Granit, brąz, zieleń i designerskie oświetlenie. Woonerf odmieni deptak

Granit, brąz, zieleń i designerskie oświetlenie. Woonerf odmieni deptak fot. wizualizacje UM
Granitowe płyty w odcieniach szarości, do tego mała architektura w brązie, z gęstą zielenią i nowoczesnym designerskim oświetleniem. Wonnerf na ul. Kupieckiej wprowadzi sporo świeżości na zielonogórski deptak. - Przy tej ulicy nie ma zielni, dlatego posadzimy tam drzewa w gruncie, które będą podlewane dzięki zastosowaniu perforowanych płyt – tłumaczy Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich. – Jestem przekonany, że zielonogórzanie i turyści pokochają to miejsce. Będzie tam nowoczesne oświetlenie, które wprowadzi niesamowity klimat – zdradza radny Filip Gryko (Zielona Razem).

 

Informacja o woonerfie rozbudziła wyobraźnię i ciekawość mieszkańców. O tych zmianach informowaliśmy jako pierwsi. Czym jest woonerf? Termin pochodzi z Holandii, a oznacza przestrzeń, która łączy w sobie funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Rolę woonerfu miałaby przejąć część ulicy Kupieckiej do skrzyżowania z Ciesielską i Placem Matejki. Ulica Kupiecka nie ma zieleni, dlatego po modernizacji pojawi się tam kilka specjalnie zaprojektowanych gigantycznych donic, w których znajdą się ciekawe nasadzenia. Obecnie specjaliści zajmujący się zielenią dobierają odpowiednie rośliny, żeby było tam kolorowe i estetycznie – tłumaczy Izabela Bernaczek-Borek z Urzędu Miasta. - Przy skrzyżowaniu Kupieckiej z Placem Matejki znajdą się drzewa, które będą osadzone w gruncie. Drzewa będą podlewane powierzchniowo poprzez nowoczesne rozwiązanie, jakim są specjalne otwory w płytach nawierzchni. Będą tam ułożone płyty perforowane, dzięki temu woda będzie naturalnie spływała do otworów – tłumaczy Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich. Na wiele uwagi zasługuje też oświetlenie.

 

- Będą tam zamontowane nowoczesne designerskie latarnie nawiązujące do małej architektury, która jest obecnie na deptaku. To będzie tworzyło spójną całość. Dodatkowe oświetlenie znajdzie się pod donicami. Będzie to światło liniowe, które stworzy na starówce niebywały klimat. Do tego ławeczki i wyznaczone miejsca na ogródki gastronomiczne, to będzie nowa jakości na deptaku – cieszy się radny Filip Gryko.

 

Całkowicie przemodelowany zostanie układ komunikacyjny. - Pojazdy będą się poruszały po nawierzchni granitowej. Na całej nawierzchni ulicy Kupieckiej nie będzie progów architektonicznych, żadnych krawężników i uskoków – tłumaczy Monika Krajewska z Departamentu Inwestycji Miejskich.

 

- Ruch samochodów będzie regulował „zygzak”, na którym kierowcy będą musieli zwolnić. Ten odcinek będzie wydzielony stylowymi donicami, które sprawią, że kierowcy mocno zredukują prędkość, żeby tamtędy bezpiecznie przejechać  – tłumaczy radny Robert Górski. W ten sposób zachowamy tam charakter spacerowy, jednocześnie nie wyłączając tego odcinka z ruchu pojazdów -  dodaje.

 

Obecnie trwają prace projektowe. Przetarg na realizację tego zadnia prawdopodobnie zostanie ogłoszony w marcu 2023.

 

 

wzg
luty 03, 2023

Pustelnik zaprasza na spacer [ZDJĘCIA]

Nadleśnictwo Zielona Góra zakończyło modernizację Pustelnika, strumienia, który biegnie przez…
styczeń 25, 2023

Na os. Mazurskim powstanie nowa pętla autobusowa!

Rozbudowa miejskiego transportu publicznego nie wiąże się jednie z zakupem…
styczeń 25, 2023

Będzie dofinansowanie do odbudowy wiaduktu. Nawet 40 mln zł!

- Zielona Góra może liczyć na dofinansowanie do odbudowy wiaduktu …
styczeń 20, 2023

Sygnalizacja włączona! Bezpieczniej na ul. Wyszyńskiego [ZDJĘCIA]

Ostatnie w Zielonej Górze przejście dla pieszych biegnące przez cztery…
styczeń 26, 2023

Rozświetlili Raculę LEDami!

Racula zyskała 39 energooszczędnych lamp z oprawami LED. W sołectwie…

Jak ten pojazd tutaj dotarł? W tle kino Wenus jeszcze z neonem

Jak ten pojazd tutaj dotarł? Spadł komuś z lawety czy może jechał bez kół? To…

PO i PiS zaglądają sobie do kieszeni. „Jedni i drudzy to zło”

Kto pełniąc publiczne funkcje zarabia więcej? Kto zatrudnił w urzędzie żonę, dzieci, przyjaciół i kuzynów…

Można zabezpieczyć groby bliskich [ZDJĘCIA]

Śnieg, intensywne opady, a także późniejsze roztopy stanowią duże zagrożenie dla miejsc spoczynku naszych bliskich.…

Nowy posterunek policji na os. Pomorskim? Decyzja po stronie komendanta

- Miasto ma dobrą wolę do tego, aby przekazać na os. Śląskim 1,5 ha pod…

Lata 80. Widok z Winnego Wzgórza - Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu”!

Dał czadu! Mowa oczywiście o „kopciuchu” dymiącym nad miastem. Pomożecie go zlokalizować? Wolę nie myśleć…

Jak będzie rozwijać się Zielona Góra? Wkrótce konsultacje społeczne strategii rozwoju miasta na najbliższe lata!

W Niemczech „Universitätsstadt”, a w Wielkiej Brytanii „Univercity City”. Europejskie miasta mocno akcentują swój uniwersytecki…

 

 

Na skróty

 

   

 

  Uniwersytet Zielonogórski

Do góry

 

Wiadomości Zielona Góra

Wszelkie prawa zastrzeżone

Redakcja serwisu Wiadomości Zielona Góra nie ponosi odpowiedzialności za treść ogłoszeń ani nie zwraca niezamówionych materiałów. Redakcja Wiadomości Zielona Góra zastrzega sobie prawo skracania i redagowania tekstów oraz ich tytułów.

Na podstawie art. 25 ust.1 pkt 1b prawa autorskiego, redakcja zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów w tym zdjęć opublikowanych w serwisie Wiadomości Zielona Góra jest zabronione.