowe ekrany spełnią swoją rolę i w końcu mieszkańcy odetchną z ulgą. Obyśmy nie musieli ich wymieniać kolejny raz!

 

(md) - łz
grudzień 01, 2022

Obwodnica południowa prawie gotowa (ZDJĘCIA)

Do końca roku firma Strabag zakończy budowę obwodnicy południowej. To…
grudzień 02, 2022

Odnawiają Park Tysiąclecia i Plac Słowiański [ZDJĘCIA]

Zgodnie z planem przebiega rewitalizacja miejskich terenów rekreacyjnych. W Parku…
grudzień 01, 2022

Sportowo-rekreacyjne cacko przy ul. Kąpielowej już gotowe! [ZDJĘCIA Z DRONA]

- Mamy to! Wygląda epicko, z pewnością będzie służyć nie…
listopad 24, 2022

Zakończono kolejny etap prac przy odwodnieniu liniowym na W69 [ZDJĘCIA]

Przy W69 zakończył się kolejny etap prac związanych z budową…
listopad 22, 2022

Jak przebiega rozbiórka wiaduktu? Znikają kolejne fragmenty konstrukcji [ZDJĘCIA]

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się rozbiórka wschodniej nitki wiaduktu przy…

Kiedyś ul. Bohaterów Westerplatte nie była szeroką arterią - Trzeba było wyburzyć część budynków

Zielona Góra - listopad 1956 r. Ostatnie gruzy rozebranej starej kamieniczki przy narożniku Bohaterów Westerplatte…

Zielonogórski Urząd Statystyczny podsumowywał wyniki Spisu Powszechnego [ZDJĘCIA]

Urząd Statystyczny w Zielonej Górze zorganizował dzisiaj (6.06) w Palmiarni Zielonogórskiej seminarium między innymi poświęcone…

Mikołaje w zielonogórskich autobusach MZK! [DUŻO ZDJĘĆ]

Były drobne upominki, słodkości i pamiątkowe zdjęcia. Wzorem lat ubiegłych Miejski Zakład Komunikacji w Zielonej…

Mikołajki z prezydentem - Z jakimi pytaniami przyszło się zmierzyć Januszowi Kubickiemu? [ZDJĘCIA]

Dla dzieci z klasy 2 c z Ekologicznej Szkoły Podstawowej nr 22 w Zielonej Górze…

Choinka, prezenty i magia świąt. Mikołaj odwiedził Raculę i Chynów [ZDJĘCIA]

Najmłodsi mieszkańcy Raculi tanecznym krokiem przywitali Świętego Mikołaja. Dzięki pomocy finansowej urzędu miasta w sołectwie…

Zobaczcie film jak Mikołaj z Prezydentem i mieszkańcami rozświetlili Zieloną Górę! [VIDEO]

Mikołaj w asyście prezydenta Zielonej Góry i najmłodszych pomocników przemierzył w niedzielny wieczór centrum miasta…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.